Fractory raamatupidajad: siin on ainult üks asi kindel – kunagi ei tea täpselt, mida järgmisena teed

Fractory finantstiim vasakult: Meriliis, Tibor ja Geil.Foto: Fractory

Raamatupidamist peetakse sageli rutiinseks ja kuivaks tööks, millega käib kaasas palju tülikaid Exceli tabeleid, aga vähe mängulisust. Fractorys pole ükski ametipost aga päris selline, nagu harjunud oleme. Tegemist on pilvepõhise platvormiga, mis ühendab inseneriettevõtted vajamineva tootmisvõimekusega. Nii nagu Fractory pani 2017. aastal aluse uuele ajastule metallitööde korraldamises, annab töö kaasaegses ettevõttes värske tähenduse ka raamatupidaja rollile.

Milline näeb välja raamatupidaja töö idufirmas, kus ei tea kunagi täpselt ette, mida uus nädal toob, räägib Fractory finantstiim.

Rääkige pisut endast – kes te olete, kuidas Fractorysse sattusite ja mis teid finantsmaailma juures paelub?

Geil: Olen Fractory pearaamatupidaja. Õppinud olen majandusarvestust. Kooliajal hakkas mulle tunduma, et raamatupidamine võiks olla huvitav eriala – sõbrannad õppisid seda ja kõrvalt vaatasin, et see võiks olla see, mida teha tahan. Mida rohkem sai koolis käidud, seda rohkem meeldima hakkas.

Enne Fractoryt olen töötanud linnavalitsuses ja raamatupidamisteenust osutavas ettevõttes. Avalikus sektoris töötades pidi tegema üht kindlat asja – olin väike osa suurest tiimist. Fractorys tunnen, et mul on võimalus kõike ise otsast lõpuni teha ja saame kõiges kaasa rääkida. 

Meriliis: Minul on üsna kirju taust. Alustasin kunagi klienditeenindajana, hiljem töötasin logistikuna ja lõpuks maandusin finantsmaailmas võlanõuete spetsialisti-tiimijuhi ametipostile. Ühel hetkel hakkasin uut väljakutset otsima ning sattusin Fractory töökuulutuse peale, kui nad võlanõuete spetsialisti otsisid – see tundus nagu võimalus, millest pidin kinni haarama.

Raamatupidamise ega finantsiga seotud haridust mul ei ole – lõpetasin alles üle-eelmisel aastal keskkooli samal ajal täiskoormusega töötades.

Tibor: Mina olen Fractory CFO ehk finantsjuht. Pärast keskkooli lõpetamist Ungaris oli mul raske otsustada, kas minna õppima majandust või hoopis inseneeriat. Lõpuks jäi majandus peale. 

Peale ülikooli lõpetamist läksin tööle Morgan Stanleysse ja sealt Deutsche Telekomi – mõlemad väga suured ettevõtted. Mida Geil ütles, kehtib nii avaliku sektori kui ka suurettevõtete puhul. Kui oled suures organisatsioonis, oled üks pisike osa. Morgan Stanleys olin vastavuskontrolli tiimijuht, mis tähendas, et selleks, mida meil teeb Meriliis võib-olla poole päevaga ära, oli Morgan Stanleys ca 40 inimest, kes tegid sama asja täisajaga. Deutsche Telekomis olin strateegiline analüütik rahvusvahelises tiimis – olen olnud osa tehingutest, kus summad on tohutud, kuni 500 miljoni euroni.

Siis tulid lapsed ja prioriteedid muutusid. Kolisin Eestisse ja kuulsin üsna juhuslikult lapse lasteaiakaaslase emalt, et Fractory otsib omale finantsjuhti. Saatsin CV ära, järgmisel päeval sain intervjuule ja neli päeva hiljem olin juba tööl. Tänaseks päevaks olen Fractorys juba kaks aastat olnud.

Ungarist pärit Tibor on Fractory CFO.

Kui palju te enne Fractoryga liitumist tööstusmaailmast teadsite?

Geil: Mina ei teadnud sellest enne mitte midagi, olin täitsa puhas leht. Alguses muretsesin ja kahtlesin küll, et kuhu ma küll tööle lähen. Tegelikult ütleksin, et raamatupidamistöös neid teadmisi nii otseselt vaja ei lähegi, aga need jäävad niikuinii töö käigus automaatselt külge. Kindlasti ei tasu tausta puudumist karta, sest kõik vajalikud teadmised omandad tööd tehes.

Kas igal teie tiimiga liitujal peab olema vastav haridus?

Meriliis: Mina saan hakkama ka ilma vastava hariduseta, kuna minu peamised ülesanded ei hõlma alati raamatupidamisega seotud keerukusi. Olen kiire õppija ja kui peakski mõni keerulisem olukord tekkima, saan alati Geililt või Tiborilt nõu küsida. Nad on mulle väga palju õpetanud asjade kohta, mille kohta mul varasemalt teadmine puudus. 

