Tasus ootamist: Apple Watch on nüüd valmis

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Kui 2007. aastal Apple oma nutitelefoni maailma ette tõi, ütles üks mu sõber: “Oo, kui lahe asi, tõeline revolutsioon. Ma ostan selle kohe 4-5 aasta pärast, kui selle esimesed lastehaigused läbi põetud on!”

See on esmapilgul totakas mõte oodata, kui sa tõesti mõnda asja nii revolutsiooniliseks pead, aga ajalugu näitab selliste otsuste õigsust. iPhone 4 ja 5 ja hilisemad on olnud mäekõrguselt paremad kui esimene, algupärane telefon.

Ja nii on ka Apple’i käekellaga.

Müüginumbrid üle maailma seda teooriat siiski ei kinnita. Juba ammu enne jutuks olevat Apple Watch Series 4 mudelit sai tootest maailma enimmüüdud wearable ehk kantav vidin. Tänavu aprillist juunini läks kaubaks peaaegu 4,7 miljonit Apple Watchi!

Aga ometi on alles nüüd see kell päriselt selline, et selle kohta võiks öelda “hea”. Põhjus on ühes ainsas asjas: selles ekraanis.

Ekraan, kella tähtsaim osa

Väga lihtne seda Apple Watchi ekraani juttu rääkida ei ole. Võib-olla lihtsalt usaldate mind, kui ütlen, et uus on parem kui vanad?

Ah et ei usalda? No siis siin on mõned seletused: kui varasemad kellad tulid suuruses 38 mm ja 42 mm, siis nüüd on kella suurusevalik 40 mm ja 44 mm, kusjuures uus väike 40 mm kell on suurem kui vana suur 42 mm, aga seda siis ekraani, mitte korpuse poolest.

Teisiti öeldes: kella kaks suurusemudelit on pisut suuremad, aga mitte oluliselt. Oluliselt suurem on aga kella ekraan, kasv on koguni 30%.

Ekraan katab suurema osa kella korpusest võrreldes vanade mudelitega ja pilt on ka justkui pinnale lähemal: seda märkab hästi kella küljelt vaadates.

Sihverplaadid pakuvad seadistamisrõõmu

Sihverplaatide valik on nutikellade puhul üks toredaim omadus. Milline kella “nägu” on, võib kogu kella iseloomu muuta. Hommikul paned inforikka kronograafi, lõunast šikid seierid ja õhtul laste sünnipäeva peole minnes Miki-Hiire, kelle käed näitavad aega? Palun väga.

Kui “sihverplaat” tuleb saksakeelsest Zifferblattist (otseses tähenduses numbriplaat), siis valikus on ka üldse ilma numbriteta kellanäod, aga need on olnud ka varasemates mudelites.

Uues Series 4 kellas on aga ka eksklusiivsed sihverplaadid, mis kasutavad ära suurenenud ekraanipinda: Infograph and Infograph Modular.

Infograph on seieritega kell, aga kuna ruumi kella ekraanil on rohkem, siis saab seadistada lisaks kolm miniseierit, igasse nurka ühe lisaindikaatori ning veel sihverplaadi ülaosassa kaarduva tekstipõhise indikaatori.

Mina valisin sellise kombo, mida kõike ühe käetõstega vaadata saan: kellaaeg, õueilm, järgmine äratus, järgmine kohtumine kalendris, aku laetuse tase, tänane füüsilise aktiivsuse näit, päikese kaugus seniidist, kellaaeg teises ajavööndis ja päikesevalgus minu ajavööndis (väike planeet, mis näitab, kas läheneb päikesetõus või loojang).

Esimesel hetkel on seda infot isegi liiga palju, aga igapäevase vaatamisega harjub silm õiget kohta otsima.

Infograph on uus sihverplaat, mis suurenenud ekraanipinda targalt ära kasutab.

Kaheksat indikaatorit Infographis saab veel palju rohkemal moel seadistada ja nagu öeldud, on see põhjusega saadaval ainult suurema ekraaniga Apple Watch Series 4-l.

Tore on see, et Apple on selle Infogrpahi teinud läbi liidese kättesaadavaks ka äppidele. Nii avastasin, et mu paroolihalduri äpp suudaks kellaekraani nurka kuvada ühekordse sisselogimise koode.

