Nokia 8110 arvustus: käed eemale legendist!

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Lapseliku õhina ja kätevärinaga olen ma viimasel ajal oodanud kahte prooviseadet – V12 mootoriga Ferrari 599 GTB ja Nokia 8110. Jah, sellisesse liigasse maandus “banaani” reinkarnatsioon. Miks nii, sellest kirjutasin ma testitelefoni saabudes siin.

Esimese põlvkonna Nokia 8110, tuntud ka kui telefon, mida kasutas Neo esimeses “Matrixi” filmis, oli kõige lahedam asi, mida esimese kursuse tudeng sai 1999. aastal omada. Lisame veel fakti, et see oli üldse mu esimene mobiil, siis on soojad tunded ja nostalgia mõistetav.

Uusversioonid ei ole pühaduseteotus

Fanaatiku geen on minus puudu, isegi kui see puudutab asju, mis mulle väga meeldivad. On täiesti okei, kui tehakse juurde Star Warsi filme või üritatakse Indiana Jonesi käima lüüa. Kui ebaõnnestub, siis ei pea ju vaatama. See pole Vabadussammas või mõni uusarendus miljööalal.

Nokia 8810. Foto: Gregor Sibold

BMW hakkas tootma esiveolisi mahtuniversaale? Jumala eest, las ta toodab, kui see raha sisse toob. See ei ole võtnud ära võimalust minna ja osta omale mõni äkiline tagaveoline.

Seega ma olin pehmelt öeldes väga elevil, kui Nokia uue 89-eurose 8110 välja tõi. Legendi taassünd! Võimalus osta omale hobitelefon pühapäevakasutuseks või hoopiski väljuda nutisõltuvusest.

Ja siis kukkus kõik kolinal kokku. See polnud isegi mitte “Indiana Jones ja kristallpealuu kuningriik”, see oli puhas Jar-Jar Binks – kõige tüütum ja totram tegelane üldse.

3310 andis julgust astuda järgmine samm

Kuna Nokia eelmine katsetus legendiga oli 3310 tagasitoomine ja see vist tundus õnnestuvat, anti roheline tuli ka 8110le, mõistmata, et need kaks olid kuulsad täiesti eri põhjustel. 3310 oli korralik ja vastupidav tööriist. Ilma mingi soovita olla milleski kõige-kõigem. Pigem vastupidi – see pidi olema nii hea, et sobib kõigile.

Nokia 3310 (2017).

Nii tehti ka uuega, millel on mõistlik hind (50 eurot) ja sobiv telefon kõigile, kes keelduvad nutifonidest aga eelmise Nokia klahvid on juba emaplaadini ära kulunud.

Banaan oli aga kallis äriklassi telefon, millest sai oluline popkultuuri artefakt tänu “Matrixi” filmile. See ei olnud kunagi mingi rahvatelefon ja kogu pere lemmik.

Vana Mustangi keresse topiti Ford Focuse diisel

Mis siis uue puhul nii väga valesti on? Ta on lihtsalt väga halb telefon, millel puudub igasugune hing, kiiks ja X-faktor.

Jällegi võrdlus automaailmast – võetud on vana Ford Mustangi disain ja sinna sisse topitud mitte isegi kaasaegne tehnika vaid 2003. aasta Ford Focuse jõuetu diiselmootor, kassettmakk ja vändaga aknatõstukid.

Uude telefoni on pandud Youtube ja Google Maps. Kellele? Miks? Nuputelefon, millel on olematu graafikaga ekraan. 2MP kaamera? Solvang. Kui eelarve või tehnoloogia ei luba kasvõi keskpärast kaamerat panna, siis jätke täiesti ära.

Kasutada on väga ebamugav

Aga seda, et menüünupule saaks üles/alla ja paremale/vasakule nooled muuta kiirvaliku klahviks, ei ole. Et ei peaks näiteks sõnumeid või telefoniraamatut minema menüüst otsima vaid saaks ühe klahvivajutusega kohale.

Klahvid on nii sügaval ja tundetud, et isegi kontakti valimine on raske. See omakorda muudab täiesti mõttetuks igasugused interneti ja emaili funktsioonid.

Klapp, mis on selle telefoni peamine karakteristik, käis nii halvasti, et sageli pidi pöidlaga mitu korda kraapsama, enne kui avanes.

Lähteülesanne oli vale

Uus 8110 oleks pidanud olema täielik friigikas. Selliste omadustega, et iga minusugune nostalgik ja hipster viskab iPhone X sahtlisse ja ässab banaaniga ringi.

Lõpuks oleks võinud ära teha selle, et klapp hüppaks lahti nupuvajutusega, nagu oli “Matrixis”. Must-valge ekraan. Miks mitte täpselt samasuguse roheka taustavalgusega nagu algsel telefonil. Ülim lihtsus, nagu fixie-ratas.

Kahjuks tehti lihtsalt üks klapiga nuputelefon mida isegi nuputelefonina väga kehv ja ebamugav kasutada ja maksab poole rohkem kui 3310.

Üks hea asi oli ka

Selle testi parim asi oli see, et ma leidsin endas ettevõtlikust otsida üles oma vana telefon ja laadija ning see käima panna. Toimis!

Pea kakskümmend aastat hiljem tegin ma ise endale ka tünga. Olin pannud kunagi noore vigurvändana peale käivitamist tervitustekstiks “Sisesta PUK2” ja jõudsin juba nukralt vanduma hakata, et jääbki telefon testimata, kui lõpuks meenus.

Ma sain sellega helistada, menüüd sirvida ja helinaid kuulata. Tohutult palju funktsioone, mis võisid aga ei tarvitsenud olla internet. Selles osas on mälu lünklik või 2000. aastal WAPiga netti minemine lihtsalt ei olnud minu hinnaklassis.

Sellest pidi tulema mu elumuutev hetk, kus ma kolin tagasi nuputelefonile, millega saab teha 4G hot-spotti ja tööasju siis juba mingi muu seadme pealt ajada. Mul oli unistus ja Nokia purustas selle. Aitäh, Nokia. Nutisõltuvus jätkub.

Ei, ära osta,

Idee, tuua tagasi legendaarne "banaan", väärib kiitust. Kuid see, kes vastutas teostuse eest, võiks kohe oma laua tagant püsti tõusta, viia lahkumisavaldus personaliosakonda ja mitte kunagi enam telefonitööstusesse naasta.

Nokia 8110

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.