Nokia 5: Täiesti normaalne säästutelefon ilma säilitusaineteta

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Martin Mets

Nüüd on kõik siiani välja kuulutatud Nokia uued Androidi telefonid Eestis müügile jõudnud ja meil on testis nendest keskmine Nokia 5. Kui odavam Nokia 3 oli täielik läbikukkumine, siis Nokia 5 on natukene teisest puust. Tegelikult on see väga sümpaatne telefon, kuigi see ei ole hinna ja tehniliste andmete suhtelt kaugeltki parim telefon 200euroses hinnaklassis.

Küll aga on see parima väljanägemisega: Nokia 5 on minimatlislik, väga soliidse metallist korpusega, puhta disainiga, sellist telefoni on kohe mõnus kätte võtta ja on hea meel näha, et Nokia kaubamärgi omanik HMD Global on truuks jäänud Nokia vanadele trumpidele. See telefon tundub käes kallim kui see tegelikult on.

Mida ma tahaks ühest odavast Nokia Androidi telefonist saada? Normaalset, kiiret ja probleemivaba kasutajaliidest, head akuvastupidavust ja kaamerat, millega tehtud pilte ei peaks häbenema. Kas Nokia täidab need lubadused? Mitte kõiges ja mitte ideaalselt, aga siiski nii, et see telefon suudab kokkuvõttes jätta hea mulje.

Saastavaba telefon on tervislik

HMD Global reklaamis välja, et Nokiaga Androidid saavad kõige uuema Androidi. Peaaegu nii see on, Nokia 5 peal on Android 7.1.1 ja viimased Androidi turvauuendused ja Android on tõesti peaaegu puhas kõigest jamast, mida teised tootjad telefoniga kaasa topivad. Ainus äpp, mille eestikeelsele kasutajaliidesele on Nokia kaasa pannud, on tehnilise toe äpp Tugi ja ongi kõik. Väga tervitatav ja vaimsele tervisele tervislik.

Eestikeelne kasutajaliides saab endale lubada ka morbiidset huumorit, on ju ka Nokia ise hauast välja roninud.

Kui Nokia 3 oli väga aeglane, siis Nokia 5 on juba märksa ärksam ja kiirem ning sellel on ka lihtne põhjus. Nokia 3 kasutas tagasihoidlikku MediaTeki kiibistikku, aga Nokia 5 pardal on Qualcommi odavama otsa kiibistlik. Päris kiire telefonis toimuv pole, kuid see pole ka aeglane.

Facebooki ei ava silmapilkselt, vaid sekundiga ja nii on ka muuga. Ega teised odavad telefonid ka ülisärtsakad pole, kuid kindlasti on ka kiiremaid. Näiteks kas või vanem, aga võimsam ja sama palju maksev Xiaomi, mis mul hiljuti testis oli. Sellel olid aga omad probleemid ja Nokia 5 eriomaduseks paistab olema see, et sel pole ühtegi halba veidrust.

5,2tolline HD-ekraan on selge ja hästi loetav ja pildid näevad sellel ka päris head välja, sageli on sellise hinnaklassi telefonide ekraanid tuhmimad ja tekst raskemini loetavam. Odavtelefonile omaselt ei leia sellelt USB-C-d ega sel pole veekindlust. Küll aga on sellel kahe SIM-kaardi tugi ja suhteliselt hea akukestvus, poolteist kuni kaks päeva vedas aku välja mul küll. Küll aga tuleb mõelda peagi mälukaardi soetamise peale, sest kui olin endal äpid ära installinud, siis oli 16 GB mälumahust natukene üle 10 GB juba kasutatud. Sõrmejäljelugeja on kodunupu all ja see toimib.

Kaamera on peaaegu

Nüüd tahaks veel saada normaalset kaamerat ja sellega on asjad nii ja naa. Kindlasti on 13 Mpx kaamera parem kui Nokia 3-l, kuid kasutavad on siiski umbes pooled pildid. Kohati on need päris kenad ja kasutatavad, samas kui proovisin metsas mustikaid pildistada, siis see oli keeruline ja lähedalt on kaameral fookusega ilmselgeid probleeme. Lisaks olid pildid tihti liiga tumedad. Aga jällegi, selles hinnaklassis ma ütleksin, et tegu on normaalse kaameraga, tavapäraselt hea või kehvaga, kumbapidi võtta.

Nokia 5-l on peale kena disaini ka kahe SIM-kaardi tugi.

Kui nüüd välja suumida ja laiemat pilti vaadata, siis minu meelest on Nokia 5 päris hea ökotelefon, mis näeb hea välja ja on üleliigsest saastast vaba ja see tõstab selle teistest esile. Kui tahta just Nokiat, siis muidugi natukene paremate näitajatega Nokia 6 maksab ainult 40 eurot enam, aga seda pole ma veel testida jõudnud.

Konkurente on, aga neil on omad mured

Küll aga eelistaksin ma seda Nokiat sama klassi Samsungitele ja Huaweidele, millel on oluliselt rohkem sälitusaineid sees sodiäppide näol, mis sinna kaasa pannakse. Lisaks saab Nokia 5 kindlalt ka Android 8.0 uuenduse sügisel. See on võimekus, millega saavad konkureerida üksnes vähesed odavtelefonid. Isegi Samsung Galaxy S8 on veel originaalse Android 7.0 peal.

Samsungi Galaxy J3 (2017) ja Huawei P9 Lite (2017) maksavad sama palju ja on sarnaste tehniliste näitajatega, kuid neil pole paremaid kaameraid ja need ei näe nii head välja kui Nokia 5. Kindlasti leiab sama raha eest ka odava, aga kiirema ja rohkema sisemäluga Xiaomi või mõne muu Hiina odavtootja telefoni, aga jällegi samad probleemid tekivad, mis teevad tihti need telefonid… lihtsalt ebasümpaatseks. Veel on valikus näiteks see lätlaste odavtelefon Just5 Freedom X1, aga kuigi selle esmamulje on paljudel olnud hea, siis kuuldavasti on lõpuks sellega inimestel ikkagi mingi jama olnud.

Nokia 5 pole ideaalne telefon, sest see on säästutelefon, aga sellisena on see nii sümpaatne kui olla saab.

Jah, osta,

sest kuigi see pole kiireim ega soodsaim telefon selles hinnaklassis, siis sellel pole ühtegi veidrust, see näeb hea välja ja Androidi kasutajaliides on lihtne ja puhas.

Nokia 5

Hind209 eurot
MüügilElisa
Ekraan5,2tolline (1280 x 720) IPS
KiibistikQualcomm Snapdragon 430 8937
Mälu2 GB muutmälu, 16 GB sisemälu, mälukaardi tugi
Kaamera13 Mpx taga, 8 Mpx ees
Aku3000 mAh
OSAndroid 7.1.1
Ühendusedmicro-USB, wifi b/g/n, Bluetooth 4.1, GPS
Mõõtmed49,7 x 72,5 x 8,05 mm, 160 g

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.