Xperia 10 on Sony vastus küsimusele, mida mitte keegi ei küsinud

Xperia 1o
Sony Xperia 10.

Kui vanal vanasti olid nutitelefonide ekraanid 16:9 kuvasuhtega, siis viimase paari aastaga on kõik telefonid piklikuma, umbes 18:9 (näiteks Samsung S-seeria kasutab 18,5:9 kuvasuhet) peale üle läinud, selleks et muuta suurema ekraaniga telefonide käeshoidmine mugavamaks.

Nüüd mõtles Sony, et mis saab siis, kui telefonid teha veel kitsamaks? Nii sündis Sony Xperia 10, mille ekraan on 21:9 kuvasuhtega. Kas see telefon oli hea idee või on tegu läbikukkunud eksperimendiga?

Konservatiivne disain

Sony’le omaselt on Xperia 10 disain  meeldivalt tagasihoidlik. Lisaks sellele, et telefon on kandiline, siis ei ole Xperia 10 puhul tegu “klaasis võileivaga”, mis tähendab klaasist tagaosa.

Selle asemel on tehtud telefon üleni (v.a ekraan, muidugi) polükarbonaadist, mis on Sony sõnul viimistletud nii, et see meenutaks metalli (metallic finish)Säärane materjal on hea, sest siis ei ole telefon käes niivõrd libe, aga samas on endiselt meeldiv.

Telefoni all, USB-C laadimisaugu kõrval on üksik kõlar, mis on üllatavalt vali ja kvaliteetne. Esmaspilgul tundub, et oleks kaks kõlarit, kuid ei ole nii, sest heli tuleb ainult parempoolsest ribast.

Sony on ka säilitanud 3,5 mm kõrvaklapiaugu, mis on igati positiivne. Kuigi ma avastasin testiperioodi ajal, et kui kasutada selliseid kõrvaklappe, mille küljest saab eemaldada mikrofoni (näiteks Hyperx Revolver S), siis kõrvaklapid töötavad ainult külge ühendatud mikrofoniga.

Vastasel juhul see telefon ei tunnista kõrvaklappe. See küll ei ole hävitav viga, kuid siiski tasub teada.

Seinast-seina kaamera

Kaamera kvaliteet on hinnaklassi kohta üldjoones hea. Mulle avaldas muljet eriti esikaamera, kuid tingimisi mitte selle pilditeravuse tõttu, vaid selle pärast, et esikaamera laseb pimedas keskkonnas üllatavalt palju valgust sisse.

Olgugi et pimedas pildistamise tagajärjel väheneb kaamera dünaamiline ulatus, kuid see ei kõiguta selle telefoni esikaamera kvaliteeti üldse niivõrd suurel määral.

Xperia 10 esikaamera kärbitud
Vasakpoolne pilt on tehtud päevavalguses ja vasakpoolne peaaegu keskkööl. Õues oli oluliselt pimedam, kui fotol paistab ja pildi kvaliteet on endiselt rahuldav, mis tähendab, et Xperia 10 esikaamera saab väga hästi hakkama hämaras keskkonnas. Kuigi siinkohal võiks teha argumendi, et kuna kaamera teeb keskkonna heledamaks, kui see tegelikult on ja selle läbi ei ole lõpptulemus hea, sest see ei ole niivõrd elutruu.

Kuid niivõrd, kui mulle meeldib esikaamera kvaliteet, tekitab mulle pettumust kaamera rakenduse kasutajaliides, kust on režiime peaaegu võimatu üles leida.

Näiteks selleks, et esikaameraga teha bokeh efekti ehk portreefotosid tuleb lülitada “selfie foto” režiim sisse, mille nimi ega ikoon ei viita tausta udustusele.

Segaduse teeb hullemaks see, et tagakaamera bokeh efekti režiimi nimeks on pandud “tausta udustamine”. Ikoonid ja režiimide nimetused oleks justkui kahe eraldi inimese poolt tehtud.

Kui jutt juba tagakaamerateni jõudis, siis nende kvaliteet jääb suhtelises mõttes alla esikaamera omale. Kui esikaameraga saab peaaegu alati rahuldava või hea kvaliteediga foto, vaatamata valgusele, siis tagakaameraga võib hätta jääda, eriti ebasoodsas valguses.

Probleem ei ole iseäranis selles, et kaamera on halb, vaid et pigem jama tundub seisnevat tarkvaras. Kaamerarakendus üritab vastavalt valgusele ise enda sätteid muuta nii, et pilt tuleks võimalikult hea. Kuid Xperia 10 puhul tundub, et telefon paneb ise särituse jms sätted valesti.

Xperia 10 tagakaamera
Selle jaoks, et pimedas keskkonnas head fotot saada, tuleb tihtilugu mängida natukene fookuse ja valguse seadetega.

Kuigi üldjoones kaamera on rahuldava kvaliteediga. Telefonil on kaks kaamerat, millest üks on põhikaamera ja teine on sügavussensor. Kahju, et Sony ei lisanud Xperia 10-le lainurk või telefotoobjektiivi lisaks, sest 300eurose hinnasildi juures oleks võinud.

Konarlik kasutamiskogemus

Kõige silmatorkavam omadus selle telefoni puhul on megapikk 21:9 kuvasuhtega ekraan. Sony on seda õigustanud esiteks sellega, et piklikku telefoni on mugav kasutada ühe käega. Teiseks, enamus filme on 21:9 formaadis filmitud ja selle läbi on filmide vaatamine väga mugav.

