OnePlus 5: selle kohta on keeruline midagi halba öelda, kuid proovime ikka

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Martin Mets

Kui OnePlus 5 mõni nädal tagasi avalikkuse ette jõudis, langes see kriitikute pahameelerahe alla: neile ei meeldinud selle välimus, selle hind, selle kaamera ning selle jõudlus. Näib, et OnePlus kuulas neid ning mitmete, mitmete, väga mitmete tarkvarauuenduste abil on nüüdseks enamik nendest probleemidest lahendatud. Peale disainimurede, loomulikult. Ja hinnamurede.

Geeniusel oli võimalik võimsamat ehk 128 GB salvestusruumi ning 8 GB muutmäluga OnePlusi pikema perioodi jooksul testida ning vastata põlevale küsimusele: kas see on telefon, mille eest kõlbab 559 eurot maksta (või 499 kui valida lahjem versioon).

Lühike vastus:

On küll. See on hea telefon, pea sama hea, kui teised lipulaevad ning samas on see endiselt sadu eurosid odavam. Sellegi poolest on selle juures mitu “aga”, millele peaks ostmisel mõtlema.

Pikem vastus:

OnePlusi karbist välja võttes ei ole see mitte ühelgi viisil üllatav. See on must ristkülik, mille libedal tagaküljel on kaks kaamerat ning OnePlusi logo. On näha, et Hiina ettevõte on võtnud disaini juures eeskuju Apple’ist, kuid tänapäeval on üsna keeruline teha telefoni, mille mõnda disainielementi pole juba mõni teine tootja kasutanud.

Telefon ei näe sugugi halb välja, kuid samas pole see ka eriti originaalne. Kui aga iPhone 7 Plusi välimus on midagi, mis on meele järele, siis pakub OnePlus 5 sellele soodsamat alternatiivi.

Seadme esiküljelt leiab 5,5-tollise HD-ekraani, mis on igati korralik: värvid on kenad ning see on piisavalt hele, et kasutada ka päikese käes. Ekraan ning terve esikülg on juba vabrikust välja tulles kaetud kaitseklaasiga, mis on vähemalt varasemate mudelite puhul vastu pidanud aastaid, seega ei tule pärast telefoni ostu joosta Hiina veebipoodide poole, et osta kaitsekilet, mis hinnalist telefoni kriimustuste eest kaitseks.

Ekraani alt leiab kodunupu sisse ehitatud sõrmejäljelugeja, mis on üks kõige kiiremaid, mida turult leida võib. See on vahest isegi liiga kiire: seda võib vaid näpuga hetkeks ekslikult riivata ning telefon lukustab ennast lahti.

Enamikel juhtudel on see küll meeldiv, kuid alatihti tuleb ette olukord, kus telefoni taskust välja võttes ning lauale asetades lähed sõrmejäljelugejale pihta ning avad telefoni. See ei ole küll maailma lõpp, kuid äärmiselt tüütu on see siiski.

Telefon tahab olla taskus

Sarnase murekoha leiab ka telefoni ülemisest osas, kuhu on peidetud sensorid. OnePlus kasutab sarnaselt mitmetele teistele tootjatele lahendust, kus telefon saab aru, mil ta on taskus ning ei luba siis seadet avada. OnePlusi lahendus on aga eriti agar ning väidab alatihti, et seade on taskus ning ei ole nõus ekraani avama.

See võib juhtuda ka olukorras, kus telefoni “laupa” katab veidi liiga lähedal olev arvuti nurk või padja äär. Taaskord, see ei ole maailma lõpp, kuid see on äärmiselt tüütu, kuid tahad vaid hetkeks telefoni ekraanil olevat kiigata.

Halba on raske leida

Kuid eelnevad on titehaigused. Need on väiksed tüütud asjad, mille saab suure tõenäosusega lahendada tarkvarauuenduste abil, kui Hiinas selline idee tekib. Need on ka OnePlusi suurimad murekohad, peale selle, et mingil moel suutis arvustaja telefoni taskus olles kolm korda välja lülitada, mis on samuti ilmselt seotud eelneva kahe probleemiga: halvasti töötava taskurežiimi ning liiga kiire sõrmejäljelugejaga.

Ning see ütleb midagi. See on nokkimine. Kui midagi väga halba pole öelda, siis eestlaslikult midagi tuleb ikka välja mõelda. Kui vaadata väikestest veidrustest edasi, on OnePlus 5 hea telefon.

Telefoni sees elab Snapdragon 835 protsessor ning 6 või 8 GB muutmälu. Nende kahe toel jookseb telefon nagu sulavõi: see ei toppa, see ei venita, see ei hoia sind tagasi. Isemoodi küsimus on loomulikult see, kuidas saavad komponendid tööga hakkama siis, kui neid on aasta otsa igapäevaselt piitsutatud, kuid vähemasti alguses on kasutajal rõõmu laialt.

Ohtra muutmälu toel on OnePlus suutnud mitmed telefoni lahendused panna tööle välkkiirelt. Parimaks näiteks sellest on kaamera, mille saab unerežiimist avada vajutades sisselülitusnuppu kaks korda. Kaamera hüppab lahti mõne hetkega ning ei pea kartma, et telefoni halva tuju tõttu jääb oluline foto tegemata.

