Arendaja, pane end valmis: Eesti üks lennukamaid idufirmasid paneb sind taimi kasvatama

Tõenäoliselt on Eestis palju inimesi, kes on Click & Grow-st kuulnud ja suudaks silmagi pilgutamata firma nime ja toote kokku panna. Nüüdseks juba pikemat aega ka rahvusvaheliselt tegutsev Eesti firma on oma ala kindel liider, kuid tahab teha veelgi rohkem, paremini ja suuremalt. 

Täna otsib Click & Grow oma meeskonda PHP-arendajaid, mitmuses, sest ettevõttel on suured eesmärgid ja visioon, mis vajavad täitmist. Geeniusega vestlesid firma tegevjuht Mattias Lepp, IT-tiimi liider Enno Kirsimäe ning veebiarendaja Mihkel Kaasik. 

Kes on ja millega tegeleb Click & Grow?

Tänavu oktoobris juba kümneaastaseks saav Click & Grow arendab unikaalseid taimekasvatussüsteeme, mille abil on võimalik kasvatada taimi väga lihtsasti.

Kuna taimed on päris suur osa meie elust, siis me ka arendame neid taimi väga erinevates valdkondades: kodus toidu tegemiseks, lihtsalt ilu tarbeks, aga üha enam vaatame ka selliseid alternatiivseid suundasid, nagu ravimtaimede kodus kasvatamine. Unikaalsed olemegi seetõttu, et meie taimi saab inimene kasvatada ilma nende eest hoolt kandmata, kuna toode hoolitseb ise terve protsessi eest.

Ärimudelilt sarnaneme ehk kapselkohviga, nii imelik kui see võrdlus ka ei oleks. Erinevalt kohvikapslitest kasutab Click & Grow täis-biolagunevaid taimekapsleid, kus on sees nii seemned kui ka vajalikud toitained. Kapsel teebki inimese eest kogu töö ära.

Te olete oma toodetega vallutanud maailma ja müüte paljudel erinevatel turgudel. Mis edasi?

Täna tegutseme tõesti sisuliselt ülemaailmselt. Hetkel me veel tooteid küll Hiinas ja Jaapanis ei müü, kuid loodame sinna juba enne aasta lõppu jõuda. Samuti on väga rangete taimeregulatsioonide tõttu praegu keeruline jõuda Austraaliasse ja Uus-Meremaale, kuid praktiliselt igal pool mujal me juba müüme.

Foto Click & Grow meeskonna olulisest traditsioonist käia igal aastal puid istutamas.

Eesmärk on meil väga selge ning selle nimel me igapäevaselt ka töötame: olla number üks koduses taimekasvatuses. Soovime, et  kodune taimekasvatus ei oleks ainult n-ö aknalaua-tegevus, vaid toimuks ikkagi palju suuremas mahus. Selle koondnimetus on hüperlokaalne taimekasvatus ja igal pool, kus taimi võiks kasvatada  – kodudes, koolides, lasteaedades, kontorites –, tahab Click & Grow olla maailmas liidripositsioonil.. Ja täna meie bränd seda ka on.

Konkurentsist rääkides oleme praegu huvitavas turuolukorras, kus uusi tegijaid ei ilmu välja enam mitte igakuiselt, vaid pea iganädalaselt. Kuid mis meid teistest eristab, on esiteks kogemus ja teiseks teadmised just taimekasvatuse vallas. Peamiselt keskenduvad konkurendid tehnilisele poolele, kuid meie kogemus ja pühendumus just taimede osas annab meile selge eelise. Samuti muidugi mastaap – enamik konkurente on meist tunduvalt väiksemad.

Millega te igapäevaselt tegelete, toode on ju justkui valmis?

Väga lihtsalt öeldes ongi meie igapäevatööks selle pikaajalise visiooni elluviimine. Kui väga palju teatakse meie väiksemaid seadmeid, siis meie tegelik väga selge eesmärk on see, et ühel päeval saaksid inimesed kodus kasvatada kogu oma rohelise toidu ja sinna me ka samm-sammult liigume. Seega on meil korraga arenduses väga palju erinevaid tooteid ja samuti ka palju erinevaid taimi. Selle poolest oleme me võrreldes teiste Eesti ettevõtetega ka veidi erilisemad – meil toimub nii toote arendamine kui ka valmistamine suures osas kohapeal. Click & Grow on unikaalne koht, kus väikeses tiimis saab põhimõtteliselt igaüks rääkida kaasa reaalse toote arengule, mida tulevikus hakkavad kasutama mitte kümned või tuhanded, vaid sajad tuhanded ja miljonid inimesed.

