Uus Nokia 3310 ussitab, kuid nostalgiast ei saa miski üle

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Nokia 3310 on ideaalne telefon helistamiseks. Foto: Hans Lõugas

Kõige eredamalt jäävad inimestele meelde esimesed kogemused. Olgu selleks esimene autosõit, esimene suudlus, esimene päris oma elamine või näiteks isegi esimene mobiiltelefon. Pea 17 aastat tagasi oli paljudel inimestel esimeseks telefoniks Nokia 3310, mida mäletatakse helgelt veel tänagi.

Erinevalt originaalsest 3310-st on uuel olemas ka kaamera. Foto: Ronald Liive

Kuigi 3310 ei olnud minu esimene telefon, siis mulgi oli au seda põgusalt omada. Sellest telefonist on meelde jäänud hämmastava kestvusega aku ning väga tugev ja vastupidav korpus. Nostalgiale rõhudes otsustas Nokia brändiga telefone tootev HMD Global tänavu veebruaris esitleda kultusliku 3310 järeltulijat.

Uus Nokia 3310 on nagu rännak mälestustes

Olin väga elevil, kui kuulsin võimalusest, et uute vingete nutitelefonide kõrval saan testida uut 3310. Telefoni esmalt nähes oli esmamulje väga positiivne ning tõi näole ülimalt suure naeratuse. Kuigi telefon ei ole oma disainilt originaalsega identne, siis minu hinnangul on disain piisavalt sarnane, et 3310 mudelinimetuse taaskasutamine on õigustatud.

Suure naeratuse näole toomine on isegi tagasihoidlikult öeldud. Ma tundsin ennast kohe 17 aastat nooremana ja koheselt tulid meelde sõbrad ja seiklused, mida ma varajases teismeeas korda saatsin. Nostalgia jätkus ka pärast aku ühendamist ja telefoni sisselülitamist. Telefonist kostus see klassikaline Nokia telefonide sisselülitamise heli, küll veidi polüfoonilisemas toonis aga siiski, see sama vana klassika.

Vaata ka videot: tegime 3310 vastupidavuskatse ja kukutasime telefoni maha. Mitu korda

Mis on esimene asi, mida sa uut 3310 proovides teeksid? Loomulikult prooviksid ussimängu. Siin peitub 3310 suurim pettumus. Telefonis olev uus ussimäng ei ole üldse mitte selline nagu ta vanasti oli. Värvid värvideks aga isegi mängitavust on märgatavalt muudetud. Mulle uus ussimäng ei istu kohe üldse mitte.

Mäletate ju küll, et vanasti liikus uss üles, alla, paremale ja vasakule ehk 90 kraadi kaupa. Nüüd aga teeb ta seda 45 kraadise nurga all. Arusaamatu, totter, nukker ja vastik! Ma oleks olnud tuhat korda õnnelikum, kui HMD oleks klassikalise ussimängu toonud uuele telefonile üks ühele üle. Arvatavasti sai selle takistuseks autoriõigused, mis kuuluvad endisele Nokiale, mil ei ole praeguse tootjaga juriidiliselt mingit pistmist.

Uus ussimäng ei sarnane eelkäijaga. Foto: Martin Mets

Üks erinevus on veel see, et kui vana 3310 tundus käes väga tugev ning väidetavalt peab vastu ka tuumasõja, siis uue kohta sellist lubadust ei julgeks anda. Korpus on plastikust ja sellise tundega, et kui telefon peaks kahe meetri kõrguselt betoonile kukkuma, siis on see omadega läbi.

Ussitamist on märgata ka äppide poolelt, jah 3310 toetab ka äppe. Arendajad ei ole jõudnud veel luua äppe, mis selle telefoniga toimiksid. Õnneks on Facebook ja Twitter ilusti veebiteenustena olemas ehk neile pääseb ligi. Ideeliselt võiksid eelnimetatud sotsiaalvõrgustikud 3310-le eraldi äpid arendada, kuid nagu öeldud selleks otsest vajadust ei ole.

