Eestlased asusid võitlusesse rahapesu vastu – kuidas seda tehakse ja miks sa nendega liituma peaksid?

Fotod: Jake Farra.

Rahapesu on ülemaailmne probleem, mida siiani ükski riik pole lahendada suutnud. Ka Eestis on rahapesu viimaste aastate jooksul rohkelt kajastust leidnud, kuna ka meie pangad ei tegutse mullis, vaid on osaks rahvusvahelisest finantssüsteemist.

Finantssektorile on rahapesu endiselt suur peavalu, sest kurjategijad on üha nutikamad ja organiseeritumad  ning kahtlaste tehingute ja kuritegelike mustrite tuvastamine  pangasüsteemides võib tunduda nagu nõela, mis pidevalt oma asukohta muudab, heinakuhjast otsimine.

Lahendust sellele probleemile pakub Eesti ettevõtte Salv, kes on koondanud enda juurde hulga oma ala spetsialiste ja arendab täna toodet, mis saab olema maailma mõistes unikaalne. Geenius vestles ettevõtte tegevjuhi Taavi Tamkivi, arendusjuhi Sergei Rumjantsevi ja tooteinsener Rando Kullaga, et uurida, millega täpselt Salv tegeleb ja keda nad oma ridadesse otsivad.

Rahapesu on finantsasutustele ja riigile suur probleem, millele pealtnäha tänaseni head lahendust pole. Mis ajendas Salvi asutajaid just selles valdkonnas tegutsema?

Just see meid tegutsema ajendaski, et probleem on nii suur ja keegi pole seda siiani suutnud ära lahendada. Kogu maailma rahapesust tabatakse igal aastal vaid ligi üks protsent, ehk siis 99% mustast rahast liigub endiselt märkamatult läbi finantssektori. 

See on kuritegelik raha, mis tekib väga erinevatest allikatest, olgu selleks siis narkokaubandus, relvaäri, inimkaubandus, korruptsioon - kõik see tekitab “musta raha”, mida kurjategijatel on vaja enne kasutamist legaliseerida ning selleks kasutataksegi finantsasutusi,  et raha sealt siis puhtana välja võtta.

Meie keskendume oma tegevuses just sellele osale, et must raha, mida kurjategijad üritavad läbi pangasüsteemi puhtaks pesta, sealt mitte mingil juhul läbi ei liiguks. Meid innustab tegutsema võimalus oma tootega ka rahapesule eelnevat kuritegevust vähendada ja seeläbi muuta maailm kasvõi grammi võrra turvalisemaks.  

Rahapesuvastane võitlus on keskmise kodaniku jaoks võrdlemisi võõras valdkond. Kuidas see võitlus välja näeb ja mida Salv lauale toob?

Kui me räägime kriminaalsel teel hangitud varast, siis see liigub tavaliselt läbi organiseeritud kuritegevusese ja läbi võrgustike, mitte läbi üksikute väikeste tegijate. Täna on kuritegelikel võrgustikel finantsektori ees selge eelis, sest nad saavad omavahel vabalt suhelda.

Jagada nii oma “parimaid praktikaid” ja vihjed, kui ka tükeldada oma rahavooge erinevate finantsasutuste vahel, et summad liiga suured ei paistaks ja kahtlust ei ärataks. Finantsasutused ise seevastu on täna justkui üksikud saarekesed, kel puudub võimalus omavahel suhelda ning näha suurt tervikpilti.

Kui üks pank tuvastab oma süsteemis kahtlase tehingu, siis ei ole tal täna võimalik sellega seonduvast teisi panku teavitada ning kurjategija saab vabalt minna järgmisesse panka ja seal uuesti proovida. See on nagu üksiku pusletüki pealt püüda mõistatada, milline pilt sellest peaks kokku tulema.

Meie AML Bridge nimeline platvorm loobki finantsasutustele võimaluse omavahel suhelda ja kuritegevuse vastu võitlemise võrgustik luua, mille kaudu saavad nad omavahel 

jagada vihjeid kahtlase ja võimaliku kuritegeliku raha kohta. Läbi selle suureneb ka finantsasutuste enda efektiivsus, sest täna kulutatakse rahapesu vastu võitluseks meeletult ressursse, ilma suurt tulemust saavutamata.

Teil on missioon ja visioon sellest, kuidas rahapesuvastast võitlust efektiivsemaks muuta. Mida te tänaseks päriselt ära olete teinud ja mis on praegu käsil?

Kui me räägime oma rahapesu tõkestamise platvormist, siis see koosneb täna tegelikult kahest tootest, millest üks on seesama ülalnimetatud AML Bridge, mis aitab asutustel omavahel infot vahetada ning on maailmas täiesti unikaalne.Vähemalt meile teadaolevalt pole keegi varem midagi analoogselt ehitanud.

Selle toote arenduses oleme tänaseks jõudnud faasi, kus kohe peagi neli Eesti suurimat panka seda kasutama hakkavad. Mis annab meile esimese väärtusliku tagasiside toote edasiarenduseks ja sealt edasi saame teha juba konkreetsemaid plaane uutele turgudele liikumiseks ja skaleerimiseks.   

Lisaks AML Bridge'le oleme me pea kaks aastat ehitanud ka rahapesu tõkestamise tarkvara (SaaS), mida finantstehnoloogia ettevõtted ja pangad kasutavad oma klientide ja tehingute monitoorimiseks ning kahtlase kuritegeliku tegevuse tuvastamiseks.

Antud toode ei ole võrreldes AML Bridge'ga maailma mastaabis küll nii unikaalne, kuid siiski näeme me selgelt, et  ka selle toote puhul on väga palju võimalusi innovatsiooniks ja targemateks lahenduseks, kui turg seda praegu pakub. Selle tõestuseks on ka meie kasvav kliendibaas, kus meil täna on ettevõtteid juba 6 erinevast riigist. 

