Krüpto- ja finantstehnoloogia maailmas tegutsemine pakub põnevust ja proovikivisid: kui naudid takistuste ületamist, ühine Coingamingu arendustiimiga

Coingamingus töötab ligi 600 inimest, neist 80 on arendajad - väga paindlikud, initsiatiivikad ja start-upiliku mõtteviisiga.Foto: Rene Lutterus

Krüpto- ja finantstehnoloogia maailmas jagub nii energiat kui ka palavikulisust ja selle toimimist võiks võrrelda lausa interneti algusaegadega. Takistusi on küll palju, kuid uusi krüptorahale toetuvaid teenuseid tekib igal nädalal, uusi sektoreid igas kuus ja võimalusi näib olevat tohutult. Just sellises valdkonnas seab samme tarkvaraettevõte Coingaming, mis ootab enda rahvusvahelisse seltskonda uusi arendustalente

Coingamingu peakontor asub Tallinnas, harukontorid aga Tartus,  Brasiilias, Ukrainas, Malaisias ja Austraalias. Tootekollektsioon moodustab kasiino- ja spordiennustuse platvormi, milleks kasutatakse ettevõtte enda loodud krüpto- ja finantstehnoloogia lahendusi.

Geenius uuris Coingamingu tehnoloogiajuhi Reio Pilleri käest, millised on ülehelikiirusel arenevas valdkonnas tegutseva ettevõtte tegevusalad ja arengusuunad.

Kliendi teekonda kujundatakse algusest lõpuni

Piller kirjeldab, et Coingamingus arendatakse võimalikult palju teenuseid oma ökosüsteemis või investeeritakse ettevõtetesse, mis täiendavad Coingamingu tooteportfelli. Praegu on portfellis üle 15 toote.

“Lähtume põhimõttest, et meie äri põhisambad oleks ettevõtte sees ehitatud. Sel moel püüame hajutada riske ja suurendada kontrolli oma toodete üle ning vältida väljastpoolt tulenevaid ebaõnnestumisi,” põhjendab Piller.

Lisaks tagab ise tarkvara ehitamine tema sõnul rohkem kontrolli teenuste stabiilsuse ja mahuga toimetuleku üle. “Soovime, et haldaksime kliendi teekonda otsast lõpuni, nii ei saa keegi meil vaipa alt ära tõmmata,” ütleb ta.

Arendusjuht toob näiteks, et kõiki oma krüptovõtmeid hallatakse ise, sest aastaid tagasi saadi kolmandalt osapoolelt kõrvetada, see viiski krüptovaluuta kasutamiseni. “Kolmandate osapooltena on meie protsessis mängude tootjad, partnerite haldustarkvara, spordiennustuste sündmuste hinnastajad ja riskide hindajad. Ajapikku soovime aga neidki sõltuvusi vähendada,” avaldab Coingamingu tehnoloogiajuht.

Tähtsad märksõnad on algatus ja areng

Pilleri sõnul töötab ettevõttes praegu ligi 600 inimest, neist 80 on arendajad. “Meie inimesed on väga paindlikud, initsiatiivikad ja start-upiliku mõtteviisiga,” nendib ta. Näiteks toimib Coingamingus ettevõttesisene pooleaastane programm, mille raames antakse võimalus pead kokku panna kolleegidega, kellega muidu külg külje kõrval koostööd tegema ei satuks. Selliselt antakse võimalus arendada nullist välja oma toode, mis lahendaks ära mõne Coingamingule aktuaalse probleemi.

Eriti oluliseks peetakse organisatsioonis algatusvõimelisust. See tähendab, et otsuseid ei tee ainult tiimijuhid ja võimalus muudatusi välja pakkuda ning nende elluviimisel juhiroll võtta on igaühel. Sellist lähenemist toetatakse väga.

“Tsükkel ideest elluviimiseni on lühike ja kiire – alati toimetatakse põhimõttel “Fun, Fast, Fair“. Inimesele, kes otsib rahulikku tempot ja keskkonda ning kellele peab ette ütlema, mida tuleb teha, ei ole Coingaming õige koht,” räägib Piller.

Ta avaldab, et ettevõttes on koos äärmiselt rahvusvaheline ja äge seltskond – inimesi on lausa 40 erinevast rahvusest. Kui leitakse tugev kandidaat välismaalt, aidatakse tal kas üksi või kogu perega vajadusel ka Eestisse kolida.

“Äsja täiustasime välismaalt tulnud töötajate kolimise paketti, et ka kaugemalt saabujate suur elumuutus oleks ettevõtte poolt paremini toetatud,” sõnab Piller ja lisab, et muidugi on alati võimalik teha ka kaugtööd.