Eelajalooline internet

Järgmine asi, mis pakub uue 3310 puhul paljudele elevust on internet. Jah, sel telefon on olemas Opera mobiilibrauser, mis võimaldab külastada Google’it ja isegi Geeniust. Interneti töölesaamiseks peab aga läbima kadalipu, mis oli minu jaoks esmalt liiga keeruline. Sätetest peab valima SIM-kaardi, millega soovitakse internetti pääseda. Seejärel tuleb sätetes veel kuskil kolm alam-menüüd avada, et õigesse kohta jõuaks. Nimelt valib telefon vaikimisi pöörduspunktiks (APN-iks) WAP-i. Selle peab ära vahetama interneti vastu ning siis avaneb interneti müstiline Pandora laegas.

3310-ga pääseb ka internetti. Foto: Ronald Liive

3310 on ideaalne telefon neile, kes tahavad kogeda internetikiiruseid, mida me vaid kümmekond aastat tagasi pidasime välkkiireks. Aja möödudes on nõudlus kasvanud ning enam ei piisa 2G kiirusega internetist aga ega tal nüüd midagi häda ka ei ole. Uudiste lugemiseks sobib ta ju endiselt.

Veebilehtede puhul on huvitav see, et brauser oskab isegi hüpikaknaid avada ja muid reklaame kuvada. Õnneks saab sätetest pildikvaliteeti muuta ehk kirkad reklaamid teha suureks udukoguks.

Aga kuidas on kõnekvaliteet?

Unustame nüüd ära kõik need viled ja kellad, mis on selle imepärase telefoni müügiargumenditeks. Telefon on ikka mõeldud helistamiseks. Kõnekvaliteedi osas saan vaid kiidusõnu jagada. Mõlemat pidi on heli väga selge ja puhas ehk pikad koosolekud saab selle telefoniga ilma ühegi vaevata ära pidada.

Veebilehti avab uus 3310 2G kiirusel. Foto: Ronald Liive

Eriti nõudlike kasutajate jaoks on telefonil olemas ka lausa kaks SIM-i pesa, mis tagab selle, et ükski kõne ei jääks tegemata. Ideaalne telefon neile, kes ajavad mingit musta äri, kus on pidevalt vaja SIM-kaarte vahetada.

Paljude rõõmuks on uuel telefonil endiselt alles hämmastava kestvusega aku. Terve testi vältel laadisin ma seda vaid ühe korra ning akunäidikul on ära kustunud vaid üks väike pulgake. Tunnistan küll ausalt üles, et ma ei rääkinud telefoniga päevas mitmeid tunde ega surfanud pikalt ka internetis.

Telefonil on ka kahemegapiksline kaamera ja kui mõnikord tehakse nalja, et kas sa pildistasid selle foto kalkulaatoriga, siis Nokia 3310 puhul peab see paika. Samas, piltidelt saab ikkagi aru, mis seal peal on. Testpilte näed all galeriist.

Ideaalne telefon väga paljude jaoks

Uus Nokia 3310 saab Geeniuselt kindla ostusoovituse. Selleks on mitmeid põhjuseid, kuid kindlasti on üheks suurimaks selle hind, mis jääb kuskil 50-60 euro kanti (oleneb edasimüüjast). Kujutades ennast ette inimesega, kes soovibki telefoni põhiliselt vaid helistamiseks kasutada, siis ühtegi teist paremat alternatiivi poelettidel täna ei ole.

Lisaks sobib see ka neile, kes tahavad nt kalastama minnes kanda telefoni kaasas, kuid ei raatsi mitmesaja eurost telefoni selleks taskusse jätta.

Jah, osta,

kuna sa ei leia poest ühtegi teist sellise hinnaga telefoni, mis suudab nii palju ära teha

Nokia 3310 (2017)

Ekraan2,4-tolline TFT
Sisemälu16MB, laiendatav microSD abil kuni 32GB
Kaamera2 megapiksline
AkuLi-Ion 1200 mAh
LisadFM-raadio, välklamp

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.