Uute inimeste palkamine annab aimu teie kasvamisest. Mis on teie lühemad ja pikemad eesmärgid ja kuidas uued töötajad neid täita aitavad?

Praegu oleks õige öelda, et me veel otsime oma parimat toote-turu sobivust (ingl k product-market fit). Mis tähendab, et enne kui me jõudsalt skaleerima saame hakata, tahame me katsetada mõlema toote potentsiaali. Selleks, et aga paralleelselt kahte toodet arendada, ongi meil täna vajadus täiendada oma arendajate meeskonda. Praegu on meil tiimis kokku ca 25 inimest, kellest 7 on tooteinsenerid ning juurde otsime täna ca 5 inimest eri rollidesse.

Keda te täpsemalt otsite ja mida nad tegema hakkavad?

Me otsime arendajaid, võibolla veelgi kaasaegsemalt kõlaks tooteinsenere. Meie tiim on väike ja teema mitmekesine, seega inimene, keda otsime peab suutma teemasse süvitsi sisse minna ning tal peab olema ka selge huvi antud valdkonna vastu.

Ainult heast arendusoskusest jääb selgelt väheks. Tähtis on inimese enda motiveeritus ja võime lisaks süvitsi minemisele ka suurt pilti näha, et aru saada, mis on see, mida me suures plaanis ehitame ja millist väärtust see meie kliendile loob. Meil ei tule ülesanded ülevalt alla vaid tiim otsustab mida ja miks nad teevad. 

Tehnoloogiate poolest tooks välja järgmised märksõnad: Kotlin, AWS, PostgreSQL, React ja Typescript – kui nendega on varasem kogemus olemas, siis plusspunktid, aga kindlasti ei sea need piiranguid, sest motiveeritud ja targad inimesed suudavad need tehnoloogiad ka meie juures omandada.

Meie tooteinsenerid vastutavad oma tehtud töö eest algusest lõpuni. Seega on oluline osa ka suhtlemisel klientidega, et ise uurida ja välja selgitada, mida klient tegelikult saavutada soovib. Algusest lõpuni vastutus tähendabki seda, et tooteinsener seab prioriteedid ning teab, mis on selle arenduse mõju kliendile, kuni selleni et see arendus on kvaliteetselt tehtud, arendusse viidud ja kliendid on rahul. 

Meie ootame kõigilt Salvi töötajatelt, et nad aitaksid kaasa ka eesmärkide seadmisel ning julgeks tuua välja probleemseid kohti ning annaks julgelt tagasisidet. Ning seda igal tasemel, alates koodikirjutamisest, kuni ettevõtte visioonini, aus tagasiside ja kriitika on teretulnud. Sest me usume, et parimad lahendused ning plaanid sünnivad siis kui kogu meeskond on kaasatud, seega ei ole me kindlasti ülevalt alla juhtimisstiiliga ettevõte. 

Ning väga oluline on ka kohanemisvõime, kuna meie valdkonnas on asjad pidevas muutumas. Võib ette tulla, et lausa kord päevas tuleb mingi muudatus, mis otseselt sinu tööd puudutab ja mistõttu tuleb oma tööd ja plaanid ümber teha. Ehk siis töö on väga mitmekesine. Tehnilisest keerukusest rääkimata. Sest me tegutsema ikkagi täiesti uues valdkonnas.

Miks teie juures hea töötada on? Mida te töötajatele pakute?

Kõige suurem pluss on vast see, et meil on oluline missioon ja oleme toote organisatsioon, mis püüab lahendada maailmas väga suurt probleemi. Seega on meie tootel ja seeläbi ka organisatsioonil tohutult suur potentsiaal olla tulevikus väga edukas. Samas mingeid garantiisid ei ole.

Kuna oleme oma teekonna alguses, siis probleeme mida lahendada on palju ja riskid on oluliselt suuremad võrreldes mõne stabiilse suure organisatsiooniga. Seega Salv sobib inimestele, kes ei karda raskusi vaid kelle jaoks suured väljakutsed ongi liikuma panevaks jõuks. 

Teine väga oluline põhjus, miks meie töötajad hindavad Salvi kõrgelt on meie tänane meeskond. Meil on koos tugevad valdkonna spetsialistid, kellega saab pidevalt teemasid arutada. Keegi ei kompa pimeduses ning pidevalt saab nõu küsida. Meeskond tervikuna on sõbralik ja ühtehoidev. Inimesed on soojad, abivalmid ja suhtlusaltid, iga päev on rõõmus tööle tulla.

Üks põhjus miks meie töötajad tahavad Salvis töötada on suured võimalused isiklikuks arenguks, läbi uute ja suuremate probleemide lahendamise ning see, et iga inimese töö tulemusel on väga suur mõju. Meie inimestel on palju vabadust ning ka vastutus tulemuste ära toomise eest. On väga hea tunne, kui tead, et sinu töö on päriselt oluline ja muudab maailma paremaks. 

Meil on ka väga paindlik töökeskkond. Juba enne pandeemia algust said inimesed otsustada kus ja millal nad tööd teevad. Ei ole tähtis kui palju tunde sa töötad, palju tähtsam on milline on sinu töö tulemus ja väärtus mida klientidele lood. 

Kõik meie töötajad on ka ettevõtte omanikud ning mida varasemas faasis liituda seda suurem on võit tulevikus, kui me ettevõttena õnnestume. Eestis on mitmeid häid näiteid kus varases faasis liitumise risk on end õigustanud - Skype, TransferWise, Pipedrive jt.

Kõik meie avatud positsioonid on näha meie kodulehel: https://salv.com/careers/

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.