Esimese põhjendusega ma niivõrd nõus ei ole. Olgugi, et pöial ulatub vägagi mugavalt laiupidi üle ekraani, siis aga ülemine osa ekraanist ei ole kättesaadav. Üritades lahendada probleemi, et telefoni ei saa kasutada ühe käega, tegid nad olukorra hullemaks.

Kui Sony oleks teinud telefoni, mis oleks sama ekraani ruumalaga, ainult et 18:9 kuvasuhtega, siis oleks minu arvates olukord parem. Lisaks, sõnumite kirjutamine on selles telefonis ebameeldiv, sest klaviatuur on kitsa ekraani tõttu väga väike ja kitsas.

Xperia 10 kärbitud
16:9 formaadis videote vaatamisel on tohutud mustad kastid Xperia 10 ekraani äärtes. Olgugi et sama jama on ka praegustel 18:9 kuvasuhtega telefonides, ei ole see nende puhul niivõrd halb, sest ääred ei ole ebamõistlikult suured.

Mis puutub teise põhjendusse, et paljud filmid on filmitud 21:9 formaadis, siis ma olen nõus. Kuid YouTube’i videote vaatamine on jällegi sellevõrra eriti ebameeldivam, sest sealsed videod on valdavalt 16:9 formaadis ja selletõttu on ääred on lihtsalt niivõrd laiad.

Tõsi, YouTube’i äpp pakub võimalust ka videole sisse suumimise võimalust, kuid siis läheb tohutu osa videost kaotsi. Jällegi, 18:9 ekraan oleks siinkohal kuldne kesktee.

Ekraani kvaliteeti ise oli väga hea, eriti kui seadetest sisse lülitada “ülielav režiim” (Seaded > Ekraan > Värvihaare ja kontrastsus > Ülielav režiim). Kuid see ekraan ei ole kuigi hele, mis tähendab, et ereda päikese käes on ekraani keeruline näha. Tihtilugu olin sunnitud oma silmi kissitama.

Xperia 10 sõrmejäljelugeja
Lohk, mis asetseb telefoni külje peal on selle sõrmejäljelugeja. Selle peal on lukustusnupp. Palju parem oleks, kui sõrmejäljelugeja oleks lukustusenuppu sisseehitatud.

Totaalselt häiris mind ka selle sõrmejäljelugeja. See asetseb telefoni külje peal ja see on hästi, kuid sellele ei ole lukustamise nuppu sisseehitatud. See tähendab, et Xperia 10-l on eraldi nupp ekraani lukku panemiseks ja selle lahti võtmiseks.

Tihtilugu on ka nii, et taskus sõrmejäljeskänner hõõrub vastu mu tasku siseosa ning sellepeale see üritab mu taskut lugeda ebaedukalt.

Sellejärel lülitab telefon sõrmejäljelugeja välja ning telefoni taskust välja võttes tuleb kõigepealt vajutada lukustusenuppu, et telefoni ekraan lahti teha ja siis tõsta sõrm selle all asetseva sõrmejäljelugeja peale. Tüütu probleem, mida saaks kergesti vältida, kui sõrmejäljelugeja oleks sisselülitamisenupu sisse ehitatud.

Viimasena, kui ma tavaliselt ei hooli telefoni tehnilistest näitajatest, siis Xperia 10 puhul oli mul hetki, kus telefon hangus tavakasutuse käigus. Seda eriti just siis, kui ma hüppasin edasi-tagasi erinevate rakenduste vahel. Ei midagi hullu, kuid kuna telefonite jõudlus ajapikku väheneb, siis see probleem süveneb.

Mis edasi?

Sony Xperia 10 ei ole tingimisi halb telefon, kuid ma ei soovita seda selle tõttu, et selle ainuke eriline omadus teeb kasutamisekogemuse kehvemaks ning sellele on pakkuda sarnase hinna eest paremaid telefone.

Kuna Sony kasutajaliides on üsna lähedane “puhtale” Androidile, siis ma soovitaks Nokia 7.1-te, millel on parem protsessor, normaalne ekraani kuvasuhe, parem aku ja soodsam hind.

Kui Nokia ei sobi, siis on hea variandiks ka Samsung A7 (2018), mille saab peaaegu sada eurot soodsamalt ja see telefon pakub lisaks paremale akule ka lainurkkaamerat ning aegluubis filmimise võimalust.

Kui on aga võimalik telefoniostu eelarvet suurendada ja telefon peab olema just Sony poolt tehtud, siis võib 478 euro eest saada Sony Xperia XZ3, mille puhul on tegu täieliku lipulevaga.

Ei, ära osta,

sest selle piklik ekraan mitte ei paranda kasutajakogemust, vaid teeb selle kehvemaks. Lisaks, selle telefoni kaamera on samuti keskpärane. Sama hinna eest saaks ka paremat.

Hindumbes 300 eurot
Ekraan6,0 tolli (1080 x 2520) IPS LCD, 21:9 kuvasuhe
Mõõtmed/kaal156 x 68 x 8,4 mm, 162 g
KiibistikQualcomm Snapdragon 630 (14 nm)
Mälumuutmälu 3 GB, sisemälu 64 GB
Kaamera taga13 MP põhikaamera +5 MP sügavussensor
Kaamera ees8 MP
Aku3870 mAh, 18 W Quick Charge 3.0 kiirlaadimine
OSAndroid 9.0
ÜhendusedUSB-C, 3,5mm, wifi a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.0, GPS
Biomeetriasõrmejäljelugeja, näotuvastus

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.