Electrolux tegi robotkoristaja Pure i9, millele meeldib piruette sooritada

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Kui ühe robottolmuimeja kohta saab nii pikalt kirjutada, siis mis see selle kohta ütleb?

Kell saab 12 päeval ja Electroluxi uusim robottolmuimeja Pure i9 sõidab oma laadimisjaamast välja. Tiirutab paar korda kohapeal ja kütab siis suvalises suunas minema, et tuba tolmust vabastada.

Suhteliselt valju surina saatel käib ta erinevate seinte ääres, vaipadel, magamistoas, elutoas, esikus ja muudkui puhastab. Siis vahepeal jääb jälle suvalisel hetkel seisma ja tiirutab taas. Iseenesest on see päris nunnu.

Sõbrad soovitasid, et kui kipud teleka ees liiga palju nosima, pane kommikauss robotile peale, saad kommi aint siis, kui aparaat sinu juurde eksib. See oleks päris töökindel lahendus, sest roboti käike ei suuda keegi vist ette ennustada. Ainult algoritm, mis toote tutvustuse järgi on ülimalt revolutsiooniline ja efektiivne.

Äpp näitab, kus robot töötab

Kaamera ja laseri abil loob robot endale su elamisest 3D-pildi, mille järgi ta siis puhastama asub. Seda, kust robot puhastab, saab muide näha ka seadmega kaasa tulevast mobiiliäpist, kuhu peale esmast uurimist joonistatakse sinu elukoha umbkaudne kaart. Kõik see peaks roboti muutma nutikaks ja üliefektiivseks puhastusmasinaks.

Siin on isegi ehk mingi tõetera, sest need kohad, kust robot üle käib, saavad puhtamaks ja korteri üldilme nädala vaates paraneb nähtavalt. Ainult need kohad, kuhu robot minna unustab või ei taha millegi pärast üldse minna, jäävad tolmuseks. Mis seal ikka, tuleb end ka liigutada ja need kohad käsitsi üle käia.

Möödub tund ja robot peatub. Teeb oma kohustuslikud viis ja pool piruetti ja sõidab vaikselt-vaikselt ja ettevaatlikult koju tagasi laadima. Äpp ütleb, et kõik on puhas.

Ilma äpita, muide, ei saa. Sest robotit saabki juhtida ainult üle wifi. Ja see protsess, et robot sinu nutitelefoni ja wifiga sõbraks teha, pani mind vihast hambaid kiristama. Nimelt tuleb roboti võrku saamiseks telefoniga skaneerida masina kõhu all olevat pisikest ribakoodi. Katsu sa aga see ribakood sealt üles leida, kui sind pole teps mitte silmanägemisega õnnistatud.

Veetsin kenad 42 minutit (jah, ma mõõtsin aega) kõhuli tolmusel põrandal, vehkides telefoni kaameraga üle kõikide punktide roboti kõhul, et äkki jääb kaamerasilma ette ka see õige ribakood. Robot korrutas aeg-ajalt abivalmilt: “I am ready.”

42 minuti pärast saabus tõehetk, kui telefon teatas, et leidis roboti üles, ja palus mul seadmele nimi anda. Mõtlesin enda meeleolu peale ja tippisin ekraanile “Marvin”. Peale wifiga ühendamist kurtis äpp, et robot on väsinud, ja peaks laadima. Hästi, lae. Aga nagu uute asjadega ikka, ei malda inimhing seda passiivselt pikalt vaadata.

“Ei ole mingit looduslähedust, pangem täisrauaga ikka, saab tuba ka puhtamaks!”

Seega peale kolmveerand tunnist laadimist andsin robotile käsu puhastama asuda. Puhastamine hakkaski peale, parajalt sellise surinaga, et telekas tuli valjemaks keerata ja telefoniga rääkimiseks pidin rõdule astuma. Robot samal ajal aga veeres mööda tuba ringi ja puhastas. Selleks on tal hulk harju, millega puhastada nii seina äärest kui ka vaibalt ning ka parketilt. Robotil on ka paar üsnagi muljetavaldavaid rattaid, millega ta suudab ronida üle kuni 2,2 cm kõrgustest lävepakkudest.

Kui äpis ringi kaevata, leian variandid ka roboti seadistamiseks. Võimalus on seadistada päevade kaupa kellaajad, mil Pure i9-t puhastama peaks asuma. Loon endale sobiva graafiku ja märkan siis, et “eco mode” (öko- ehk energiasäästurežiim) on sisse lülitatud. Misasja! Ei ole mingit looduslähedust, pangem täisrauaga ikka, saab tuba ka puhtamaks.

Roboti põrina tugevus kahekordistub. Nüüd peab ukse juba kinni panema, et rõdul telefoniga rääkida saaks. Pikalt seda välja ei kannata. Aga eks olegi robot mõeldud töötama siis, kui inimest kodus pole.