Ning tehtud foto tuleb hea. Geeniuse suuremat OnePlus 5 kaameratesti saad uurida siit, kuid kokkuvõte on lihtne: topeltkaamerasüsteem töötab kenasti ning jäädvustatud fotod on igati korralikud. Kui telefon algselt välja tuli sai see arvustajatelt ohtralt laitust just oma kaamera eest, kuid pärast seda on ettevõte telefonile välja saatnud mitmeid suuri tarkvarauuendusi, mis paistavad olevat kaamera korda teinud.

Kaamera ainus murekoht on video salvestamisel. See ei ole telefon, millega sa tahad videot salvestada, kui käepärast pole kolmjalga. Isegi kõige mitte-värisevamate kätega on pea võimatu pilti paigal hoida, see hüppab ning tõmbleb, justkui sooviks telefonist jalga lasta. On raske leida lipulaeva, mis kannatab sarnase probleemi käes ning kahjuks ei suutnud OnePlus seda arenduse käigus lahendada.

Kurvastuseks on see ilmselt ka probleem, mida ei saa lahendada lihtsa tarkvarauuendusega: see lihtsalt on nii. Seega kui kasutad telefoni tihti videote salvestamiseks, siis ära OnePlusi osta, see ei sobi sulle. Kui aga armastad pildistada, siis ei tasu seda peljata.

Kasutajaliides on suureks kasvanud

Positiivse üllatusena võib tulla OnePlusi kasutajaliides. Kõik, kes armastavad puhta Androidi tunnet, armastavad ilmselt ka selle telefoni kasutajaliidest. See ei ole küll päris puhas, kuid see on Google’ilt palju eeskuju võtnud ning täiendanud seda mitmete lahendustega, mis teevad telefoni kasutamise oluliselt mugavamaks.

Üheks parimaks neist on võimalus joonistada unerežiimis telefoni ekraanile kujundeid, et aktiveerida erinevaid funktsioone, nagu kaamera avamine või taskulambi sisselülitamine. Need on küll mõnevõrra gimmick-mainega lahendused, kui igapäevases kasutuses on need ka reaalselt üsna mugavad.

Neid funktsioone saab ka üsna pikalt kasutada, seda tänu OnePlusi akutehnoloogiale. Telefoni seest leiab 3300 milliampertunni suuruse aku, mis ei ole küll kõige suurem, mis iial telefoni sisse mahutatud on, kuid on siiski piisav, et pidada vastu terve päeva.

Hoopis olulisem on aga see, kuidas telefoni laadida. OnePlus on äärmiselt uhke oma Dash-laadimise tehnoloogia üle, mille abil peaks saama telefoni kasutada terve päeva vaid 30 minutilise laadimise järel. Üllatavalt, see nii ka on. Geeniuse test näitas, et 30 minutilise laadimisega täitub aku nullist umbes 60 protsendini, mis on piisav, et päevased asjaajamised ära teha.

Ning see laadimiskiirus muudab ka seda, kuidas telefoni laadida. Kui varem oli tavaline, et paned telefoni ööseks voodi kõrvale laadima, et see oleks hommikul kenasti täis, siis selle seadmega kaob see harjumus ära. Paned telefoni õhtul mõneks minutiks juhtme otsa, kuni hambad särama lööd ning saad selle protsessi lõppedes muretult laadija otsast ära võtta, kartmata et see öösel tühjaks saab ning selle tõttu hommikul sisse magad. Hommikusöögi ajal torkad USB-C kaabli taas veidikeseks ajaks telefoni otsa ning kodust lahkudes haarad kaasa telefoni, milles on piisavalt akuprotsente, et terve päeva toimetused ära teha. See on lihtsalt mugav ning asi, millega harjub vahest liigagi kiirelt ära.

Kas see on hinda väärt?

OnePlus 5 on kõige kallim telefon, mille ettevõte on turule toonud. Sestap tekib küsimus, kas see on seade, mille eest on mõtet maksta üle 550 euro?

Jah, on. Siiski tasuks silmad lahti hoida. Kuigi OnePlus 5 on uus ja särav, saab samas hinnaklassis endale juba osta ka S7 Edge telefoni, mis on küll põlvkonna võrra vanem, kuid samuti igati korralik telefon. Kui tunned, et sa ei soovi taskusse telefoni, mille puhul pead alati selgitama, mis firmaga tegu on, siis on ilmselt mõttekas vaadata Samsungi poole. Kui soovid aga viimase põlvkonna telefoni, mis on kena, kiire ning võimas, saab veel tükk aega tarkvarauuendusi ning mis pakub iPhone 7 Plus väärilist pildistamiskogemust, siis ära OnePlusist edasi vaata.

Jah, osta,

sest kuigi sellel telefonil on mõni totter viga, on see oma hinda igati väärt.

OnePlus 5

Hind499€/559€
Kust ostaElisa, OnePlusi veebileht
RiistvaraSnapdragon 835 protsessor 2.45GHz + 1.9GHz , 6/8 GB RAM, 128 GB salvestusruumi
Ekraan5,5", 1920x1080 AMOLED
Aku3300 mAh
Kaamera16 MP + 20 MP, 16 MP, 4K-video
Mõõdud15,42x7,41x0,725 cm, 153 g
ÜhenduvusedUSB-C, wifi, kõrvaklapipesa, Bluetooth 5.0, GPS

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.