Kasutatakse põnevaid tehnoloogiaid

Küsimusele, missuguseid põnevaid tehnoloogiaid ettevõttes kasutatakse, vastab Piller, et alustati programmeerimiskeelega Node.js ja andmebaasiga MongoDB. Aja jooksul selgus aga, et Node.js polnud piisavalt töökindel, raske oli näha, mis programmi sees toimub.

“Kogesime tihti olukordi, kus protsessor oli liigselt koormatud ja see mõjutas paljusid kliente. Mõne probleemi lahendamine (mälu lekkimine, teenuse ilmse põhjuseta aeglustumine) võttis isegi nädalaid.”

Eespool kirjeldatud probleemide lahendamiseks hakati otsima teisi keeli ja tehnoloogiaid. Silma jäi Erlang VM (Beam) ja sellel baseeruv Elixir. Praeguseks on enamus uuest tarkvarast just selles keeles kirjutatud. 

Piller viitab, et tarkvarataristu asub eri mandritel, neljas Amazoni veebiteenuste (AWS) regioonis. Tarkvara pakendamiseks ja käitamiseks kasutatakse Dockerit. Käibel on ka Haskelli ja Rusti programmeerimiskeeled, mis mõlemad sobivad hästi Elixiri ökosüsteemi. Haskell on funktsionaalne ja tugevate tüüpidega. Rusti saab kasutada arvutuslikult koormavate ülesannete delegeerimiseks Elixiri rakenduse seest. Ettepanek, võtta just need keeled kasutusse, tuli orgaaniliselt meeskonnalt.

Miks just need tehnoloogiad?

Piller põhjendab, et Elixir/Erlang tehnoloogial ja ökosüsteemil on mitmeid võlusid. Üks olulisemaid on näiteks kõikide protsessorituumade võrdne koormusjaotus kasutades virtuaal-lõimeid ja nende hierarhilist haldusmehhanismi Supervision Trees, said lahenduse ka stabiilsusega seotud probleemid.

“Elixir on näidanud end väga võimeka funktsionaalse keelena, sellele toetub Discord ja algselt kümneliikmeline väike Whatsappi meeskond jõudis selle abil pea poole miljardi igakuise aktiivse kasutajani,” sõnab tehnoloogiajuht. 

Elixir on tema sõnul küll võrdlemisi noor keel, kuid selle kommuun on aktiivne ja kasvab kiiresti ning keele võimaluste areng on nobe. Kui alguses oli keele kasutusaladeks peamiselt veebirakendused (Phoenix ja LiveView) ning suurte päringumahtude paralleelne käsitlemine, siis näiteks Nx, Axon ja LiveBook projektidega püütakse revolutsiooni teha masinõppe ja kommuuni kasvatamisele suunatud valdkondades.

Uued sihid on seatud

Uusi sihte seades sattus Coingamingu meeskond silmitsi probleemiga, kuidas mahte suurendades oma arenduskiirust hoida ning jätkata ambitsioonikalt ka tooteportfelli laiendamist. 

“Kasvatame jõuliselt oma arendusmeeskonda,” ütleb Piller. Ta avaldab, et eesmärk on moodustada tugevaid ja teineteisest sõltumatuid tootetiime, mis suudaksid kiiresti reageerides luua parimat võimalikku kasutajakogemust.

“Näeme, et keskse suure arendusmeeskonna puhul on raske hoida fookust tootearendusel, palju auru läheb juhtimisteemadega tegelemiseks. Lisandub oht, et arendaja jääb kliendist üha kaugemale ning ei mõista enam toote nüansse.”

Millised trendid ja teenimisvõimalused on krüptomaailmas?

Pilleri sõnul on krüptoraha maailmas nii energiat kui ka palavikulisust ja selle toimimist võiks võrrelda isegi interneti algusaegadega. Takistusi on küll palju, kuid uusi krüptorahale toetuvaid teenuseid tekib igal nädalal, uusi sektoreid igas kuus ja võimalusi näib olevat tohutult.

Toodete ja teenuste väljatöötamisel on nii palju uudseid vahendeid, et praegustel turuliidritel pole pikas perspektiivis võimalik neid trende eirata.

“Meil endil on töös projekt, kus meie partnerid saavad omavahel raha liigutada üle Lightning Networki, see teenus toetub bitcoini ahelale. Kuna partner võib olla nii pank, krüptorahavahetus või kasvõi jalgrattapood, siis potentsiaalne turg on tulevikus väga lai,” toob Piller välja oma valdkonna võlud.

Kui soovid Coingamingu toreda meeskonnaga liituda, siis vaata rohkem infot tööpakkumiste kohta SIIT.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.