Infotehnoloogia idee on teenida inimesi – muuta meie kõigi elu veidi lihtsamaks. IT-süsteemide arendamisega tegelev Bitweb lähtub oma tegevuses inimlikkusesest, kus on inimestel hea töötada ning kliente sõbralikult kuulates suudetakse pakkuda seda, mida nad tegelikult vajavad. Milline on Bitwebi olemus ja sealne töökultuur, räägib lähemalt Bitwebi tegevjuht Tõnis Tobre.
IT-ettevõtteid on Eesti turul kümneid. Mis muudab Bitwebi teistest erinevaks?
Tarkvara erilahendused on täiesti tavaline osa meie igapäevasest tööst. Bitwebis keskendume eelkõige keerukatele infosüsteemidele ja pakume kliendile terviklahendusi. Meil on lisaks arendusele ka majasisesed UX/UI disaini ja QA tiim, et katta kogu arenduse elutsükkel. Meie kasutatavate metoodikate eesmärgiks on luua pinnas, kus tellija saab seda, mida ta tegelikult vajab, mitte ainult seda, mida ta alguses tellib.
Sellest tulenevalt oleme ka oma projektimeeskonnad üles ehitanud selliselt, kus tellija poolt on esindatud vähemalt tooteomanik ja peakasutaja, kes on arendusmeeskonda sisse integreeritud nii, et piir kahe asutuse inimeste vahel on vaikselt hägustunud. See võib küll kõlada veidi hirmuäratavalt, kuid tegelikult garanteerime sellega, et terve meeskond on tulemusele orienteeritud.
Kas sellega kaasnevad ka pidevad koosolekud?
Ei. Suhtlemiseks kasutame ennekõike Slacki ning oleme sinna loonud kanalid, kus kõik projektiga seotud osapooled saavad omavahel jooksvalt suhelda ja arutada. Kanalite jaotus on struktureeritud teemade kaupa selliselt, et arendaja saab keskenduda olulisele ja kui tekib takistusi, siis saab koheselt küsida. Nii oleme tekitanud olukorra, kus koosolekuid on pigem vähem ning need on lühikesed ja efektiivsed.
Tundub tõeliselt motiveeriv ja efektiivne keskkond.
Nii tõesti on. Eriti hea on tõdeda, et sageli tekib meil kliendiga väga pikk ja viljakas suhe. See loob meile unikaalse võimaluse valida, milliseid projekte me teeme. Oleme seisukohal, et aegunud versioonide ja tehnoloogilise võlaga süsteemid ei ole jätkusuutlikud ja samuti on need parajaks peavaluks arendajatele. Võimalusel võtame neid süsteeme pigem kui prototüüpe ja suurepärast alguspunkti uute kaasaegsete tehnoloogiatega süsteemi loomiseks.
Oma töö tegemiseks kasutame sarnaseid metoodikaid, mis teisedki tarkvaraettevõtted – peamiselt Scrumi ja Kanbani, kuid meie töötame eriti agiilselt ning teeme arendustöid nädalaste sprintidena.
Kuigi võib tunduda, et selliste nädalaste sprintidega arendustöid on võimalik teha ainult erasektoris, siis oleme tõestanud, et ka riigisektoris on võimalik sama agiilselt lähenedes innoveerida hangete läbiviimist.
Millised programmeerimiskeeli oma töös kasutate?
Programmeerimiskeel on töövahend ning hea arendaja ja arhitekt oskab vahendeid hästi valida. Küll oleme natuke kitsendanud valikuid ehk kõiki maailma tööriistasid me ei kasuta. Arendusvahendite valimisel oleme lähtunud nende jätkusuutlikkusest ja võimalustest.
Põhilised märksõnad, mis meil igapäevaselt läbi käivad on Java, Spring Boot, Hibernate, PostgreSQL, REST, GraphQL, MQ, Redis, Angular, React, Docker, AWS, Kubernetes, mikroteenused jne. Kui vaja, siis mingi mikroteenuse teeme nodejs-iga või Pythoniga.
Kas on mingi kindel tüpaaž, kes teie kollektiivi eriti hästi sobib?
Bitwebiga on liitunud erinevaid inimtüüpe – leidub nii agaramaid suhtlejaid kui tagasihoidlikuma natuuriga inimesi. Neil kõigil on olnud aga üks ühine nimetaja – nad on tahtmist täis ja soovivad antud valdkonnas edasi areneda.
Meie jaoks on oluline, et arendaja saaks keskenduda kõige olulisemale ja teha seda, mis talle kõige rohkem meeldib. Ja kui kellelgi on mõtteid või soovib kaasa rääkida ettevõtte kultuuri loomisel ja arendamisel, siis on see väga oodatud. Me hindame Bitwebis inimesi ja aitame neil leida seda, mis nende meeli toidab. Ainult nii on ju võimalik tööd hingega teha.
Ja me ei kitsenda liitumisel nõudeid ka siis, kui mingil hetkel otsime pigem kogemustega inimest. Kunagi ei tea, millal tuleb inimene, kes ütleb, mida talle teha meeldib ja meil tegelikult on talle seda pakkuda. Siis ongi ju juba, millest edasi rääkida.
Aga kui lihtne on täna tööturult arendajat leida?
Ei saa vastu vaielda levinud arvamusele, et turul on puudus kvalifitseeritud tööjõust. Teiselt poolt näeme sageli seda, et tööturule sisenevatel noortel on puudu mõningatest teadmistest ja oskustest. Seda eelkõige sellepärast, et valdkond on viimaste aastatega oma lähenemiste, tehnoloogia ja lahenduste poolest kardinaalselt muutunud.
Oma panuse IT-hariduse edendamisse oleme andnud ka meie koostöös Tartu Rakendusliku Kolledžiga VOCO, kus meie inimesed andsid sellel õppeaastal tervet õppekava, et anda omapoolne sisend tulevaste arendajate harimisse juba rohujuure tasandil. See projekt osutus üliedukaks ning sai väga positiivset tagasisidet.
Kui keegi loeb ja huvitub teile kandideerimisest, siis kui pikk on teie värbamisprotsess?
Meil ei ole kombeks teha mitmete voorudega vestlusi. Juba esimesel vestlusel satud üle laua rääkima oma hobidest, mida sulle teha meeldiks ning millised väljakutsed ees ootavad. Sageli on juba esimese vestlusega selge, kui mõttemaailmad klapivad ja oledki juba #bitpeople.
Töökohta valides ei saa mööda ka hüvedest.
Muidugi. Me väärtustame oma töötajaid ning soovime neile pakkuda parimaid hüvesid. Erilisematest võiks esile tõsta, et oleme käinud terve ettevõttega soojal maal puhkamas. Lisaks sellele on meil sporditoetus ja ka päris mitmeid staaži boonuseid, mis on seotud puhkuste ja reisimistega.
Lisaks väiksemaks lisaboonuseks on meil kasutusel Bitwebi sooduskaardid, mis annavad soodustuse paljudes toitlustus-ja meelelahutus asutustes ning kuna toetame tervislikke eluviise, võimaldame ka rentida Tartu rendirattaid.
Kui tunned, et sooviksid Bitwebi meeskonnaga liituda, siis uuri lisainfot kodulehelt.