Robot jääb seisma, keerutab ja läheb koju puhkama. Aku sai tühjaks. Lähen minagi, kell on juba keskööd ületanud.

Öine koristamine on lemmik

Ärkan mingi ilge undamise peale, vähemalt nii mulle tundub. Veidi aega ei saa aru, kus ja mis… Telefon näitab, et kell on pool neli hommikul. Kuramuse robot on end täis laadinud ja jätkab nüüd eelnevalt käsitud puhastusprotsessi. Vihaselt ja unisena otsin äpist puhastuse tühistamise nuppu. Selle leidnud, magan rahus edasi.

Hommikul, enne tööle minekut keeran põrandale kummuli külaliste poolt tühjaks söödud ja puruse põhjaga krõpsupaki, ning toon esikust ka veidi liiva. Tööd peab ju ka robotitel olema.

Tööl olles vaatan äpist, et tõsi, kell 12 sõitis Pure i9 välja ja asus puhastama. Mingi hetk uuesti äppi vaadates ütleb robot, et läks laadima ja jätkab peagi. Jõuan koju, liiv ja krõpsupuru on põrandalt kadunud. “Tubli, Marvin!”

Kell on umbes neli päeval, kui robot järsku ärkab ja endise undamisega puhastust jätkab. Lülitan ta äpist välja ja asun uurima, et milles asi. Selgub, et asi on eile minu poolt välja lülitatud ökorežiimis.

Kui ökorežiim on väljas, puhastab robot enne aku tühjaks saamist umbes 43 minutit, läheb ja laeb siis ennast paar tundi ja jätkab. See venitab kogu puhastusprotsessi aga umbes nelja ja poole tunni pikkuseks.

Robottolmuimeja ja selle kuri 3D-pilk.

Mulle kohe üldse ei sobi. Lülitan ökorežiimi sisse ja edaspidi töötab robot juba tund aega järjest, enne kui laadima sõidab. Tunni ajaga suudab ta üle käia ka kogu minu 44-ruutmeetrise korteri, seega win-win!

Ja nii see elu veereb. Kuniks tulen ühel päeval koju ajal, millal robot peaks juba ammu lõpetanud olema. Aga tema undab köögilaua all tooli ja lauajalgu puhastada. Ma ei tee masinast välja ja tegelen oma asjadega. Kui masin tund aega hiljem ikka veel laua all sahmerdab, saan aru et ta on kinni jäänud. “No oleks võinud kohe öelda!”

Tõstan masina üles, mille peale viimane hädaldab: “Please put me down.”. Ilmselgelt ei saa ta aru, et ta hädas oli. Undamisest villand, saadan ta laadima.

Nukker vaatepilt

Ühel päeval naasen koju ja tolmuimeja seisab lihtsalt keset tuba, vait kui sukk. Äpp ütleb lakooniliselt, et puhastamine on seiskunud. Nojah, kui nii, siis nii.

Kui olen seadet juba kuu aega kasutanud, tuleb ühel päeval meelde, et huvitav, kuhu ta selle prahi kõik kogub? Seadme peal olevat nuppu vajutades avan roboti prügikasti, mille kinnituste vahelt tolmutordid juba välja pressivad. Ilmselgelt täiesti täis. Aga robot ei öelnud midagi, vilgutas ainult minu pihta kurjalt tulesid, sest “Keegi on prügikasti minema viinud.”

Tahtsin veel roboti hinnast rääkida. Hinnavaatluse hetkeseis ütleb,  et Eesti kaubandusvõrgus jääb seadme hind umbes 870 ja 1085 euro vahele. Arvestades seadme võimekust ja funktsioone, jääb selle ligi tuhande eurone hind ikkagi liiga kalliks.

Eks ole ju robottolmuimeja mugavustoode, kuid mugavuse jaoks jäi ta liiga sageli laua alla kinni, unustas öelda, et prügikast on täis ja ei osanud näiteks Alexa või Google Home häälkäskluste abil end sisse lülitada.

Aga vähemalt teeb ta piruette…

Ei, ära osta,

sest hoolimata sellest, et tuba saab puhtamaks, on robotil liiga kõrge hind, nõrk aku ja liiga vähe mugavusfunktsioone.

Electrolux Pure i9

Müügillüsi poodidest
Hind870 eurot
JuhtiminePure i9 mobiiliäpp
sensorid3D nägemine kaamera ja laseri abil
HarjadXXL 21 cm lai esihari, eritüüpi põrandate jaoks. Spetsiaalne hari nurkade tarbeks
Energiaautomaatne võimsuse kontroll eri tüüpi pindade tarbeks, automaatne laadimine ja jätkamine lubab puhastada mitmes ruumis
Kõrgus85 mm
Diameeter325 mm
Kaal3,3 kg
Filtreerimismaht572 sq. cm
Prügikasti maht0,7 l
Müratase75 DB
Öko režiimi müratase70 DB
Maksimaalne imemisvõimsus4,2 W

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.