Lisaks on meil veel üks väga oluline tegevusala, millest tavakliendid ehk nii palju ei kuule. Nimelt on Click & Grow mitmetele suurtele ettevõtetele litsentsipartneriks. Neist mõned, näiteks IKEA, on ka meie investorid. Litsentsipartner tähendab seda, et me litsentseerime ja anname neile oma tehnoloogiat, et nad ise saaksid luua oma klientidele sobivaid taimekasvatussüsteeme. 

Te otsite oma meeskonda PHP-arendajaid. Milline selle inimese töö saab olema?

Esimeseks märksõnaks on kindlasti mitmekülgne. Peamiseks arenduskeeleks on Click & Grow-s just PHP, sest selles keeles on meie koodibaas ja PHP-ga on meil endil ka enim kogemust.

Aga kindlasti ei tähenda see, et PHP-arendajad oleksid siin kuidagi liinitöölised, pigem vastupidi. Ennekõike otsime me inimesi, kes tahaksid ja oskaksid kaasa rääkida meie IT-platvormi välja arendamises päris algusest lõpuni. Mitte isegi sellel tasemel, et milline on aplikatsiooni arhitektuur, vaid ka selle tasemeni välja, et millist väärtust see rakendus või IT-süsteem võiks meie klientidele ja töötajatele pakkuda.

Kas ta hakkab töötama rohkem üksi või koos teistega?

Meie arendusstruktuur näeb välja ja ilmselt hakkab ka lähitulevikus välja nägema selline, et igal arendajal on üks võtmeprojekt, mille eest ta on suuremal või vähemal määral isiklikult vastutav, ja tiimitööna käib siis roteerumine erinevate projektide vahel.

Eesmärk on, et kõik arendajad oleksid kursis sellega, mida teised teevad, aga et igal arendajal oleks ikkagi võimalus keskenduda ka ühele asjale, mida ta päriselt algusest lõpuni omab. Meie kogemuse järgi motiveerib see inimesi ja annab neile võimaluse ka natuke oma silmaringi avada ning teha pikaajaliselt mingisuguse ühise eesmärgi nimel tööd.

Kindlasti ei ole ja ka ei saa olema meie IT-tiim niivõrd suur, et ruumitäis arendajaid võtaks kelleltki käske ja vorbiks päev läbi midagi kirjutada. Hetkel on meie IT-meeskonnas neli arendajat, aga loodame, et see arv tõuseb. Seesama suurem visioon ongi põhjuseks, miks meil on vaja kiirelt kasvada ja areneda ka IT-vallas. Me oleme küll konkurentidest sammu võrra ees, kuid selleks, et see edumaa püsima jääks, ei saa me jääda lihtsalt riistvara tootjaks või isegi ainult taimearendusega tegelevaks firmaks. Tänaseks oleme alustanud põhimõtteliselt nullist kogu oma IT-platvormi inhouse ümber ehitamisest. Tulevased arendajad mängivad selles kindlasti väga olulist rolli.

Millega hakkaks tegelema teile täna tööle tulev arendaja?

Arendaja, keda me praegu otsime, hakkaks kohe tegelema meie e-kommertsplatvormiga. Konkreetselt hakkaks ta siis tööle inhouse tellimussüsteemi (subscription) väljatöötamisega. See on suund, millega oleme juba mitmeid aastaid katsetanud ja oleme leidnud, et olemasolevad lahendused ei paku meile seda paindlikkust, mida kliendid vajavad.

Esimesed paar kuud töötaks ta tõenäoliselt välja uut arhitektuuri, kaardistaks koos turundustiimiga konkreetseid klientide vajadusi, mida see platvorm peaks rahuldama ning hakkaks siis tükk tüki haaval ka nende implementeerimisega tegelema. Ootame kedagi, kes oleks võimeline oma tööd efektiivselt juhtima. Sellisel juhul anname talle ka reaalselt väga suure vabaduse otsustada ise, milline see arhitektuur olema peaks. 

