Test

Elu kahe nutiassistendiga – kas Amazon Echo Dot või Google Home?

Jah, osta,

Hoolimata Amazon Echo Doti kättesaadavuse keerukusest ning keerulisest seadistusprotsessist Eestis, on temal mitmeid lihtsaid ühendusvõimalusi ja funktsioone, mida konkurent Google Home ei toeta. Lisaks on seadmel ka üle kahe korra odavam hind.

Hiljuti hankisin endale Google Home nutikõlari. Digitaalne assistent, mis vastab küsimustele ja reageerib käskudele. Ega üks ilma teiseta ei saa ja nii hankisin endale koju ka Amazoni Alexa nutiassistendiga Echo Dot nimelise kõlari

Echo Dot on suures osas täpselt samasugune assistent nagu Google Home. Ta oskab mängida Spotifyst muusikat, vastata lihtsamatele küsimustele, seadistada äratusi ja alarme, öelda kellaaega ning ilmateadet. Amazoni tootena on võimalik lasta endale ette lugeda ka Kindlest ostetud e-raamatuid või Audiblest ostetud audioraamatuid. Loomulikult on võimalik Alexa abil ka Amazonist endale tooteid osta, kuid Eestis, kus paki kohaletoimetamine võtab aega üle nädala on see suhteliselt mõttetu funktsioon.

Alexa, telli mulle mängukaru!

Üks suur häda seadmel siiski on. Selleks, et pisikese vidina tähelepanu pälvida, tuleb hõigata “Alexa!” Alexa on aga teadupärast päriselt samuti inimese nimi. Mitmed perekonnad, kus mõne pereliikme nimi on Alexa, on kurtnud, et nutiseadme kasutamiseks tuleb kutsefraas ära vahetada, teine variant on nimelt “Amazon!”

Alexa nimi on kaasa toonud ka parajaid jamasid – alles hiljuti näidati USA televisioonis uudislugu tüdrukust, kes Alexa abil kogemata endale nukumaja tellis. Selle peale, kui uudisteankur olukorra näitlikustamiseks “Alexa, telli mulle nukumaja,” hõiskas, sai uudistetoimetus palju kaebekirju, kuna just seda olid nende kodused Amazon Echod teinud. Ka minul on olnud nimega probleeme – Alexa on nii suupärane nimi, et hakkad seadet tavalistes vestlusteski selle nimega nimetama. Iga kord kui räägid kellelegi oma Alexast, hakkab seade kuulama.

Samas saab Alexale öelda väga palju erinevaid asju – teda saab paluda ette lugeda isegi oma Twitteri uudisvoogu – veebilehelt alexa.amazon.com on võimalik lisada Alexale tuhandeid erinevaid oskusi ehk skille.

Bluetooth – üks oluline eelis Google Home ees

Seadsin enda Amazon Echo Doti üles magamistuppa voodi kõrvale. Tarisin sinna ka vanad Denveri kõlarid, et heli oleks ikka boom! Ühendasin kõlarid tavalise 3,5 mm audiokaabliga Echo külge ja nautisin voodis leboskledes mõnusat muusikat. Seda kuni ajani, mil otsustasin magama jääda, mil selgus, et kõlarid vait olles surisevad. Mida teha?

Lahendus peitus sahtlist leitud Belcin Wemo nutipistikus. Ühendasin selle oma koduse wif-ivõrguga ning seejärel kõlaritega. Nüüd piisas unise häälega haigutades ainult öelda “Alexa, lülita magamistoa kõlarid välja,” kui väikse plõksatuse saatel saabus vaikus. Hommikul ärgates on kaks esimest käsku lülitada sisse magamistoa kõlarid ning mängida Tune In raadiot.

Raadio mängimise osas on Alexal üks suur eelis Google Home üle. Kui palun Google’il lihtsalt Tune In raadiot mängida, palub ta nimetada spetsiaalse jaama. Kuna kuulan peamiselt Raadio 2, ei oska ma Google’ile hääle abil selgeks teha, et soovin ERR Raadio 2, mitte mõnda muud Radio 2. Ainsaks variandiks on avada telefonis Tune In äpp ja saata raadio läbi äpi Google kõlarisse. Amazonil on aga palju lihtsam võimalus. Avan veebilehel alexa.amazon.com muusika sektsiooni, valin tune in, valin soovitud raadiojaaama ja jaam hakkabki minu Echo Dotis mängima. Nüüd, kui palun Alexal muusika mängimine lõpetada ja hiljem uuesti Tune in raadiot mängida, valib ta automaatselt viimati kuulatud jaama. Ja kuna ma kuulangi peamiselt ainult ühte jaama, on kõik hästi.

