Huawei Mate 20 Pro: Mind üllatas, et Huawei suutis veel üllatada

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Fotod: Hans Lõugas/Geenius

Meil oli poole nädala jooksul võimalus proovida äsja maailmale avalikustatud Huawei uut tipptelefoni, mis on esimene laiatarbe telefon uudse sõrmejäljelugejaga – see asub ekraani sees.

Sõrmejäljelugeja ekraani sees? Kuidas see töötab?

Iga piisavalt arenenud tehnoloogia on eristamatu maagiast. See vana klišee peab paika, kui sõrmejäljega Huawei Mate 20 Pro’d avada.

Esiteks on ju näpu all ekraan – see osa telefonist, mis näitab pilti. Teiseks on kuidagi seal ka sõrmejäljelugeja – see väike sensor, mis pöidlaotsa unikaalset mustrit uurib ja kui pilt klapib, telefoni avab.

Mate 20 Pro-s on need kaks asja kokku pandud.

Ega tehnika nii keeruline olegi. Sensor, mis meie sõrmel olevaid mikroskoopilisi vagusid ja jooni uurib, on peidetud AMOLED ekraani taha. Kui sõrmega õigesse kohta ekraanil vajutada, süttivad ekraanis näpu alla jäävad pikslid põlema. Sellel on üks eesmärk: sensori jaoks sõrmejälge maksimaalselt valgustada.

Sensor asub ekraanist allpool, telefoni sees, ja mõõdabki ekraani pikslite vahelt sõrmejäljest peegelduvat valgust. Kas sensor saab tõesti läbi ekraani piisavalt hea kujutise sõrmejäljest?

Noh, praktika on tõde ja Mate 20 Pro tõestab, et saab. Sõrme telefonis registreerimine võtab ligi minuti ja edaspidi tunneb sensor ära just selle sõrme ja mitte ühtegi teist.

Kas see töötab sama kiiresti kui tavaline sõrmejäljesensor? Huawei lubab, et jah. Minu kogemus on teine.

Sellisel sensoril pole mingeid füüsilisi piire (mõelge muude telefonide ees või tagaküljel olevale ümmargusele lohukesele või ka Sony telefonides olnud piklikule nupule), mida näpuga kompida. Kuigi ekraanil olev ikoon suunab näpu õigesse kohta, kippus mul vahel ikkagi näpp niipalju nihkesse minema, et telefon lukust ei avanenud. See juhtus võib olla ühel korral kümnest.

Kes on esimene? Kes kopeerib? Päris ruumiline näotuvastus

Huawei ei ole ekraani sisse ehitatud sõrmejäljelugejaga päris esimene (esimene oli Vivo X21, aga siis tulid Huawei enda erimudel Porsche Design Mate RS ja Xiaomi Mi 8).

Aga tuleb tõdeda, et maailma suuruselt teise telefonitootja Mate 20 Pro on esimene laiatarbetelefon, kus selline tehnoloogia on.

Kas selle eest tuleb Huaweile eripreemia anda? Ei tule ja Huawei tootearendajad teavad seda ise ka väga hästi. Asi on selles, et mobiilitööstuses pole vahet, kes mõne tehnilise detaili esimesena telefoni paneb – kui see on edukas, teevad seda ka kõik teised.

Täpselt nii on Mate 20 Pro sees nüüd ka päris näotuvastus, mis tegi esimesena debüüdi iPhone X’i küljes.

Ekraani ülaserva on peale esikaamera ja lähedussensori peidetud veel väike projektor ja infrapuna kaamera (mis omaniku näole punktid kuvab, need sisse skanneerib ja saadud 3D kujutist analüüsib). See on oluline samm edasi lihtsast kahemõõtmelisest näotuvastusest, mida tõestab kasvõi fakt, et sellist ruumilist näotuvastust ei sega habe, prillid või müts.

