Test

Sony Xperia 5: telefon, millel on eksistensiaalne kriis

Sony Xperia 5.Geenius

Konkurents on alati teretulnud. Seda eriti tipptelefonide maailmas, kus tihtilugu läheb igavaks, kui omavahel võtavad mõõtu aastast aastasse samad 4-5 telefonitootjat.

Kas üks tõsiseltvõetav tipptelefonide tootja võiks olla Sony? Viimane tippmudel Xperia 5 ütleb, et natuke läheb veel aega.

Kui Xperia 5-l oleks emotsioonid, siis ilmselt valdaks seda mudelit eksistentsiaalne kriis. Ka testijana tekib küsimus, et miks see telefon üldse olemas on? Suur murekoht on praegu selle mudeli hind ja selle eelkäija.

Xperia 5 on nimelt Sony eelviimase tippmudeli Xperia 1 kompaktsem versioon, mis kaalub veidi vähem ja on mõõtmetelt pisut väiksem. Samuti on telefonil oma eelkäijast veidi kehvem ekraan (1080 x 2520 resolutsioon võrreldes 1644 x 3840 resolutsiooniga). Siin aga suuremad erinevused lõppevad, muus osas on telefonid praktiliselt identsed.

Seega võiks oletada, et Xperia 5 on eelmisest telefonist odavam? Kahjuks mitte, praegu maksab odavaim Xperia 1 mudel 500 eurot (soodushind, tavahind on 679 eurot), Xperia 5 aga 600 eurot (tavahind 670 eurot). Isegi tavahinnad oleks mõlemal telefonil praktiliselt samad.

Tõsi, Xperia 1 tuli turule hinnaga 1000 eurot, aga Xperia 5 hind on alates sügisest enam-vähem paigal püsinud.

Aga oletame korraks, et Xperia 1-te pole olemas. Sel juhul võib küll tõdeda, et Xperia 5 on täitsa tubli telefon, aga see ei paista lisaks oma välimusele millegi poolest eriliselt silma.

Ilus piklik kuju

Xperia 5 erineb teistest telefonidest eelkõige oma välimuse poolest. Kui teised telefonid kasutavad 16:9 ekraanisuhet, siis Sony on ehitanud oma viimased telefonid 21:9 suhtega. See tähendab, et telefon on kitsas ja piklik.

See tähendab, et telefoni on mugav käes hoida ja samuti on seda meeldiv ühe käega kasutada. Samas on ekraani ülaosa pöidlast kaugel ja sinna ulatamine võib vahel raskeks osutuda.

Telefoni paremal küljel asuvad (ülevalt alla) volüüminupp, sõrmejäljelugeja, sisselülitamisnupp ja kaameranupp.Geenius

Mis puudutab filmide ja videote vaatamist, siis Netflixi on telefonil ideaalne vaadata, aga YouTube’i videotega tulevad ekraani alla ja ülevale tüütud mustad kastid.

Muidu töötab ekraan tublisti, on terav ja hoolimata väiksematest mõõtmetest on ka pisemat teksti mugav lugeda.

Kui paljud teised tipptelefonide tootjad on viimasel ajal panustanud võimalikult servast-servani ekraanidele, siis Xperia 5 ülaosas ilutseb endiselt nö kulm.

Kui kirjeldada telefoni välimust, siis olenevalt maitsest võib siin kasutada kahte sõna: lihtne ja/või stiilipuhas. Testialune telefon oli täielikult mustades toonides, tagakülg on klaasist ja plastikut siin polegi põhimõtteliselt kasutatud. Jätab igatahes hea mulje.

Sõrmejäljelugeja, halloo?

Kõige frustreerivam asi on telefonide juures see, kui mingi asi lihtsalt ei tööta. Xperia 5 puhul on ajab kõige rohkem närvi telefoni sõrmejäljelugeja.

Sensor ise asub telefoni paremal küljel, kuhu on küll mugav oma näpp asetada, kuid umbes pooltel kordadest ei saa telefon sõrmejälje lugemisega hakkama.

Sony on küll lubanud, et Android 10 teeb asja paremaks, kuid mina suurt arengut ei märganud. Lõpuks loobusin sõrmejälgelugeja kasutamisest ja lukustasin telefoni lahti vana hea numbrikoodiga.

Kaamera ja aku: täitsa okei!

Xperia 5 kaamera on tubli tööloom. Telefonil on kolm kaamerat: 12MP tavasensor, 12MP lainurksensor ja 12MP telefoto sensor. Fotod jäävad teravad, kvaliteetsed ja olenemata öörežiimi puudumisest saab ka pimedas edukalt pildistada.

Aku on mudelil üsna väike (ca 3200mAh), aga väiksem ekraan vajabki vähem vurtsu. Intensiivse kasutamise korral kestab aku kuskil 2 päeva ning siinkohal midagi toriseda pole. Telefoniga saab kaasa ka kiirlaadija, kuid juhtmevaba laadimist mudel ei toeta.

Xperia 5 näol ongi tegu kena telefoniga, millel on tubli kaamera, aga kehv sõrmejäljelugeja. Kui mudel maksaks 100-200 eurot vähem, siis oleks seda mõtet ka suurema ekraaniga Xperia 1 asemel osta. Praeguse hinna juures aga mitte.

Jääme ootama Sony järgmist telefoni, milleks on keerulise nimega Sony Xperia 1 Mark II. Kahjuks tuleb ka praeguse info kohaselt selle mudeli hind üsna krõbe.

Ei, ära osta,

sest mudeli eelkäija on paremate näitajatega ja hetkel 200 eurot odavam.

Sony Xperia 5

Hind679 eurot (soodushind hetkel 599 eurot)
Müügiloperaatorid, e-poed
Ekraan6,1 tolli OLED, 1080 x 2520
KiibistikQualcomm SM8150 Snapdragon 855
Mälu6 GB muutmälu, 128 GB sisemälu
Kaamera12+12+12 Mpx taga, 8 Mpx ees
Aku3140 mAh
OSAndroid 9, saadaval Android 10 uuendus
ÜhendusedUSB-C (2.0), wifi b/g/n/ac, Bluetooth 4.2, GPS, NFC
Mõõtmed158 x 68 x 8.2 mm, 164 g
Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.