Kui Google Home oskab heli saata erinevatesse Chromecasti seadmetesse, siis Amazon on valinud hulga avatuma platvormi – tavaline ja lihtne Bluetooth. Nii võin Alexal paluda ühendada mu telefon ning saan telefonist igasugust heli, alates YouTube’ist lõpetades suvaliste mängudega Echo Dotiga ühendatud kõlaritesse saata.

Süsteem käib ka teistpidi. Kui ma magamistoas parasjagu ei ole, aga laiskusest ei viitsi telefoni äpis Tune In radio või mõne teise muusikarakendusega sehkendada, võin Alexat paluda saata heli elutoas asuvasse helisüsteemi, mis toetab Bluetoothi. Nüüd võtab magamistoas asuv Echo Dot internetist raadio ja saadab selle üle Bluetoothi elutuppa.

Või veel üks näide. Minu nutiteleril on funktsioon, mis toetab vaegkuuljatele mõeldud kuuldeaparaate. Arvasite õigesti, see toimib samuti üle Bluetoothi. “Alexa, ühenda mu teler,” ning teleri heli saadetakse elutoast magamistuppa. Ühesõnaga tagab Bluetooth ja Chromecast selle, et võin sisuliselt ükskõik mis seadmest ükskõik mis sisu saata nii elutuppa, kööki, magamistuppa või vannituppa. Ja ma elan vaid kahetoalises korteris, ma ei taha mõeldagi mis juhtuks, kui ma elaksin suuremas majas.

Kus ma nüüd õieti elangi?

Amazon on regioone piirates väga range olnud. Echo seadmed on müügil ainult Ameerikas, Inglismaal ja Saksamaal. Selleks, et Alexa teaks kus sa elad, oskaks määrata ajavööndit ja öelda ilma tuleb teda seadistades näidata kätte oma praegune aadress. Eestis seda teha ei saa, kuna aadressiotsing näitab vaid Ameerika, Inglismaa ning Saksamaa aadresse. Õnneks on võimalik ajavööndit eraldi määrata, kuid praegu, kui Alexalt ilmateadet küsin, saan teada, et Seattles on selge ilm ja -3 kraadi. Pean alati küsima spetsiaalselt Tallinna ilma.

Lisaks ei leia Alexa seadistamiseks vajalikku nutirakendust Eesti iOSi rakendustepoest. Tuli luua uus iTunesi konto, valetada, et asun Inglismaal ning rakendus sedaviisi alla laadida.

Ja hoolimata kõigist regioonipiirangutest kaldub minu kaalukauss Echo kasuks. Ta võidab selgelt oma Bluetoothi ühenduse võimalustega. Kui sooviksin Google’i kõlari heli saata mujale, tuleks iga seadme jaoks hankida eraldi 30 eurot maksev Chromecast Audio. Kokkuvõttes tuleks kogu komplekt kallim – 120 dollarit maksev Google Home pluss iga lisaks hangitud Chromecast Audio eest 30 dollarit. Teiselpool on aga Amazon Echo, mis maksab umbes 55 eurot ning toetab Bluetoothi ja seadmeid, mis sul tõenäoliselt kodus juba olemas on.

Google kasuks tuleb öelda, et teda saab lihtsasti Eestis seadistada, ta tunneb Eestis asuvaid kohti ja oskab öelda kohalikku ilmateadet, kardan, et Amazon ei ole nii pea valmis Alexa teenustele Eesti tuge looma. Seega mõningad ebamugavused selle seadmega püsivad veel mõnda aega.

Fotod: Kristina Rosin

Amazon Echo Dot

Toetab Bluetoothi või 3,5 audio väljundit
Kontrollib nutiseadmeid nagu lambid, termostaadid, lülitid, nutipistikud
Sisaldab seitset mikrofoni kaugelt heli püüdmiseks ja töötlemiseks
Sisaldab väikest kõlarit, et küsimustele vastata
Voolu hangib läbi Micro USB ühenduse

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.