Panid silma peale uuele televiisorile või soovid salamisi osta uue iPhone 8, kuid ostu jaoks napib raha? Kuigi üks valik oleks ostumõte unustada, jääb siiski alles kaks varianti: võtta laenu või koguda tasapisi summa kokku. Kumb oleks lõppude lõpuks parem variant?
Säästmise eelised ja puudused
Kui tekkis mõte osta uus põnev tehnikavidin või mõni eluks vajalik seade, peaksid esimese variandina kaaluma raha kõrvalepanemist seni, kuni ostusumma on koos. Kui laenamise suurim puudus on intress ja muud lisakulud, siis säästmisel ei pea sa muretsema suure finantskoorma pärast. Pärast ostu tegemist saad end tunda rahulikult, kuna oled toote oma rahaga välja ostnud ning sul pole ostu tõttu tekkinud ühtegi lisakohustust.
Raha säästmine ei ole aga sugugi lihtne, eriti, kui palganumber räägib säästmisele vastu. Esiteks peab säästmise jaoks varuma omajagu kannatlikkust, kuna enamjaolt tuleb ostu tegemiseks raha säästa mitu kuud või lausa paar aastat. Samal ajal võib tekkida olukordi, kus pead säästetud raha kasutama pakiliste väljaminekute jaoks ning seega väheneb säästufond kiiremini kui jõuab kasvada.
Kui sa oled kimpus raha säästmisega, kuna kipud raha kulutama, oleks paslik avada hoius. Seal kogub raha intressidega pisut summas juurde ning samas ei ole ka nii suurt ahvatlust raha kasutada. Kord, kui raha on pandud pangakontole, tekib sellega palju “tõsisem” seos ning nii on raha märksa lihtsam koguda kui seda lihtsalt madratsi vahele pistes.
Laenamise eelised ja puudused
Olgu tegemist järelmaksu, krediidikonto või laenuga, igal juhul on tegemist finantskohustusega, mille olulisust ei tohiks alahinnata. Täna võib 1000 euro suurune laen tunduda väikese lisakohustusena, mida iga kuu tasapisi maksta, kuid kui arvestad juurde intressi ja võimalikud lisatasud, ei tundugi see summa enam nii väikesena.
Kas sa oled valmis tasuma uue telefoni eest veel terve aasta iga kuu laenumakseid? Laenu kulukus ja lisanduv rahaline kohustus on selged puudused, mistõttu tuleks laenamist võtta eriti ettevaatlikult.
Plusspoolelt aitab laenusumma osta seadme kohe, ilma, et peaksid ootama pikka aega nagu see võib juhtuda säästmise korral. Seetõttu on ka lisakohustuse võtmine loogiline nendel puhkudel, kus tehnika ostuga ei saa viivitada – näiteks pesumasin läks rikki või telefon kadus ära.
Kui otsustadki, et sinu olukorras on targim lahendus laenu võtta, tee seda nutikalt ja võrdle laenusummasid põhjalikult. Financer.com Eesti portaalis on kulukuse kaupa rivvi pandud kõik olemasolevad kiirlaenud, tarbimislaenud ja muud finantstooted. Kasutades võrdlustabeleid ja laenukalkulaatoreid saad leida kõige soodsama finantstoote ning nii oled kindel, et sa ei maksa ülemäära kõrget intressi.
Ükskõik kas otsustad raha säästa või laenata, tee seda arukalt ning mõtle asjale põhjalikult. Laenutoodete puhul konsulteeri kindlasti ka spetsialistidega – isegi, kui soovid võtta laenu vaid paarsada eurot selleks, et osta uus telefon.
Tegemist on sisuturundusartikliga, mille tellijaks on Financer.com.