Trenn on targem ise käima panna

Mis üleüldse nutitkellade mõte on? Ma paneks selle kirja kolme punktina:

  1. Olla telefoniekraani pikendus, et kellaaja, sissetuleva sõnumi sisu ja muu sellise pudi-padi jaoks ei peaks oma päris telefoni otsima, vaid saaks seda randmelt vaadata
  2. Olla kehale lähedane seade, mis jälgib mu füüsilist seisundit ja aitab koormust mõõta.
  3. Ei, kahest punktist tegelikult piisab.

Neljanda põlvkonna Apple Watch suudab olla kehale lausa nii lähedane seade, et jälgida mu kukkumisi (tõega oluline näiteks eakamate kandjate korral) ja vajadusel häirekeskusesse helistada ning teha südame elektrokardiogrammi.

Aga ainult Ameerikas. Euroopas müüdav Apple Watch – mis oli minul testis olnud Klickis müüdav kell – selliseid võimeid ei oma.

Seepärast piirdusin tavalise trenniga ja siin töötab juba varasematest Apple’i kelladest tuttav “kolme rõnga” põhimõte. Iga rõngas algab päevas nullist ja sinu ülesanne on jõuda oma päevaeesmärgi täitmiseni, mil rõngas täisringiks saab. Üks tähistab trenni (kas või kõndimise näol), üks iga tund püsti tõusmist ja üks liikumist. Kõik see on aga varasematest Apple Watchidest tuttav.

Üks asi, millega jändasin, oli mu trennide automaatne äratundmine. Augustis proovisin Samsung Galaxy Watchi, mis väga hästi kõik liikumised ära tundis. Apple Watch mitte. Asja tegi keerulisemaks see, et otsisin loogiliselt menüüst valikud “automatic workout detection” või muud säärast, kuigi tegelik valik on hoopis teise nimega “Start Workout Reminder”:

Ja kuigi väidetavalt on see vaikimisi sisse lülitatud, siis minu Apple Watch ei märganud kordagi, kui hakkasin ise trenni tegema. Jääb lahtiseks, kas tegu oli ebakompetentse kasutaja või ebakompetentse kasutajaliidesega.

Kui kell ise trennitegemist ära ei tunne, tuleb ise menüüsse sukelduda ja käivitada režiim, mis sportimist jälgiks.

Lollikindel riistvara

Apple’i käekell on riistvara poolest väga usaldusväärne. Korpus on muljetavaldav, uuendatud pööratav nupp tundub, et võiks niimoodi töötada veel sajandi ja üldse isegi klaasist sisekülg pulsimõõtmiseks ei tundu habras.

Akuga on ka tööd tehtud. Ekraan on oluline energiatarbija ja kui see kasvab 30%, siis samal ajal on Apple suutnud ka kella energiatoidet kasvatada (või pikendada) umbes sama palju.

Kui varem pidas kella aku vastu umbes hommikust järgmise päeva õhtuni, siis täpselt nii kestis ka mul. Kella tuleb laadida üle öö, mitte iga öö.

GPS on kõikidesse uutesse mudelitesse sisse ehitatud, pulsimõõtja samuti.

Mõnes mõttes on kell nüüd valmis, sest realistlikud ootused on täidetud. Kellal on GPS ja see sobib igapäevaseks usinaks kasutamiseks, ekraan on lõpuks korralik ja tarkvarast on viimased kortsud välja triigitud. Jääb hulk ebarealistlikke ootusi (aku, mis kestaks ja kestaks), aga seda võib arutada muus formaadis.

Saan igatahes täitsa aru, miks mu sõber esimese vaimustuse järel oli valmis neli aastat ootama, et korralik seade osta.

Jah, osta,

sest nutikellana on Apple Watch nüüd oma varasematest hädadest lahti, see on mugav ja kasulik.

Apple Watch Series 4

Müügilametlikes esindustes puudub, testis olnud kell Klickis (hind artikli avaldamise ajal teadmata)
Mõõtmedsihverplaat 40 või 44 mm
Kaal48g
Veekindluskuni 50 meetri sügavusel 1 tund
Ühendusedwifi b/g/n, Bluetooth 5.0 (LTE ja e-SIM toega versioon ligi 100 eurot kallimas mudelis)
Sensoridoptiline pulsisensor, kiirendusandur, güroskoop, valgustugevuse sensor (elektriline EKG sensor ainult USA turu mudelis)
EkraanAMOLED, 394 x 324 ja 1,6 tolli (40mm) või 448 x 368 pikslit ja 1,8 tolli (44mm)
Akukestvus kuni 18 tundi, magnetiga laadimiskaabel

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.