Testitud: ei mingit peavalu, nüüd saad aastaaruande ka ise vaid loetud minutitega ära teha!

Mikroettevõtja ei pea enam majandusaasta aruande pärast eraldi raamatupidajat palkama või tunde ja päevi aruande tegemisele kulutama.Foto: Shutterstock

Eestis tegutseb kümneid tuhandeid mikroettevõtteid, keda tabab igal kevadel üks ja sama peavalu – vaja on esitada aasta majandusaruanne. Tegelikult on see kõik nohu, kui kasutada eestlaste loodud tuliuut veebilehte minuaastaaruanne.ee.

Kuigi minuaastaaruanne.ee on suunatud kitsale nišile, puudutab see kümneid tuhandeid inimesi – see on teenus Eesti mikroettevõtetele, kus on üks osanik ja väike müügitulu ning bilansimaht. Kõigest kuu tagasi teenusega turule tulnud IAmAnn OÜ looja ja tegevjuhi Grete Michelsoni sõnul on nende eesmärgiks pakkuda nutikat lahendust, mis võimaldab mikroettevõtjatel ise lihtsalt aastaaruanne kokku panna ja äriregistrile esitada. 

“Kui eelmise aasta lõpus tuli teade, et äriregister hakkab massiliselt ettevõtteid kustutama, sest aastaaruanded on esitamata, siis tegime kiire uurimustöö, et vaadata, kui palju on selliseid ettevõtteid, kes sobiksid IamAnni kasutama, ja selgus, et nende hulk on väga suur. Esimese kuuga on meid üles leidnud juba 30 kasutajat, kellest on nii mõnigi teinud korraga ära näiteks kolm aastaaruannet.”

Mitte mingi tavaline raamatupidamisprogramm

ANN erineb teistest raamatupidamisteenuste pakkujatest sellega, et tegemist ei ole traditsioonilise raamatupidamisprogrammiga, vaid nende fookuses on spetsiaalselt majandusaasta aruande koostamise võimalus, mis vastab just mikroettevõtete vajadustele. Veebipõhine tööriist on loodud selliselt, et ettevõtja saab ise lihtsalt ja kiirelt sisestada oma tehingud ning genereerida aastaaruande. 

Michelsoni sõnul on minuaastaaranne.ee eesmärk on olla lihtne ja kasutajasõbralik tööriist, mitte keeruline raamatupidamise tarkvara.  Ja tõepoolest seda see ka on. 

Testisime veebilehte ja sisestasime sinna lihtsa mikroettevõtja pangaväljavõtte, kellel on alla paarikümne tehingu aastas. Koos veebilehele sisselogimise, pangaväljavõtte üleslaadimise, tehingute täpsustamise ja genereeritud majandusaasta aruande ülevaatamisega kulus aega umbes viis minutit. 

Kuna süsteem on äriregistriga liidestatud, on ka liitumine tehtud väga lihtsaks – tuleb vaid sisse logida, end tuvastada, ettevõte nime või registrikoodi järgi üles otsida ja saabki majandusaasta aruannet koostama asuda. 

IamANN OÜ asutaja ja tegevjuht Grete Michelson. Foto: erakogu

“Me mõtlesime läbi kõik need sammud, mida klient tegema peab, mistõttu on veebileht ja kogu teenus kasutajale väga mugavaks tehtud.” Ja tõepoolest, mikroettevõtja mureks majandusaasta aruande esitamisel ei jäägi midagi muud, kui teha õigetesse kastidesse linnukesed, laadida üles pangaväljavõte, täpsustada tehingud ja esitada aruanne äriregistrile. 

Tark liides aitab määratleda tehinguid

“Meie süsteem töötab pankadega nagu Swedbank, SEB, LHV, Coop ja lisaks ka makselahendustega  Revolut ja Wise, mille osas näeme, et kliendid kasutavad neid. Meil on olemas ka juhend, kuidas pangast väljavõte võtta, kuhu klikkida, mida tegema pead.” Nende pankadega on lahendusel ka tark liides, mis oskab sealt ise määrata pangaintressid ja panga teenustasud.  

Küll peab mikroettevõtja oskama ise määrata tehingud, mis on ettevõtte pangakontol toimunud. Selleks ei pea aga hakkama täitma mingeid keerukaid tabeleid: keskkonnas on tehingute täpsustuse juures vastusevariandid ja nende seast tuleb välja valida sobiv. 

“Meie keskkond aitab kasutajal sisestada suunatud küsimuste abil kõik majandusaastat puudutava info, sh ettevõttega seotud kulud/tulud, mis on veel maksmata, lisaks investeeringute turuväärtuse ja palju muud. Lisaks, kui ettevõte on näiteks teinud käivet rohkem kui käibemaksu kohustuslaseks registreerumise piir, siis annab rakendus sellest ka märku. Meie eesmärk on ettevõtja elu lihtsamaks teha ning selleks oleme paljud sammud ette läbi mõelnud.” 

Aastaaruanne vähem kui 50 euroga

Mikroettevõtja jaoks, kelle aasta müügitulu võib ulatuda näiteks vaid tuhande euroni või olla mõnel aastal üldse nullis, on aastaaruande tellimine raamatupidajalt kulukas väljaminek. “Olen ise üle 10 aasta juhtinud suurt raamatupidamisbürood ja teinud väga palju ka neid väikseid aruandeid. Ühele raamatupidajale on see väga kiire ja lihtne töö aja töö ja seal ei ole tegelikult midagi keerulist, kui sul on sammud ette antud,” tõdeb Michelson.

Just põhjusel, et ettevõtte loomine Eestis on niivõrd lihtsaks tehtud ja me kui eestlased ja digiriik oleme selle üle väga uhked, kuid käärid tekivad sisse esimese kahe aasta jooksul, kui väikeettevõtja jääb oma tegemistes üksi. “Hästi palju on Eestis nii kohalikke kui ka e-residente, kellel on pisikesed kasvu- või kõrvalettevõtted ja meie tahame just neile toeks olla, et ei tekiks vastuolu, kus ta peab oma väikese sissetuleku juures võtma kuni mitusada eurot maksva teenusepakkuja, sest aastaaruande esitamine on kohustuslik kõigile, ükskõik kas oled tegutsenud või mitte.”

Kui turu keskmine majandusaasta aruande koostamise hind on raamatupidajalt tellides umbes 100–150 eurot, siis minuaastaaruanne.ee lehel tuleb ühe aastaaruande eest välja käia 45 eurot. “Meie pakutav teenus on turu keskmisest kaks-kolm korda soodsam.”

Lisaks soodsamale lahendusele hoiab see kindlasti ka aega kokku, sest senise pika pusimise asemel on mikroettevõtjal nüüd võimalik aastaaruanne esitada vaid loetud minutitega. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.