See pole ilmselt sulle mõeldud: uus CATi pommikindel telefon näeb nüüd ka soojust

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
flir.jpg

CAT on firma, mis ei ole just kõige tuntum mobiiltelefonide valmistamise poolest. Kui ma mõni nädal tagasi käesoleva telefoni esitlusel käisin, nägin tee peal koppa, mille tootjaks oli samuti CAT ning koppade järgi seda kõige rohkem teataksegi.

Siiski on see sama ettevõte juba mitu aastat valmistanud telefone, mille põhiliseks eesmärgiks on olla väga vastupidav, saada hakkama rasketes tingimustes ning panna inimene olukorda, kus ta ei pea muretsema, kui seade mõnikord maha kukub.

Nüüd on CAT saanud valmis enda uue lipulaeva –  CAT S60. Tuleb tõdeda, et vastupidavust otsiva inimese jaoks on see tõesti hea.

Sisu on täiesti keskpärane

Vaadates seda telefoni koos teiste turul olevate nutitelefonidega, ei ole S60 justkui midagi erilist. Telefonil on Qualcomm Snapdragon 617 kiibistik, mis ei ole selgelt turu parim, kuid saab enda ülesannetega hakkama.

Telefonil on 4,7-tolline 720p ekraan, mis jällegi ei ole parim, mida turult leida on. Samuti on värvid ekraanil kohati kollakad ja tunduvad veidi paigast ära. See-eest on CATi telefoni ekraan väga ere, mida pole raske ka otsese päikese käes vaadata.

Mälu on seadmel 32 gigabaiti ning telefoni tagaküljel on olemas ka mikro-SD kaardi pesa, seega on võimalik mälu ka iseseisvalt juurde lisada. Samuti on selsamal tagaküljel ka kahe SIM-kaardi tugi. Muutmälu ehk RAM-i on S60-l kolm gigabaiti.

Telefoni tagaküljel on täiesti keskpärane 13-megapiksline kaamera, mis teeb heas valguses häid pilte, siiski mitte parimaid kui võrrelda näiteks Apple’i või Samsungi lipulaevade kaameratega. Kaamera satub raskustesse hämaral ajal, kus tulevad pildid üsnagi udused ning teravust jääb väheks.

Esiküljel on telefonil 5-megapiksline selvekaamera, mis on samuti keskpärane ja saab enda ülesannetega hakkama.

Soojuskaamera, kõlarid ja aku on head

Huvitavaks läheb asi telefoni tagumise kaamera kohale vaadates, kuna seal peitub maailma esimene FLIR Systemsiga koostöös valminud soojuskaamera nutitelefonil. FLIR on küll varem teinud nutitelefonide korpuseid, mille küljes on soojuskaamera, kuid nüüd on selline sensor otse telefoni sees.

Selle kohta on keeruline öelda midagi muud, kui et see töötab. Soojuskaamera jaoks on telefonil eraldi MyFlir rakendus. Kaamera töötab kuni 30 meetri kauguste objektide jäädvustamiseks ning rakenduse abil on võimalik mõõta objektide temperatuuri kuni kolme kraadi täpsusega. Rakenduses on võimalik vahetada ka värvilahendusi, et kindlad kohad pildil paremini välja tuleksid. Või siis seadistada kaamera hoopis nii, et see näitaks vaid kõige soojemaid või külmemaid kohti pildil.

Soojuskaamera juures on vahva ka see, et see teeb koostööd telefoni tavakaameraga, et pildid oleksid teravamad. See tähendab, et MyFlir rakendus kasutab töötamise ajal mõlemat tagaküljel olevat kaamerat ning liidab nende pildid üheks, et soojuskaameraga tehtud pildid oleksid ilusamad ning et oleks paremini aru saada, mis nende peal on.

Kiita tuleb ka telefoni kõlareid, mis on tõesti väga valjud ja üllatavalt kvaliteetsed. Tasub mainida, et neist tuleb ka meeldivalt palju madalamaid helisagedusi ehk bassi. Kõlarite kvaliteet on CAT-i sõnul oluline selleks, et näiteks ehitusobjektil viibides oleks helistamise ajal teise inimese häält hästi kuulda, kuid head kõlarid olid minu jaoks väga tervitatavad ka näiteks videote vaatamisel või muusika kuulamisel telefonist.

Üks asi, mis on kindlasti CAT S60 kõige tugevam omadus tavakasutaja jaoks, on selle aku. CAT on käesoleva seadme varustanud võimsa 3800 mAh akuga, mis on täpselt nii hea, kui hästi see kõlab. Keskpärase kasutuse korral, mis hõlmas tavapärast Facebooki kasutamist, meilide lugemist, suhtlemist ning mängimist, pidas aku ilma mingi probleemita vastu järgmise päeva lõunani. Kui kasutust teadlikult natuke kokku tõmmata, võib ühe laadimise pealt telefoni kenasti kaks päeva taskus hoida.

Kasutajakogemuse poolest on S60 jällegi keskpärane

Kui rääkida kasutusest üldiselt, siis ilmselt ei ole siin lugejaid millegagi üllatada. See on kokku võttes jällegi keskpärane, see on… okei. Telefon saab tavapäraste ülesannetega kenasti hakkama ning on võrdlemisi kiire ja piisavalt tundlik isegi enda üsnagi paksu ekraaniklaasi all.

