Nokia 9 PureView: Tahtsime parimat, aga välja kukkus nii nagu alati

Jutud sellest, et Nokia plaanib välja tuua telefoni enam kui kolme kaameraga, algasid juba tükk aega tagasi. Siis ilmusid ka pildid, mis kujutasid ringikujulist kaamerasilmade asetust ning mida väga paljud pidasid mõne ärksama pilditöötlusfänni fantaasiaks.

Nokia 9 on nüüdseks reaalsus ning koos sellesama kummalise ringikujulise kaameraga. Kas tegu on ainult efektse välimusega või on viie kaameraga lahendus ka konkurentidest parem?

Kaamera röövib kõik pilgud

Kahtlemata on pilgupüüdjaks uue Nokia 9 puhul omapärane kaamerasilmade paigutus telefoni tagumisel küljel. Ilmtingimata ei pruugi see olla kaunis vaatepilt, kuid tähelepanu püüab igal juhul.

Võib-olla näib see ainult mulle nii, aga paistab nagu telefonide tootjad oleksid lihvinud ideaalseks viisid, kuidas telefoni tagumine pool muuta nii libedaks, et see lausa liugleb erinevatelt pindadelt. Kaunis, aga ohtlik mäng.

Nii et kes soovib kindlamat käetunnet, peaks kasutama mõnda ümbrist. Paljud tootjad lisavad selle kaasa ka juba müügipakendisse, kahjuks Nokia 9 pole üks neist.

Nokia on ekraani lahendanud ilma kulmuta, seepärast on ülemine osa ka veidi laiem. Mis omakorda on samas mõõdus alumise osaga, seega esiosa on kenasti proportsioonis.

Konarlik kasutuskogemus

Kes peab lugu puhtast Androidist, ei pea Nokia puhul pettuma. Terve nende mudelirivi kuulub AndroidOne programmi, mis kindlustab regulaarsed turvauuendused ning võimaldab kiireid operatsioonisüsteemi uuendusi. Ka Nokia 9-l on kasutusel viimane Android 9 versioon.

Kuigi Nokia 9 tuli välja umbes samal ajal aasta alguses nagu Samsungi uued lipulaevad, on neis endiselt kasutusel eelmise aasta Snapdragon 845 protsessorid, samas kui Samsungide seest leiab juba Snapdragon 855 oma.

Keskmine kasutaja seda vahet igapäevaste toimingute puhul siiski ei märka. Kui juba telefoni kord sisse on saadud, käivad tegevused sujuvalt. Aga siit jõuamegi Nokias suurima murekohani, sest enne kui telefoni kasutama hakata, on vaja telefon lahti lukustada.

Selle jaoks on võimalik kasutada kahte meetodit. Üheks neist on näotuvastus ning teiseks moodne ekraanisisene sõrmejäljelugeja. Kahjuks ei saa neist eriti kumbagi kiita.

Näotuvastus on Nokial aeglane, nii et sellel ajal, kui telefoni esikaamera ragistab ajusid, et kindlaks teha, kas telefoni soovib sisse saada omanik või võõras, jõuad juba sõrmejälje sisestada.

Viimase puhul on aga häda selles, et pooltel juhtudel ei suuda see lihtsalt sõrmejälge ära registreerida. Ja kui katseid on liiga palju, ilmub ekraanile PIN-koodi sisestamiseks numbrite klaviatuur, mille keskel on endiselt võimalik ka sõrmejälge registreerida. Palju segadust ühega vähestest funktsioonidest, mis telefonil peaks töötama nagu kellavärk.

Veel tahaks ära mainida kummaliselt toimivat ekraani heleduse reguleerimise funktsiooni. Tippmudelilt ootaks selle eeskujulikku toimimist, kuid Nokia puhul olid häirivalt sagedased olukorrad, kus ekraani heledus viidi ilma põhjuseta peaaegu miinimumini.

Pildiilu tuleb toore jõuga

Kuidas saada veel paremaid pilte, kui praegused tipptegijad Samsung S10 seeria ja Huawei P30 Pro? Näib, et Nokia on probleemi lähenenud sirgjooneliselt ning lahendanud olukorra lihtsalt sellega, et on kaameraid kolme või nelja asemel pannud kuus.

Neist viis on 12 megapikslised Carl Zeissi optikat kasutavad kaamerasilmad ning üks sügavusandmeid lugev ToF sensor.

Pildikvaliteedi üle kurta ei saa, need tulevad igati kenad. Küll aga võtab piltide enda tegemine ja järeltöötlus ebaharilikult kaua aega. Nii et kui teha järjest näiteks mitu pilti, siis peab enne tükk aega ootama, kui neid näha saab.

Esikaameraga sai testitud ka portee režiimi, kuid mingil põhjusel toimis see üliaeglaselt ning hakkides. Pildi sai küll tehtud, kuid protsess oleks võinud oluliselt lihtsam olla.

Liiga palju probleeme, et ostu õigustada

Nokia 9 näib esmapilgul igati meeldiv telefon olevat, eriti kui mitte lasta end häirida kummalisest kaamerakombinatsioonist.

See võiks olla telefon, mis on oma raha väärt, kuid liiga kehv kasutaja tuvastussüsteem ning aeglane kaamera ei ole need omadused, mis tipptelefoniga peaksid kaasas käima. Ka aku kohta pole öelda muud, kui et see on igati keskpärane. Õnneks on komplektis olemas kiirlaadija ning telefon toetab ka juhtmevaba laadimist.

Ei, ära osta,

sest viisaka välisfassaadi taga on liiga konarlik kasutuskogemus ja ebakvaliteetne sõrmejäljelugeja.

Nokia 9 PureView

Hind650 eurot
Ekraan5,99 tolli (1440 x 2880), 18:9 ekraanisuhe, P-OLED
Mõõtmed/kaal155 x 75 x 8 mm, 172 g
KiibistikQualcomm Snapdragon 845 (10 nm)
Mälumuutmälu 6 GB, sisemälu 128 GB
Kaamera taga5x12 MP, TOF sügavuskaamera, HDR
Kaamera ees20 MP, HDR
Aku3320 mAh, kaasas 18 W kiirlaadija, telefoni juhtmevaba laadimine (10 W)
OSAndroidOne, Android 9.0 Pie
ÜhendusedUSB-C, wifi a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, GPS, NFC
Biomeetriaekraanisisene sõrmejäljelugeja, näotuvastus

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.