Meeles tasuks pidada ka seda, et firma IT pool kasvab tulevikus eksponentsiaalselt ning ka siin on võimalus töötajatel kaasa rääkida väga põnevatel teemadel, alates kasutajapsühholoogiast ja lõpetades väärtuspakkumistega. Selles suhtes on Click & Grow unikaalne koht, kus inimene, kes tahab teha midagi erakordset, saab seda tegelikult ka teha.

Mida see inimene enne teie juurde tulekut oskama peaks?

Ilmselgelt peaks ta oskama PHP-d, kuid meie jaoks on oluline, et ta ei oleks töötanud ainult framework’ides, et tal oleks olemas reaalne kogemus ka vanilla PHP-ga või ka vanilla Rubyga või vanilla Pythoniga. Et ta mõistaks, kuidas need framework’i alustehnoloogiad töötavad: kuidas töötavad andmebaasi ühendusmoodulid, kuidas toimib üldse keskkonna stack’i peal üles seadmine. Kuna me pole väga suur IT-ettevõtte, siis pole meil eraldi infraktstruktuuri haldajat. Seega eeldame, et arendajatel oleks ka full-stack huvi.

Mis on need olulised omadused, mida te lisaks kvalifikatsioonidele inimese juures hindate?

Ennekõike iseseisvus. Me ei eelda, et inimesed on ekstravertsed, aga me tahaksime, et nad oleksid mingil määral siiski avatud suhtlejad. Taoliste protsesside ise juhtimine eeldab seda, et minnakse ja küsitakse mõnelt teiselt osakonnalt, et kuidas koodibaasi teie jaoks paremaks saaks teha või uuritakse turundajate käest, kuidas kliendi vaatest asju paremini teha saaks. 

Kui palju võib teil teha kaugtööd, ilma kontorisse tulemata?

Oleme kaugtöö osas üpris paindlikud ning see on meie jaoks ka üks olulisi osasid töökeskkonna juures. Me pole kokku arvutanud, kui suure osa tööst moodustab just kaugtöö, kuid meil on inimesi, kes töötavad teistest linnadest või kasvõi teistest riikidest. Meil on traditsioon, et üks nädalapäev, milleks on tavaliselt reede, on kaugtöö päev, kus paljud inimesed kontorisse ei tulegi. Mingit kindlat reeglit või korda on kaugtöö osas väga keeruline välja tuua, kuna meeskonnas on üksteise vastu väga suur usaldus ning üldiselt lähtume põhimõttest, et kui töö saab tehtud, pole vahet, kaua selleks kulub või kus seda tehakse.

Miks peaks ikkagi kontorisse tulema, milline teie töökeskkond ja -õhustik on?

Üks kontor on meil Tallinnas ja teine Tartus ja kokku on meil Eestis töötajaid 40 ringis. Oma maja sees on õhustikku ehk veidi keeruline hinnata, aga hiljuti käis meil Tartu kontoris külas maailma suurima elektroonikakontserni tippjuhtkond ning nad ütlesid, et nad pole kunagi varem näinud nii hubast ja sõbralikku töökeskkonda.

Inimesed töötavad suure osa oma ärkveloldud ajast siin, mistõttu tahame pigem luua võimalikult kodust ja hubast keskkonda. On töötajaid, kes tihti isegi reedeti, kui paljud töötavad kodukontoris, tulevad just seltskonna pärast ikkagi tööle kohale. Füüsiliselt kohal käimine ei tähenda ka seda, et kindlasti tuleb hommikul täpsel kellaajal kohal olla. Põhiline on, et töö saaks tehtud. Me pöörame üha enam pöörame ka töövälistele tegevustele, koolitustele ja lihtsalt üheskoos aja veetmisele.

Ja nüüd töökuulutuse üks olulisimaid küsimusi: kas see amet ikka leiva lauale toob? 

Kindlasti toob, aga praegu on sellele kindlat numbrit keeruline panna, kuna oleme jätnud lahtiseks selle, mitu aastat ta on arendusega tegelenud, kas ta on varem olnud seenior arendaja positsioonis ja nii edasi. Me otsime kindlaid inimesi ja nad saavad olema erinevate profiilidega. Aga tegemist ei ole riigiasutusega, kus viis aastat tagasi keegi ametnik pani kindlad palganumbrid paika. Saab leiva lauale ja vorsti ka peale, nii palju võime öelda.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.