Testis Sony Xperia XA: see telefon on nii halb, et ma olen sõnatu

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
xperia_xa_tanel_meos.jpg

Tänavu kevadel värskendas Sony oma nutitelefonide valikut, liikudes seniselt Z-seerialt üle X-seeriale. Kui sa oled lugenud Geeniuse Xperia X testi, siis said teada, et Sony ei aja enam taga tippklassi ning –jõudlust, vaid üritab teha lihtsalt head telefoni. 

Ilus ja tugev

Juba testitud X-i kõrval on tootevalikus olemas ka veelgi soodsam XA, mis on välimuselt sama ilus kui kallim versioon. 

Telefoni karbist välja võttes olin lummatud ühest väikesest, kuid väga olulisest detailist: XA ekraan ulatub telefoni servadeni. Juba selline väike muudatus teeb telefoni ilusamaks. Lisaks ilule tegi see ka telefoni kasutamise meeldivamaks. 

Teine suur pluss XA puhul on tugev alumiiniumist korpus. Ärge arvake, et telefon on üleni alumiiniumist, seda ta ei ole. Korpuse põhiosa on alumiiniumist ning tagaosa on kaetud plastikuga. Eelmiste mudelite puhul on Sony enamjaolt kasutanud plastiku asemel klaasi. Mulle see muudatus meeldib. Sõrmejäljed ei jää enam korpusele nii lihtsalt ning kriimustusedki ei ole nii lihtsad tekkima. 

Kolmanda suure plussina saab tuua välja telefoni hinna, mis on testi kirjutamisel 299 eurot. Kellele meist ei meeldiks soodsad asjad? Kahjuks peame teile valmistama pettumuse. Kuigi Sony telefon on ilus, tugev ja hinnaklassilt soodne, siis kõik muu oluline on alla igasugust arvestust. 

Miinuseid ei jõua kokku lugedagi

Ma pean päris ausalt tunnistama, et XA on üks kõige halvemaid telefone, mida ma olen viimasel ajal testinud. Erinevaid miinuseid, mis seda telefoni kimbutavad, on nii palju, et mul on neid raske kokku lugeda. Alustame kõige lihtsamast ehk ekraani katvast klaasist. 

Minu jaoks on täiesti vastuvõetamatu see, et kasvõi pärast mõnesekundilist telefonikõnet või Pokekoni mängimist on ekraan rasvane. Ärge nüüd arvake, et ma olin telefoni kasutades pesemata ning räpane.  Ka ei piisa sellest, kui tõmmata ekraan särgi või pükste vastu puhtaks, see lihtsalt ei lähe puhtaks. 

Kõige selle põhjus on asjaolu, et Sony ei kasuta XA-l standariks saanud Gorilla-klaasi, mis on kaetud rasva hülgava kihiga, vaid hoopis kõige tavalisemat klaasi, millel on peal vaid kriimustuskindel kiht. 

XA ei hiilga ka klaasi all oleva ekraaniga, mis oma näitajate poolest suudab kuvada vaid 720p resolutsioonis pilti. Üritasin telefoniga mõnda YouTube'i laetud muusikavideot vaadata. Tule taevas appi. Pilt on ähmane ja detailid ei ole eristatavad. Sama video mõnel muul telefonil või arvutis on märkimisväärselt ilusam. Ka kõlarid pole sugugi kiita.

Aku laadimine on paras lotomäng

Tänu Pokemoni mängimisele sai telefoni aku päris kiiresti tühjaks. Olgu, see on arusaadav ja seda on üldiselt Pokemoni loojatele ette heidetud, et ühe lihtsa mängu kohta sööb ta ohtralt akut. Aga kujutad sa seda ette, et kui paned telefoni akupangast laadima ning viskad kogu krempli seljakotti, võib juhtuda nii, et 30 minuti pärast ei ole akut isegi 1% laetud? 

Just nii juhtus minuga XA-d testides. Esialgu leppisin olukorraga ja arvasin, et ju siis ise olin loll, et ei vaadanud, kas laadimiskaabel on korralikult ühendatud. Aga üllatus oli suur, kui sarnane olukord tabas mind veel ja veel. XA laadimiseks vajalik USB-kaabel ei püsi telefonis kindlalt sees. Piisab vaid väikesest liigutusest, et kaabel tuleks telefoni küljest lahti. Loomulikult ei ole telefonil ka USB-C'd ega kiirlaadimist. 

Isegi, kui aku saab kuidagi ära laetud, siis ega sealt midagi head oodata ei ole. Täiesti keskmise kasutamise juures peab arvestama sellega, et keset päeva peaks telefoni laadima. 

Kas tehases sai sisemälu otsa?

XA on selge märk sellest, et Sony soovib Apple'it kopeerida. Kasutajate kahjuks ei üritata teha järgi mõnda iPhone'i positiivset külge vaid hoopis selle kõige suuremat miinust. Sarnaselt iPhone'ile on XA-l vaid 16 GB sisemälu. Vaid pärast paari äpi installimist, mis enamuses kasutavad andmete varundamiseks pilve, näitas telefon, et kasutatud on juba üle 11 GB. 

Erinevalt iPhone'ist saab seda küll microSD mälukaardi abil laiendada aga see ei ole lahendus. Selle miinuse teeb veelgi imelikumaks fakt, et XA eelkäijal Z5 Compactil oli sisemälu 32 GB, kuigi olgu, tegemist oli ka kallima klassi telefoniga. 

Nagu näha, siis saime kokku päris suure hulga miinuseid ja vaid kolm positiivset asja. Isiklikult ma endale sellist telefoni ei ostaks. Sarnases hinnaklassis on näiteks Nexus 5X, mis on XA-st kordades parem. 

Ma tean, et antud testis jätan endast väga negatiivse inimese mulje, uskuge mind, ma ei ole seda. See telefon on lihtsalt nii halb, et … Ma olen juba sõnatu. Palun lihtsalt ärge ostke seda ja kui olete juba ostnud, siis ma tunnen teile kaasa. 

Fotod: Tanel Meos

Ei, ära osta,

sest sa jääd seda otsust kahetsema. XA-l on ohtralt väga palju olulisi puudujääke. 

Xperia XA

Mõõtmed14,4 x 6,7 x 0,8 cm
Kaal137,4 g
EkraanIPS LCD 5-tolline HD (720 x 1280)
OSAndroid 6.0.1 (Marshmallow)
RAM2 GB
Sisemälu16 GB, laiendatav microSD abil
Kaamera13 MP
Selfikaamera8 MP
Hind299 €
Saadavusküsi poodidest

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.