Tibor: See oleneb väga palju rollist – mingites kindlates rollides on vastav haridus vajalik ja teistes otseselt ehk mitte. Meriliis näiteks kompenseerib seda ikka päris kõvasti mahtudega. Ta on väga kiire õppija – kui mingi protsess saab selgeks, siis see maht, mille ta ära teeb on imetlusväärt.

Milline näeb välja teie igapäevane töö Fractorys?

Tibor: Siin on üks kindel asi – sa ei tea kunagi täpselt, mida sa järgmisel nädalal teed. See on start-up’i elu. Me üritame küll planeerida ja prioriteete sättida, aga alati peab olema valmis kohanema, kui olukord seda nõuab. Meeskond on väike, nii et kui midagi on katki, tuleb see kohe esimesena ette võtta.

Geil: Mida Tibor ütles, on tõesti õige – kindlat päeva- ega nädalaplaani meil pole. Teeme täpselt seda, mis on hetkel prioriteetne. See töö nõuab kindlasti inimest, kelle jaoks pole rutiin superoluline. 

Kui erakorralisi asju vahele ei tule, siis enam-vähem ikka teame, mida teeme. Kõiki ülesandeid pole mõtet ükshaaval ette lugeda, aga laias laastus tegelengi mina kõigega, mis puudutab raamatupidamise poolt.

Geili sõnul on Fractorysse tulles kõik võimalik.

Meriliis: Üritan nädalat struktureerituna hoida, et enam-vähem teaksin, mis päeval mida teen.
Nädala jooksul tegelen nii võlanõuete, võimalike maksetingimuste andmistega klientidele kui ka ostuarvete valideerimisega ja muu vajalikuga. Rahulikumal hetkel jõuab ka mõne uue projekti käsile võtta.

Mis on suurim väärtus, mida Fractorys töötamine teile pakub?

Geil: Kindlasti üks suuremaid plusse on, et siin töötamine pakub väga  palju väljakutseid – kogu aeg on võimalus end arendada. Fractorysse tulles on kõik võimalik ja ei tasu põdeda, kui midagi ei oska. Hästi palju asju õpib töö käigus. Alguses võib kõik uus ja hirmutav tunduda, kuid hea keemiaga tiim aitab alati hädast välja. Kedagi ei jäeta kunagi üksi. Meil on väga palju isiklikku vabadust ja vastutust. Saame ise otsuseid langetada, aga samas on nii Tibor kui ka ettevõtte asutajad vajadusel nõu ja jõuga olemas. 

Meriliis: Fractorys on suurepärane töökeskkond – mõistlikkuse piirides võimaldatakse meile kõik, mida tööks vaja. Mulle tuli praegu meelde aeg, kui olin just värskelt tööpakkumise vastu võtnud ja Tibor helistas ning küsis, milline arvuti ja telefon mulle sobiks.

Teine lõbusam näide veel – mul ei olnud just kõige mürasummutavamad kõrvaklapid ja see tuli kontoris eriti hästi ilmsiks, kui töökaaslased said minu läheduses head metal’it nautida. Samal päeval tellis Tibor mulle töötamiseks korraliku summutusega klapid. Eelistan töötades muusikat kuulata, kuna see aitab mul keskenduda.

Nagu Geil mainis, on väga palju väljakutseid ja kunagi ei tea, mida järgmine nädal toob. Mulle isiklikult sellised väljakutsed meeldivad. Ka inimesele, kes meiega liitub, peaks selline teadmatus kohati meeldima. Mulle on oluline osa saada sellest revolutsioonist, mida Fractory teeb. See on äge.

Meriliisile meeldib tööd tehes muusikat kuulata.

Tibor: Kui ma esmaspäeva hommikul tööle ja reede õhtul koju lähen, siis mõtlen alati meie väikese tiimi peale. Meie mitmekesisust ei pea hakkama selgitama, piisabki juba sellest, kui tiimi näha. Tähtis on olla aus, julgeda ennast avada ja öelda välja oma soovid või murekohad. Kui kellelgi ei ole parim päev või on elus keeruline periood, siis saame sellest aru ja arvestame. Me ei jäta kedagi üksi.

Kas ettevõte on organiseeritud või mitte, ei sõltu tegelikult selle suurusest. Olen mitmes ettevõttes töötanud ja ka suurettevõtted võivad täiesti kaootilised olla. Ka mõni start-up on paremini korras kui teine. See ei sõltu suurusest, vaid inimestest, kes seal on. Fractory on ettevõte inseneridelt inseneridele – inimestele meeldib, kui asjad on korrektsed. Kuidas see saavutatakse, on tiimitöö – võtame kõik osa, avaldame oma arvamust ja püüame koos alati ükskõik millele lahenduse leida. Mulle on juhina väga tähtis, et kõik saavad sõna.

Tunned, et sinul on tahe ja oskused, et Fractory finantstiimiga liituda? Tule tööle grupi raamatupidajana! Rohkem infot leiad SIIT.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.