Näotuvastus on kiire ja kui see aktiveerida, siis sisuliselt sõrmejäljelugeja ei tööta. Põhjus on selles, et enne sõrme andurile panekut on telefon juba lukust lahti. Aga näiteks saab telefonis teha kontrolli, et kui inimene silmadega telefoni ei vaata, siis näotuvastus ei tööta – ja nii saab aeg-ajalt ikka ka ekraani vastu oma pöialt suruda.

Tõeline komplekt fotokaameraid

Mate 20 Pro küljes on pildistamiseks tõeline tööriistakohver. Eks ole selge, et tegu on võidurelvastumisega, sest Samsung tõi äsja Eestis müügile nelja tagakaameraga telefoni, sellel Huaweil on neid ainult kolm. Aga mis asja sisu on?

Kaamerad on koondatud ühte ruudukesse. Telefoni tagakülg on kaetud mustriga, mis peaks tavalisest klaasist vähem sõrmejälgi koguma.

Seni on Huawei tipptelefonides olnud alati üks “mustvalge Leica sensor” ja ega keegi pole päriselt aru saanud, mis kasu sellest on. Nüüd on asjad paremuse poole läinud, sest kõigil kolmel kaameral on oma roll:

  • ülilainurk (20 megapikslit sensor, F/2.2 ava, klassikalises süsteemis 17mm fookuskaugus)
  • tavakaamera (40 megapikslit sensor, F/1.8 ava, 27mm fookuskaugus)
  • portreekaamera (8 megapikslit sensor, F/2.4 ava, 80mm fookuskaugus)

Olgem ausad (ja fotoentusiastidena kurvad), aga ega tavalist inimest telefoniga pildistades need tehnilised iseärasused ei huvita. Ja seepärast on Huawei telefoni kaamera äpis teinud asja palju lihtsamaks.

Pildistades tuleb valida lihtsalt zoomi aste ja masin valib ise õige objektiivi ja sensori. Pildistada saab 0,8x, 1x, 3x ja 5x suurendusega.

Näiteks tegin kaameraga need neli pilti täpselt sama koha peal seistes ja mitte midagi muud peale zoomi astme muutmise ümber ei seadistanud:

Huawei Mate 20 Pro – ülilainurk-kaamera näide
Huawei Mate 20 Pro – tavakaamera näide
Huawei Mate 20 Pro – kaamera 3x kadudeta zoom
Huawei Mate 20 Pro – kaamera 5x kadudeta zoom

Siin on veel üks sarnane näide, kus ühe koha peal seistes on telefoniga võimalik pildistada nii korralik lainurkfoto kui ka noppida stseenist välja üksik detail: ülilainurk, tavakaamera, 3x zoom ja 5x zoom.

Minu jaoks on kõige toredam meeleolukaamera ülilainurk, millega püüda igapäevaseid olukordi. Muidugi moonutab selline objektiiv pilti, aga ikkagi üllatavalt vähe.

On selge, et Huawei on tegelikult enamuse tööd kaameraga teinud ära eelmisel aastal, kui arendati kevadel välja tulnud P20 Pro’d (mis rabas mäletatavasti oma võimsa 40-megapikslise sensoriga). Mõned head asjad on sellest telefonist veel kaasa tulnud, kuigi need pole antud juhul uued. Ma räägin öövõttest, mis lubab telefoni lihtsalt käes hoides pildistada väga häid öökaadreid. Siin saab kõrvuti vaadata ühe öörežiimis tehtud fotot võrreldes tavalisega.

Tuttav disain

Kuidas telefon ka käes istub? Noh, vaevu istub, sest tegu on ikkagi 6,4-tollise latakaga. Ekraanipinda on täpselt 100 ruutsentimeetrit.

Aga kohe esimest korda Mate 20 Pro-d karbist välja võttes on kuidagi väga tuttav tunne ja pärast mõningat mõtlemist tuleb meelde – see telefon on nagu nagu Samsung Galaxy S6 Edge! Ekraani ääred kumerduvad täpselt samamoodi tahapoole ja seda raamib tugevast alumiiniumsulamist kere.

Külje peal on ainult üks pisike punane nupp, muidu näeb telefon välja täitsa tavaline must ristkülik.

Kuigi korpuses pole kohta leitud 3,5-mm kõrvaklapipesale, on karbis kaasas nii USB-C otsaga klapid kui ka üleminek klassikalise pistikuga kõrvaklappidele. Heli tuleb ka telefoni mõlemast otsast stereos. Kogu krempel on ka IP68 standardile kohaselt veekindel.

Telefon nagu akupakk, aga ilma juhtmeta

Kõige eelneva kõrval on Huawei insenerid leidnud ruumi veel ühe väikese vimka jaoks.

Esiteks on telefonil nüüd Qi standardi juhtemvaba laadimine. Lõpuks! Õnneks on see saabunud nüüd mürtsuga, sest telefon toetab eriti kiiret 15W juhtmevaba laadimist. See on märkimisväärne edasiminek Samsungi 9W ja iPhone XSi 7,5W juurest.

Aga vimka on peidus menüüs: nimelt saab telefoni panna juhtmevabalt laadima hoopis teisi objekte. Näiteks kellegi teise telefoni, nutikella või kõrvaklappe, mis toetavad Qi standardit.

Kahjuks oli meil testi ajal toimetuses ainult üks juhtmevaba laadimisega Apple Watch, mis ei vasta Qi standardile ja seetõttu kell Huaweilt elektrit ei võtnud.

Kuidas aga Mate 20 Pro ise oma elektriga hakkama saab? Ei tule ka siit ühtegi suurt puudust. Huawei on oma telefonide energiamajanduse timminud meeletult karmiks. See tähendab, et Mate 20 Pro kasutab oma 4200 milliampertunnist akut väga säästlikult.

Tegin ühe keskpärase või pigem kergema kasutusega päeva (ei mingit pikka GPSi-põhist navigeerimist). Hommikul 100% peal olnud aku oli õhtuks 72% peal. Pool tunnikest väga nõudlikku 3D mängu ja tõmbasin päevale joone alla 65%-se akuga. Ilma laadimata andsin järgmisel päeval telefonile kuuma (GPSiga navigeerimine, wifi hotspot, videod, pildid, pidev kasutus) ja aku oli kella kaheksaks õhtul 15% peal.

See telefon suudab ühe päevaga teha kõike, mida peremees tahab. Säästlikku peremeest teenib see ühe laadimisega ka kaks päeva.

Midagi tõelisele poweruserile

Oli ausalt öeldes üllatav, et Huawei suutis veel üllatada. Aga kolmemõõtmeline näotuvastus, sõrmejäljesensor, mis ei võta korpusel ruumi, terve rida eri väga häid kaameraid ja korralik aku on Mate 20 Pro puhul tõesti trumbid, mitte ainult turundusjutt.

Huawei keerab samas ka oma mudelirivi keskmist hinda kogu aeg kõrgemale, selles annab Apple hiinlastele väga head eeskuju. 1000-eurone hinnasilt võib seega olla loogiline, aga selline summa ühe telefoni eest maksta tundub psühholoogiliselt ikkagi palju.

Tegu on selgelt kõige nõudlikumale ja teadlikumale telefonikasutajale mõeldud tööriistaga. See on poweruseri unistus. Maksimalist peab see pärast valmis olema ka maksimaalset hinda maksma.

Jah, osta,

sest Huawei on oma tipptelefoni suutnud veel paremaks teha.

Huawei Mate 20 Pro

Hind€999
Ekraan6,39 tolli (1440 x 3120), AMOLED
Mõõtmed/kaal158 x 72 x 8,6 mm, 189 g
KiibistikHiSilicon Kirin 980
Mälumuutmälu 6 GB, sisemälu 128 GB
Kaamerataga 40 MP+20 MP+8 MP, ees 24 MP
Aku4200 mAh
OSAndroid 9.0
ÜhendusedUSB-C, wi-Fi a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, GPS, LTE Cat 18 (1200 Mbit/s)
Biomeetriasõrmejäljelugeja (ekraanis), näotuvastus (kolmemõõtmeline)

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.