Käe küljes: kaks kella, millega Tartu maratonile minna

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Suusad määritud? Tubli! Aga millega mõõta oma sportlikke saavutusi?Foto: Siim Männik

Eestlase suure suusapeoni on jäänud kaks nädalat. Kes tahab täpset ülevaadet, mida ta keha sellest algaja sportlase jaoks arutust pingutusest arvab, sel on tagumine aeg mõelda korraliku spordikella ostmise peale.

Mis on spordikell?

Mitte kõik nutikellad pole spordikellad ja mitte kõik spordikellad pole nutikellad. Lisaks on veel aktiivsusmonitorid, millest osad on suurema nutikuse- ja teised suurema sportlikkuse ambitsiooniga.

Kaks kanget: Geenius soovitab murdmaasuusatamise jaoks valida kahe kella vahel: Polar M430 või Garmin Fenix 5 Plus.Foto: Hans Lõugas

Valitud Garmin ja Polar on multispordi kellad, see tähendab, et neile on sisse ehitatud suur valik spordialasid; nad suudavad mõõta randmelt pulssi; gpsiga üles joonistada su teekonna; ja esitada igasugu huvitavat statistikat selle kohta, miks sul juba esimese tõusu peal nii halb hakkas.

Lumele sobib valge Polar M430 hästi. Raske on aga ette kujutada tsiviilriietust, millega see stiilne välja näeks.

Enne, kui Põlva külje all Mammastes suusad kuumaks ajame, loeme hirmuga Priit Pulleritsu aastatetagust blogipostitust sellest, kuidas tegu on Eesti raskeima rajaga. Väikese värinaga hinges kinnitame randmele Garmin Fenix 5 Plusi ja Polar M430.

Polar vs Garmin

Pealtnäha on tegu kahe täiesti erineva asjaga. Üks must, raske ja soliidne, teine valge, plastikust ja odava väljanägemisega. Kui me ei oleks seadnud eesmärgiks testida konkreetselt nende murdmaavõimekust, siis vaevalt oleks olnud põhjust kaht nii erinevat seadet ühes loos käsitleda.

Garmin Fenix 5 Plusi suur eelis on see, et ta näeb välja nagu kell, mitte nutiseade. Tõsi, siin valitud sihverplaat on ehk liiga kirju.

Ma ei ole kunagi mingi Garmini brändi fänn olnud. Seni on see mulle seostunud põhiliselt Lõuna-Euroopa väikeste rendiautode iidsete GPSidega. Aga olles Garmin Fenix 5 Plusi korra käe peale pannud, ei tahtnud ma seda enam ära võtta. Proovisin küll testkella hankinud kolleegile väita, et see kadus ära ja ma ei saa seda tagasi anda, paraku nägi ta selle plaani läbi.

Sportlikud geenid, nutikas sisu

Garmin Fenixi sportlikule põhjale on kasvatatud väga korralik nutikell. Mulle näiteks avaldas väga muljet, et sain kellale paigaldada Spotify äpi, millesse üle wifi otse oma kontolt muusikat alla laadida, ilma et telefon üldse läheduses peaks olema.

Ei hakka üles lugema, mis ta kõik teeb, nimekiri läheks liiga pikaks. Aga kaks asja, mis Fenixi minu jaoks atraktiivseks teevad, on hea välimus ja korralik aku kestvus – 12 päeva kellana, 19 tundi GPSi kasutades.

Kui võtan kätte Polari, siis ei saa alguses täpselt aru: kas ma ei oska õigeid nuppe vajutada, või see kell ei teegi eriti midagi? Ja umbes nii ongi, siin pole tõesti midagi ebavajalikku. Küll aga on aukartustäratav valik spordialasid, saan isegi valida, kas kavatsen sõita klassikat või uisku. Ja pärast mõneminutist nökerdamist on ka selge, mida nupud teevad. Fenixi tundmaõppimiseks läks rohkem aega.

Kui Garmin on teinud julge [ning õnnestunud] sammu ja püüab olla nii spordi- kui ka nutikell, siis Polar ei üritagi näidata end millenagi, mida ta ei ole. See on sportimiseks mõeldud lihtne seade, mis teeb kõik, mis vaja, ja mitte rohkem.

Suurem ei olegi alati parem

Talvise välispordi riietumise reegel on kihilisus. See tähendab, et sul on seljas pika varrukaga soe pesu, siis pika varruga vahekiht ja veel pika varrukaga jakk. Lisaks veel kindad. Sinna vahele kella toppida on juba paras kunsttükk.

Teha seda nii, et sa seda ka sõidu ajal kiigata saaks, on tegelikult võimatu. Mitu korda ehmatan, et ega ma kedagi suusakepiga vehkides ei tapa, kui parema käega riidekihte kellalt püüan nügida.

Siin on oluliselt õhemal ja väiksemal Polaril suure Garmini ees eelis, ta mahub riiete alla paremini ära. Tegelikult on mõlemal kellal olemas ka pulsivöö ja seda kasutades saad kella mõnusasti varrukate peale tõmmata. Ilma selleta nimelt kaoks kontakt käepinnaga, kust kell pulssi mõõdab.

Mõlemad annavad pärast trenni hea ülevaate sellest, kui kiiresti sa mingi rajalõigu läbisid, kui kiiresti süda parajasti lõi, mitu meetrit mäkke tõusid ja kui mitu kilomeetrit maha suutsid nühkida.

Aga see, et inimesel on talvel palju riideid seljas, pole kella süü. Mõlemad teevad oma töö korralikult ära ja kõlbavad suusasõbrale kenasti.

Vahe on selles, et Polari ma võtaksin kohe pärast trenni käe pealt ära, aga Garminit kannaks kogu aeg. Ahjaa, neljakordne hinnavahe on ka.

Garmin Fenix 5 Plus ja Polar M430

Jah, osta,

sportimiseks on mõlemad head. Kui maksad oluliselt rohkem, siis ka saad oluliselt rohkem.

Garmin Fenix 5 Plus Sapphire Edition hind799 eurot
Polar M430 hind199 eurot
MüügilEuronics

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.