Sisuturundus

Veltmotocenter soovitab: mida jälgida elektrilist tõukeratast ostes?

Fotod: Veltmotocenter.

Elektriliste tõukerataste turg on muutunud üsna kirjuks ning esimest korda sellesse maailma sukeldudes võib olla raske aru saada, milline tõukeratas on vastupidav ja milline neist suudab samal ajal pakkuda ka maksimaalset sõidumugavust. 

Veltemotocentri tootespetsialist Ken Kaur toob välja, et tõukeratast valides tuleb esmalt kaardistada vajadused ning mõelda läbi kindlad küsimused. Näiteks kus sellega sõidetakse, kui pikki vahemaid läbitakse ja millised on selle hoiustamise tingimused. 

Mille järgi valida?

“Kui ikka on soov sõita metsas või kruusateel ning vajadus on hakkama saada ka konarlikel kõnniteedel, võiks tõukeratas olla kindlasti suurte ratastega (vähemalt 10-tollised õhkrehvid) ja kõrge põhjaga, sest vastasel juhul võib sõit kujuneda ohtlikuks. Oluline on rataste juures jälgida ka seda, kas tegemist on õhk- või täiskummiga,” rääkis Kaur.

“See on üks suurim argument tõukeratta juures, mida paljud esmapilgul näha ei oska. Minu soovitus on valida õhkkummiga ratas, sest see annab amorti juurde ja on parema pidamisega vihmase ilma korral.” Õhkrehv ei kanna ka vibratsiooni juhtrauda ja sealt edasi kätesse ja peopesadesse.

Mitte vähem oluline pole ka raami põhja kõrgus maast ehk kliirens. Mida kõrgemal asub tõukeratta põhi, seda turvalisem on ületada teeservi, kõnniteeservi ja muid konarusi. Eriti võimekad on linnapildis esinevaid madalaid astmelisi treppe ületama Inokim Quick4 seeria ja lipulaevad Ox ning OxO, mis on amortidega mudelid ja mille keskosa on maast piisavalt kõrgel. 

Samuti on kõrge seisuplatvormi põhjaraamiga populaarsed Velt Smart elektritõukerattad. Need on loodud Veltmotocentri meeskonna poolt, valides hoolikalt komponente, millest tõukeratas on konstrueeritud ning toetudes siinjuures isiklikele sõidukogemustele, arvestades kohalikku linnakeskkonda, infrastruktuure ja liikluseeskirju.

Ratast valides arvesta seda, kui pikki vahemaid soovid sellega läbida

Velteksperdi tootespetsialist toob välja, et järgmiseks võiks kindlasti mõelda vahemaade peale, mida tõukerattaga läbima hakatakse. Kui 30-40 kilomeetrise sõiduulatusega rataste mootori võimsus ulatub 450W ja aku mahutavus 624 vatt-tunnini (Wh), siis näiteks 110 kilomeetrise sõiduulatusega ratta akuvõimsus on juba kordades suurem. 

See omakorda väljendub nii ratta palju suuremas kaalus kui ka suuruses ja ka hinnas. Teisisõnu, tuleb väga täpselt mõelda, miks tõukeratast vaja läheb ning milline saab olema teekond, mida läbima asutakse. 

Reaalse sõiduulatuse kohta tasub uurida juba kogenud tõukerattaomanikelt ning arvesse tuleks võtta, et ühe laadimisega läbitavat kilometraaži mõjutavad väga paljud nüansid, alates inimese enda kehakaalust, gaasinupu või heebli intensiivsest vajutamisest ja pidurdamisest kuni tee kaldenurgani välja. 

“Kui iga päev ikka Nõmme mäest üles sõita, siis ei ole ühegi tõukeratta andmed vastavuses tehniliste näitajatega. Seetõttu tasub uurida reaalset kogemust neilt, kel tõukeratas olemas. Näiteks on Velt Smart tõukeratta kangema mudeli X8 sõiduulatus 30-35 km. Julgen öelda, et see on ühe laadimisega täiesti läbitav.” Inokimi tõukerataste puhul oleneb kõik mudelist, kuid parimate puhul ulatub kilometraaž ühe laadimisega isegi 100 kilomeetrit,” sõnas Kaur.

Ta rõhutab, et kaal on tõukeratta puhul äärmiselt oluline, kuna seda võiks olla mugav tõsta näiteks auto pagasiruumi, bussi või tassida mööda treppe korterisse. Tähtis on ka järelteenindus ja varuosade saadavus. VeltMotocentrist elektrilise tõukeratta soetades pole vaja selle pärast muretseda. “Velt Motocenter on suurte kogemustega motoettevõte ja me suudame head teenindust tagada,” lisas ta.  

Mis teeb Velt Smart tõukeratta omamise veelgi mugavamaks, on fakt, et sellel on ainukesena turul olevatest tõukeratastest eemaldatav aku. See tähendab, et tööle sõites ei pea tervet sõiduvahendit kontoriruumi vedama, et seda laadida. Sõiduvahendi enda saab parkida selleks ette nähtud kohta. Velt Smart Scooter on üldse turu kõige kergem, 13 kilo kaaluv elektriline tõukeratas, mis on suurte 10-tolliste õhkrehvidega.

Meelespea elektritõukeratta ostjale

Selleks, et leiaksid endale sobivaima tõukeratta, pane paika valikukriteeriumid ja mõtle läbi vastused järgmistele küsimustele.

 • Mitu kilomeetrit on sinu vajadus, et tõukeratas ühe laadimisega sõidaks? Kas päevane distants on kokku 20/30/40/50 või 100km?
 • Kus ma sõidan? Siledal asfaldil, kruusateel, metsateel, raskemini läbitaval liivasel või porisel metsalõigul? Kas on äärekivisid, takistusi?
 • Kas tõukeratast on vaja tassida kõrgemale korrusele, kokku pakituna kaasa võtta rongi, reisijate salongi?
 • Kas tõuks peaks mahtuma ka auto pagasiruumi, et see kaasa võtta puhkusele?
 • Kas ma soovin, et saan muretult ka vihmaga sõita?
 • Kas ma soovin, et mul oleks mõnus sõita, mugav, pehme või pigem ei oma see tähtsust? Kas ma lepin sellega, et kõik tee konarused ja vibratsioon tuleb mulle läbi lenksu  kätesse? Kas see ei häiri mind?
 • Või ma lepin, et minu tõuks on võimeline läbima pikema distantsi, aga on raskem tänu võimsale akule? Raskem tassida korrushoones
 • Või ma ei pea nende tingimustega arvestama ja ma ma soovin parimat võimsamat, pikema distantsiga tõuksi? 
 • Kas ma olen nõus leppima natuke suuremate hoolduskuludega pidurklotside arvelt, samas saades nautida tõeliselt häid pidureid? See tagab liiklemisel minu turvalisuse.
 • Kas mul on teekonnal ees tõuse? Kas ma soovin neid läbida sõites või käekõrval lükates?
 • Kas ma soovin vastupidavat, tugeva konstruktsiooniga tõukeratast, mis säästab aega ja raha või ei oma see tähtsust? Kaua tõukeratas kestab ja palju sellega probleeme on tulevikus?
 • Kus ma käin oma tõukerattaga hoolduses, kust ma saan varuosi hiljem? Siinkohal soovitamegi soetada tõuks tuntud ja suurte kogemustega ettevõttelt, kes pakub ka korralikku järelteenindust.

Tõukeratta ostmiseks külasta Veltmotocenteri esindusi Tallinnas Laki 16 või Tartus, Turu 47/2 või vaata lisainfot ja tooteid kodulehelt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.