Sisuturundus

Teadlased on tõestanud: E-sigareti abil on võimalik tubakast loobuda

Autor: E-sigareti Kaupmeeste Liit

Teadlased on uurinud e-sigareti mõju ning leidnud kinnitust, et see on tõhus vahend tubakast loobumisel ning on 95% vähem kahjulik kui tavatubakas.

Suitsetamisest tasub alati loobuda, ka siis, kui ollakse aastaid või aastakümneid suitsetanud. Tubakast loobumise järel on positiivseid märke tunda juba nädala pärast. Vererõhk paraneb, enam ei köhi ning lõhnu ja maitseid tunneb paremini kui eales varem. Lisaks paraneb üldine immuunsus, hingamine ja füüsiline võimekus, hambad muutuvad valgemaks ja nahk paremaks.

E-sigaret on aidanud tubakast loobuda ainuüksi Suurbritannias 3,2 miljonil inimesel

E-sigareti abil suitsetamisest loobumise efektiivsus Suurbritannias on 62%, mis teeb sellest kõige efektiivsema tubakast loobumise viisi. Põhjus on nikotiin, mille sisaldust saab e-sigaretis järk-järgult alandada ja muidugi kasutamisega alles jäävad füüsilised (liigutused ja sügavalt sisse hingamine), psühholoogilised ja sotsiaalsed aspektid. Puuduvad aga peamised tervist kahjustavad ained, nagu vingukaas, tõrv ja üle 4000 kemikaali. Tänaseks on Suurbritannias 3,2 miljonit inimest, kes on tänu e-sigaretile täielikult tavatubakast loobunud.

Elektrooniline sigaret on 95% vähem kahjulik kui tavatubakas

E-sigaretid on osutunud populaarseks ja töötavaks tubakast loobumise vahendiks ning pikkamööda saab see ka aina rohkem statistilist kinnitust. 2015. aastal järeldas riiklik tervisekaitseorganisatsioon Public Health England (PHE), et e-sigaret on 95% tubaka suitsetamisest vähem kahjulik. PHE lisab, et kuigi e-sigaret pole täiesti ohutu, ei eksisteeri maailmas olukorda, kus inimese tervisele saaks olla suitsetamise jätkamine parem, kui e-sigaretile üleminek. E-sigaretti ohutuma alternatiivina käsitleb ka USA Haiguste Kontrolli ja Tõrje keskus (CDC).

E-sigaretile üleminek parandab suitsetajate südame ja veresoonkonna tervist

Hiljutine uuring näitab, et tavasigarettidelt e-sigareti kasutamise peale üle minnes paraneb suitsetajate südame ja veresoonkonna tervis juba nädalatega ja kuuga alaneb südameataki ja insuldi riski pea poole võrra. Ühendkuningriikide Dundee Ülikooli kuu aega kestnud ja 114 tubakasuitsetajat kaasanud uuringu katses jälgiti osalejate veresoonte laienemist. Mida jäigemad on veresooned ning mida vähem need vere voolamise tagajärjel laienevad, seda ebatervem on inimene kardiovaskulaarse tervis. Kui mittesuitsetava ja muidu terve inimese sooned laienevad katsete kohaselt 7,7 protsendi võrra, siis suitsetajate veresooned on jäigemad ning laienevad vaid 5,5 protsenti. Kuu aega e-sigarette kasutanud suitsetajate näitaja paranes aga märkimisväärselt ning oli keskmiselt 6,7 protsenti.

E-sigaret on mõeldud vaid tubakatoodete kasutajatele

E-sigaret ei ole mõeldud mittesuitsetajatele ja kindlasti mitte teismelistele, vaid täisealistele tubakasuitsust loobujatele. Ka nikotiinivaba e-vedelik on mõeldud endistele suitsetajatele. Suitsetamise maha jätmisel on oluline silmas pidada, et ühte sõltuvust ei asendataks teisega. Suitsetaja, kes hakkab tavatubaka asemel e-sigareti kasutama, saab järk-järgult alandada e-vedeliku nikotiinitaset nikotiinivaba e-vedelikuni välja ning lõpuks e-sigaretist sootuks loobuda.

Lisaks on võimalik e-sigareti kombineerida igakülgse toega. Tubakast loobumiseks on Eestis avatud professionaalsed nõustamiskabinetid, kust saab asjalikku nõu ja tuge.

Eestis ja teistes Euroopa Liidu riikides kehtivad nii e-vedelikele kui ka e-sigareti seadmetele väga ranged regulatsioonid. E-sigareti tooteid tuleks osta vaid ametlikelt müüjatelt, kelle tooted on registreeritud EU andmebaasis ja pakenditel ettenähtud maksumärgid. Nii võib kindel olla, et e-vedelikud on läbinud Terviseameti poolt nõutavad laboritestid, mis näitab, et toode on kvaliteetne, kontrollitud ja legaalne.

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses