Heitsime hiljuti pilgu Läti firma Just5 odavale nutitelefonile Blaster 2, mille ainsaks suureks veaks oli ekraan. Lätlaste uus mudel X1 pakub ikka soodsat hinda, kuid parandab eelmise seadme kõige suurema probleemi.
Just5 Freedom X1 maksab 200 eurot ja see lahterdab telefoni üleüldisel hinnamaatriksil pigem odavate telefonide sekka. On ka sellest odavamaid, kuid Just5 on siiski 200 euro eest suutnud valmis teha vägagi hea telefoni.
Esimene asi, mis Freedom X1-te käes hoides pähe torkab, on see, et disainerite enda telefonid on ilmselt õunakujulise logoga ning sealt on ohtralt inspiratsiooni ammutatud. Telefoni käes hoides tekib koheselt väga tuttav tunne ning pole ka imestada: välimus on sel täpselt samasugune, nagu iPhone 6-l. Ümarad servad on veidi libedad just nagu iPhone’il ning paksust on seadmel ka pea samapalju. See ei ole küll halb asi, kuid mitte just eriti originaalne.
Muidugi, X1-e materjalivalik on iPhone’ist kaugel. 200 euro eest ei ole ilmselt võimalik nõndapalju alumiiniumit osta, et terve telefon sellega katta. Metalli asemel on siinpuhul kasutatud plastikut. Ainult plastikut. Aga säästutelefonilt ei saa liiga palju ka oodata.
Siiski, plastikust korpus ei tekita tunnet, nagu telefon pudeneks tugevama pigistuse korral kaheksaks tükiks. Kõik on kuidagi kindel ning jäik. Suisa nii jäik, et SIM-kaardi sisestamiseks telefoni tagumist kaant ära võttes võib endal kogemata küüned küljest kiskuda.
Telefoni üldine ehitus ja välimus on soliidsed. Musta plastikust korpuse tagaküljel on väike kõlar ja kaamera, mis on seadme sisse piisavalt ära peidetud ning mingit kaamerakühmu siin ei ole. Esiküljel vaatavad vastu kolm valget puutetundliku nuppu, 5,1-tolline ekraan ning täiesti korralik selfie-kaamera. Siiski võib pirtsutada selle üle, et sõrmejäljed hakkavad plastikust korpusele väga kergelt külge, kuid eks see ole kõikide plastiktelefonide probleem.
Ekraan on muutunud märkimisväärselt paremaks
Viimases arvustuses tõin välja Just5 Blaster 2-e suurima probleemi, milleks oli ekraan, kust võis ilma luubita kõik pikslid kokku lugeda. X1-e puhul on see probleem aga suuremas osas lahendatud ning kõik näeb märksa parem välja. Ekraani heledus on on muutunud oluliselt paremaks ning värvid näevad erksamad välja. Telefoni kasutamine päikesepaistelise ilmaga ei olegi vastunäidustatud — ekraan on piisavalt hele.
Paberite järgi on X1-e sees ka kaks väga head kaamerat. Põhikaameraks on 16-megapiksline pildistamisvahend ning telefoni esiküljelt leiab 8-megapikslise selfie-kaamera. Mõlemad kaamerad teevad pilte võrdlemisi „okeilt“, kuid ei ole midagi ennenägematut. Põhikaamera teeb pilti oodatust märksa aeglasemalt ning ei saa fookuse seadmisega just eriti kiiresti hakkama, kuid saadud pilt on harilikult vähemalt kasutatav. Esikaamera on nagu esikaamera ikka: pilti teeb, kuid kuskile mujale kui Instagrami tehtud pilte panna ei kõlba. Kiire päikeseloojangupildi või peo-selfie tegemiseks sobib X1 hästi, kuid tõsisemat profifotograafiat sellega teha ei kannata.
Rohkema kallal vinguda ei saa
Üllataval kombel ühtegi muud probleemi telefonil ei olegi. Igav, eks? X1 on kiire, seadme seest leiab kaheksatuumalise protsessori ning 3GB RAMi, mis annavad sellele piisavalt palju jõudlust, et rakenduste vahel ilma viivitusteta liikuda ning pidevat kokkujooksmist ei tasu karta. Äpid avanevad ning sulguvad kiirelt, lehekülgede vahel liikumine toimub ilma kokutamiseta ning seadme äratamine ning uinutamine toimub kiiresti.
Salvestusmahtu on algselt 32 GB, kuid seda on võimalik microSD mälukaardi abil 64 GB võrra suurendada. Lisaks mälukaardile saab telefoni pista ka kaks SIM-kaarti.
Just5 lubab, et nende 2800 milliampertunnise aku saab täis laadida vaid poolteise tunniga ning üllatavalt nad ei ole valetanud. Aku saab tõepoolest vägagi kiiresti täis laetud. Aku eluea üle ei saa samuti kurta, õhtu lõpuni peab see kindlasti vastu, kergema kasutuse korral aga suisa järgmise päeva pärastlõunani.
Kõik see annab kokku väga korraliku telefoni, mida on lust kasutada. Lätlased näitavad, et nad teavad, mis nad teevad – või siis teavad, milliselt tarnijalt sobivaid osi tellida ja need kokku panna. Huvitav oleks näha, milline oleks nende maailmapildis lipulaevaks tituleeritav nutitelefon, kui juba odavad mudelid nõnda võimekad on.
Fotod: Gregor Sibold