Eriline kogemus Solitast: konsultanditöö annab IT-spetsialistile rikka kogemuse kiiremini kui ükskõik milline teine amet

Lisas sellele, et konsultandina saab väga kiiresti mitmekesise kogemuse, on SOlitas võimalik ka projekte ja töötempot ise valida. (c) Foto: Solita
Lisas sellele, et konsultandina saab väga kiiresti mitmekesise kogemuse, on SOlitas võimalik ka projekte ja töötempot ise valida.Foto: Solita

Et andmevaldkonnas tippspetsialistiks saada, on vaja pidevalt töötada väga suurte andmemassiividega. 

“Eestis on ainult paar firmat, kelle juures on võimalik saada sama rikkalikku kogemust nagu Solitas,” ütleb Henri Kunstmann, kes firmasse pilveinsenerina oma panuse annab.

Üleeuroopalise konsultatsiooni- ja arendusettevõttena pakub Solita teenuseid paljudele Skandinaavia ja teiste Euroopa riikide suurfirmadele, mille haare ja tegevus on kordades laiaulatuslikumad kui keskmisel Eesti ettevõttel.

Konsultandina projektipõhiselt ettevõtetele teenust pakkudes on nii andmespetsialisti kui arendaja töö küllaltki erinev mõnes kitsamalt piiritletud tehnoloogiaettevõttes IT-spetsialistina kaasa löömisest.

Lisaks hoopis teistsugustele andmemahtudele kaasneb konsultandi tööga pidev kursispüsimine tehnoloogia kõige viimaste arengute ja suundumustega. “Ennast vaid ühe konkreetse firma IT-süsteemi ehitamisega sidudes laiemat valdkondadeülest vaadet asjast naljalt ei teki,” leiab Kunstmann.

Kiiresti rikkalik kogemusepagas

Konsultandiamet võimaldab valida just sellised projektid ja töötempo, nagu igaühele paremini sobib. Ettevõttel on kliente väga erinevatest ärivaldkondadest alustades lennundusest ja lõpetades jäätmekäitlusega. Solita IT-spetsialistide profiilide spekter on väga lai. “Võid olla nii front- kui back-end’i arendaja, MDMi spetsialist, disainer. Võib ka spetsialiseeruda pilvetehnoloogiatele, tegeleda tehisintellektiga ja töötada küberturbe valdkonnas,” selgitab Kunstmann.

Ka andmeinseneridel on ettevõttes palju erinevaid ülesandeid: andmete mudeldamine, andmeladude ja masinõppemudelite ülesseadmine, andmekvaliteedi parandamine, turvalisuse küsimused.

“Mul on olnud kliente startup’idest kuni suurte Põhjamaade firmadeni välja. Lisaks tehnoloogia erinevusele olen saanud erinevaid töökultuure kogeda ja võrrelda. Võrreldes toote ettevõttega on konsultandina töö rohkem ajaraamis – on teada, kui pikalt antud projekt või koostöö kestab. Toote ettevõttes saab insener minna palju rohkem süvitsi, kuna aega on rohkem. Toote arenduses keskendutakse peamiselt ühele spetsiifilisele arendusmeetodile-keelele, konsultatsioonis võib neid meetodeid ja keeli rohkem olla, mis tavaliselt tähendab, et arendajana sa ei spetsialiseeru ühele kindlale keelele nii palju,” võrdleb Henri Kunstmann.

Suhtlemisoskus ja meeskonnatöö

On kaks olulist isikuomadust, mida tulevane konsultant peab omama.

Esimene neist on piisav suhtlemisoskus. Iga arendaja suhtleb otse kliendi äripoole arendajaga. Tihti on ka nii, et klient ei tea täpselt, mida ta soovib, sel juhul on konsultandi töö klienti selle lahtimõtestamisel aidata. Lisaks on oluline välja selgitada, millised on võimalikud takistused ja missugune on klientide teadmistepagas. See nõuab analüüsioskust ja sisendi kogumist.

Teine põhiteema on meeskonnatöö. Firmas pole kindlaid tiime, mille juhiks on üks konkreetne inimene. Pigem toimub projektide ja nendele pühenduvate inimeste vahel pidev liikumine.

Ettevõtte akadeemia

Töötajatele antakse enne uue projekti kallale asumist kuni kuu aega, et ennast vajaliku oskusteabega kurssi viia.

Solitasse on kandideerima oodatud nii seeniorid kui ka värsked ülikoolilõpetajad. Noorte ettevalmistamiseks on firmas akadeemia, kus IT-alase eriala diplomi kättesaamine kestab kuni kolm kuud, millele järgneb osalemine pilootprojektides. Koolitusi pakutakse nii andme-, arendus- kui pilvevaldkonnas.

Solitas mõistetakse, et IT töö võib kohati olla pingeline, seepärast on firmal läbimõeldud programm töötajate vaimse tervise toetamiseks ja läbipõlemise ennetamiseks.

Eraldi töötaja kolleegide toetamiseks

Ettevõttes on iga 15 töötaja kohta ametis inimene, kelle roll seisneb kolleegide toetamises, seda nii isiklikul tasemel kui ka suhtluses klientidega. Tema aitab koordineerida enesetäiendamist, samuti tegeleda tehniliste personaliküsimuste ja tiimiüritustega. 

Samuti on töötajatel ligipääs sporditeenustele ja tööandjapoolsele tervisekindlustusele.

“Kaugtöö ja osakondade vaheline liikumine on päris mõnus. Ühel nädalal käid Tallinna kontoris, järgmisel töötad Helsingis, kolmandal Rootsis. Ettevõtte sees on mõnus liikuda. Aastas saab kuu aega kaugtööd teha, kokkuleppel ka pikemalt,” kinnitab Kunstmann.

Kokkuvõtteks: Solita sobib inimestele, kes armastavad mitmekesisust, analüüsi ja loomingulist tööd. Ka korraliku portfoolio saab kokku päris kiiresti, mõnes teises ettevõttes ehitatakse sellist ekspertiisi väga kaua.

Henri Kunstmann töötab Solitas pilveinserenina. Foto: erakogu

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.