Kahtlemata on tehisintellekt praeguse IT-maailma üks kõige olulisemaid ja kiiremini arenevaid valdkondi. Just AI on see, mis võimaldab nii tehnoloogial kui ka inimkonnal teha järgmise suure arenguhüppe.
Seda seisukohta jagab ka Indrek Reimand, kes kuue aasta eest Saksamaal asutatud ja aasta hiljem ka Eestisse laienenud tarkvaralahendusi pakkuvas ettevõttesse birkle IT tarkvaraarenduse juhina oma panuse annab.
Nüüdseks on oma haaret kõvasti laiendanud firmal haru ka Vilniuses. Sealjuures, kui algselt keskendus birkle IT konsultatsioonide ja tarkvaraarenduse pakkumisele eelkõige finants- ja pangandussektoris, siis praeguseks tehakse koostööd ka näiteks avaliku sektori, logistika ja tervishoiuvaldkonnaga. Ettevõte tegeleb jätkuvalt palju klassikaliste tarkvaraarendusprojektidega, aga oluline roll on ka täiesti originaalsetel toodetel, millesarnaseid turul leida ei ole.
Üheks neist on sadamate jaoks loodud tarkvara, mille abil saab merepõhja erinevates punktides operatiivselt selle sügavust mõõta. Pideva laevaliikluse tõttu muutub sadama ja seda ümbritseva merepõhja sügavus kogu aeg, ohutuse tagamiseks on asjade seisul vaja aga pidevalt silm peal hoida.
Suur hulk erinevaid projekte
Nagu öeldud, on birkle IT-s põhirõhk ettevõtetele konsultatsiooni pakkumisel ja klassikalisel IT-arendusel. Selle kõrval töötatakse firmas aga ka suure hulga ambitsioonikate ja tehnoloogiliselt keerukate innovatiivsete projektidega, et pakkuda olemasolevatele probleemidele lahenduseks toodet, mida seal seni üldse ei eksisteerigi. „Selliste projektide puhul teeme koostööd suurte rahvusvaheliste uurimisasutustega, aga samamoodi ka otse turul olevate partneritega,“ selgitab Reimand.
Näiteks toob Reimand esile lennujuhtide abistamiseks välja töötatud lahenduse, mis võimaldab nende tööruumid viia distantsile ja lennujuhtimistornist ära. Kuna väljas toimuvat ei jälgi lennujuht enam aknast, vaid akent meenutava ekraani kaudu, suudab arvuti tabada ja nähtavaks teha paljut, mida inimsilm esimese hooga ei märka, olgu selleks ootamatult saabuvad linnuparved või muud taksitused.
Samuti töötab birkle IT välja lahendust, kus allmaakaevandustes asuvate transportöörlintide tehnilist seisu ja hooldustvajadust on võimalik jälgida eriliste akustiliste andurite abil. Nende kontrollimine on tõrgete ja avariide ärahoidmiseks igapäevaselt vajalik tegevus ja teist niisugust lahendust hetkel maailmas ei leidu.
Rahvusvahelisus kui võimalus
Ettevõtte jaoks on rahvusvahelisus oluline nii klientide kui ka töötajate perspektiivis. Tallinn ja Baltikum on muutunud oluliseks innovatsioonikeskuseks, kelle poole kliendid usaldava pilguga vaatavad. Samuti kogunevad siia paljud IT-spetsialistid, kes oma teadmisi ja oskuseid arendada tahavad. See on oluliseks põhjuseks, miks Eesti pealinnas ettevõtte haru avati.
Huvi Baltikumis töötada rakendab ka birkle IT, kes kasutab töötajate valikul ja neile projektide määramisel bestshoring‘u nime kandvat mudelit. „See tähendab, et peame vajalikuks, et meie kliendi kontaktisik ja arenduse projektijuht oleks pärit samast kultuuriruumist. Nii on märksa lihtsam. Kõik nende soovid ja vajadused saavad ilma liigse selgitamiseta rahuldatud ning midagi ei lähe tõlkes kaduma,“ märgib Reimand.
Ettevõtte põhitiimid koosnevad Baltikumi-saksa segust. Rahvusvahelisus on Reimandi sõnul omaette väärtus, sest erineva päritoluga inimesed näevad asju erinevast perspektiivist ja nii saab tekkida sünergia, mis võimaldab esile kerkida ootamatutel originaalsetel lahendustel.
„Meie ridades leidub alati kohti headele Node.js ja Java arendajatele, DevOpsi inseneridele ja andmeteadlastele,“ sõnab Reimand. Peamine, mida neilt oodatakse, on loovus ja tegutsemisjulgus. „Kasvades peame langetama otsuseid kohas, kus eelnev kogemus võib-olla puudub. Sellistel hetkedel ei tohi karta vigu. See kõik on osa kasvust. Oluline on see, et me sellest õpiksime ja saaksime õpitut tulevikus kasutada.”