Tarkvara poolest on telefon varustatud Android Marshmallowiga ning õnneks ei ole telefonis ka liialt eelinstallitud rakendusi. On vaid mõned CAT-i enda omad, mis lähevad telefoni üldise kuvandiga hästi kokku. Näiteks App Toolbox, mis on idee poolest nagu Google’i Play Store, aga see valib eraldi välja kõik välitegevusteks ja ehituseks või kalastuseks mõeldud rakendused. Ehk siis rakendused, mis võiksid olla antud telefoni kasutajale vajalikud.

Seadme võlu peitub selle vastupidavuses

Nüüd võib tekkida küsimus, et miks ma selle telefoni siis ostma peaksin? See ju selgelt ei ole parim nutitelefon, mis turul saada on. Samas on selle hind sarnane parimate turul leiduvate nutitelefonidega –  650 eurot.

Vastus ilmselt seisneb kõiges selles, millest ma veel kirjutanud ei ole. CAT ei tahagi selle seadmega olla parim turul saadaval olev nutitelefon, vaid turu parim vastupidav nutitelefon. Vastupidavus on selgelt selle telefoni põhiline tõmbenumber.

Selleks, et telefoni tugevaks teha, on see üsna suur. Täpsemini 12,7 millimeetri paksune. Sellest tulenevalt ka raske, täpsemini 223 grammi, seega on selgelt tunda, kui seade on taskus.

See on aga kõik selleks, et telefon peaks vastu kukkumise 1,8-meetri kõrguselt. Täpselt seda CATi esindaja telefoni näidates ka tegi ja lasi selle rinnakõrguselt betoonpõrandale kukutada. Võin kinnitada, et maha kukkumise pärast muretsema ei pea.

Telefon on loomulikult ka vee- ja tolmukindel ning on ära teeninud tavapärase IP68 hinnangu. Ka siin on CAT läinud tavalistest telefonidest veidi kaugemale. Telefoniga on võimalik minna kuni viie meetri sügavusse vette ning olla seal kuni tund. Et seda saavutada, on telefonil kõigi avade juures spetsiaalsed klapid. Spetsiaalsed klapid on ka kõlarite juures, mida saab väikesest nupust korpuse küljes käsitsi kas sisse või välja lülitada. Ilma seda tegemata on telefon siiski veekindel kuni kahe meetri sügavuses vees.

Tavalisest kaugemale on vastupidavuse poolest mindud ka ekraaniga, mis ei ole küll nutitelefoni vaatenurgast parim, kuid vastupidavuse mõttes küll. Ekraan on kaetud 1 millimeetri paksuse Gorilla Glass 4 klaasiga, mis on ligikaudu kolm korda paksem kui tavalistel nutitelefonidel.

Lisaks kõigele sellele on telefon CAT-i sõnul ka vastupidav militaarstandardite kohaselt, mis peaks tähendama, et telefon kannatab välja tavalisest kõrgema taseme soola, tolmu, niiskust, vihma, vibratsiooni ning päikesekiirgust.

See on parim telefon kindlale kasutajatüübile

Nüüd tuleb siis öelda, kas keegi peaks endale selle telefoni ostma või ei. Kui sa oled nagu mina – linnainimene, kellele piisab, kui telefon on lihtsalt enam-vähem vee- ja tolmukindel ning oled pigem huvitatud sellest, et seadmel oleks turu võimsaim riistvara ja ekraan – siis ei, see telefon ei ole sulle. Aga sellest pole ka hullu, sest see telefon ei olegi minule mõeldud ning CAT ei olegi tahtnud teha turu parimat nutitelefoni.

Aga kui sa oled inimene, kelle aktiivne elustiil või töökoht nõuab, et kaasas olev seade peaks vastu (nii füüsiliselt kui ka aku poolest), oleks raudselt vee- ja tolmukindel, kannataks ära ka üsnagi kõrge kukkumise ilma mingi probleemita, oleks varustatud võimsa akuga ning samal ajal siiski teeks hästi kõiki asju, mida teeb ka tavaline nutitelefon, siis CAT S60-st paremat valikut ei ole. Lisa siia veel võimalus FLIR soojuskaameraga majalt soojuslekkeid otsida ning välja kukub üks väga eriline telefon.

 

Fotod: Tanel Meos

Jah, osta,

kui sa vajad tõeliselt vastupidavat telefoni, mis saab hakkama kõigis oludes – ja oled nõus ohverdama hinnas ja riistvara näitajates.

CAT S60

Hind649 €
MüügilLähinädalatel kõikide Eesti mobiilsidepakkujate internetipoodides
ProtsessorQualcomm Snapdragon 617
Ekraan4,7 tolli a-SI AHVA, 720 x 1280 pikslit, Gorilla Glass 4
1.6;">Mälu: 3 GB RAM, 32 GB mälu (SD-kaardi kaudu laiendatav kuni 256 GB)
Kaamera13 MP, autofookus, dual-LED välk, soojuskaamera, esipaneelil 5 MP
Ühendused2 SIM-kaardi pesa, 1 mikro-SD pesa, mikro-USB, 3,5 mm kõrvaklapiauk, Wi-Fi 802.11, A-GPS, GLONASS, BDS, NFC, Bluetooth
1.6;">Aku: 3800 mAh
OSAndroid 6.0 Marshmallow 
Mõõtmed 147,9 x 73,4 x 12,7 mm
Kaal223 grammi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.