Mitte päris tavaline riigiasutus: Välisluureamet otsib inimesi, kes tahavad teha kriitilise tähtsusega tööd

Geeniuses kajastatakse töökuulutusi, kus otsitakse kindlate oskustega inimesi ettevõtetesse, kelle tegevus jääb üldiselt IT-sektorisse. Järgnev kuulutus-intervjuu kuulub asutusele, millest igapäevaselt ei kuule, kuid kus tehakse Eesti jaoks üliolulise tähtsusega tööd.

Välisluureamet ei ole päris tavapärane ettevõte ega isegi tavaline riigiasutus. Lisaks kogu ameti tegevusele on salastatud ka pea kogu isikkoosseis – vaid osa rangetest turvanõuetest, mis selle asutuse töötajatele kehtivad. Salastatuse ja turvanõuete müüri taga peituvad aga põnevad väljakutsed, mida naljalt üheltki teiselt tööandjalt Eestis ei leia.

Välisluureamet on sisuliselt Eesti riigikaitse eesliin, mille tegevus ja koosseis on erinevalt teistes riigiasutustest kiivalt varjatud. Millised on turvakaalutlused ja -nõuded, mis igale teie töötajale kehtivad?

Luuretöö on põnev, kuid vastutusrikas, mistõttu kehtivad nii värbamisprotsessile kui ka meil töötamisele piirangud, et kaitsta inimesi, infot ja vara. Teenistusse saame värvata vaid Eesti Vabariigi kodanikke. Samuti peavad kõik meile tööle soovijad olema valmis riigisaladuse loa taotleja tausta kontrolliks ehk julgeolekukontrolliks.

Samas mõned meie piirangud ei olegi üldse piiravad – näiteks ei ole sul tööpäeva lõppedes võimalik tööd koju kaasa võtta ning see aitab kindlasti kaasa töö- ja eraelu tasakaalu hoidmisele.

Kuidas Välisluureamet lisaks töötajatele kehtivatest rangetest julgeolekunõuetest veel teistest riigiasutustest erineb?

Välisluureameti töös ette tulevad ülesanded ja väljakutsed on absoluutselt unikaalsed – selleks, et olla edukad peame näiteks pidevalt võtma kasutusele lahendusi ja tehnoloogiaid „enne teisi“ või otsima seoseid andmetest, mis esmapilgul nähtamatuks jäävad.

Sellest tulenevalt on meie majas mitmeid projekte ja ametikohti, mille täitmiseks vajalikke oskusi ei ole võimalik õppida üheski Eesti kutse- või kõrgkoolis. See tähendab pidevat enesetäiendamist töökohal nii kolleegide toel kui näiteks ägedate valdkondlike koolituste abil välisriikides.

Teie tegevuste hulka kuulub erinevate Eestit puuduvate väliste julgeolekuohtude kohta info kogumine ja nende analüüsimine. Kas saate tuua mõned näited riskidest ja ohtudest, millega te pidevalt tegelema peate?

Nagu me ütleme äsja avaldatud Välisluureameti raportis, on Eesti ohud seotud põhiliselt Venemaaga. Eesti jaoks tulenevad peamised ohud ja riskid sellest, et Venemaa riigikorraldus on ebademokraatlik ja tema välispoliitika on teiste riikide suhtes agressiivne.

See on ka meie peamine väljakutse – näha ette Venemaa sise- ja välispoliitika arenemist. Peame olema oma vastastest sammu või paari jagu ees. Peale Venemaa on meil vaatluse all ka muu maailma ohud ning trendid (Hiina, küber, jms), samuti piirkonnad, kus tegutsevad eestlased (Eesti missioonid jne).

Luureasutuste töö eripära on see, et meie õnnestumistest saab alati teadma ainult väga väike ring inimesi. Me ei saa oma edulugudega avalikult kiidelda, sest see seaks ohtu meie töömeetodid ja inimesed, nii et me ei saaks enam oma tööd teha.

Otsite oma ridadesse mitmeid uusi inimesi. Kuidas sellisesse asutusse kandideerimine käib ja kaua kogu protsess kestab?

Kui oled huvitatud töötamisest Välisluureametis, tasub saata oma CV ja sooviavaldus e-posti aadressile personal@valisluureamet.ee. Valikuprotsess on meie asutuses tõesti mõnevõrra pikem tavapärasest, sest kandidaadid läbivad julgeolekukontrolli.

Valikuetappidena on kasutusel mitmed enamlevinud võimalused – CVde analüüs, intervjuud, erinevad testid. Pikemaks kujuneb valikuprotsess neile kandidaatidele, kes pääsevad esimestest etappidest edasi. Kogu protsess värbamisvajaduse tekkimisest kuni lõpliku otsuseni võib võtta aega kuni pool aastat või mõnel juhul pisut kauemgi.

Millistele ametikohtadele hetkel uusi inimesi otsitakse ja mis on nõuded, et üldse Välisluureametisse kandideerida?

Otsime eriti tarmukaid IT-spetsialiste, nii tarkvara arendajaid kui ka süsteemiadministraatoreid. Kõige olulisemad on loomulikult oskused (ei pea olema seotud formaalse haridusega), nt kui oled väga osav küberturbe-ekspert, sest oled palju tegutsenud vabatahtlikuna küberkaitseliidus või oled hallanud mingit internetiressurssi ning seda pidevalt internetis kaitsma pidanud, võivad sul olla kogemused, mida ülikoolipingist kohe kaasa ei saa.

Teiseks on meie jaoks on olulised ka iseloomujooned – soov midagi ära teha ning panustada parimal võimalikul viisil ilma eraldi käsku ootamata ning soov omandada uut, end täiendada. Ja andmed, neid on meil palju! See tähendab ühtlasi, et meil on palju andmetega seotud väljakutseid ning otsime pidevalt inimesi, kellel on tarkust ja oskusi suurtest andmehulkadest olulisim üles leida.

Millised on spetsiifilised nõuded IT-alastele töökohtadele?

IT-s on kogemus põhiline, kuid kui sa oled just (üli)kooli lõpetav noor ja tahaksid meie põnevas maailmas kätt proovida, siis oleme valmis sind proovile panema. Kui lahendad meie prooviülesanded ja läbid julgeolekukontrolli võib sinust saada meie töötaja.

Töö iseloom on küll salastatud, aga äkki ikka… Mis ülesandeid uued inimesed täitma hakkaksid?

Sõltub töökuulutusest – meil on vaja nii inimesi, kes aitaksid luuramist kohaldada 2020ndatele aastatele sobivaks, kui ka neid, kes aitaksid leida õigeaegselt õige informatsioon ning seda otstarbekalt kasutada.

Mida Välisluureamet oma töötajatele omalt poolt pakub? Kuidas palgatasemega lood on?

Palgad on konkurentsivõimelised. Kõige olulisemaks peame töötajate tahet ennast arendada – toetame koolitusi ja õppimist nii Eestis kui välismaal. Enamlevinud soodustustest on ka meil spordikulude kompensatsioon, haiguse korral maksame haigusraha 100% alates teisest haiguspäevast ning puhkust 35 kalendripäeva.

Just seetõttu, et meie töö on vastutusrikas, on meie kollektiiv ühtehoidev – meil on nii traditsioonilised ühisüritused kui toetame töötajate omaalgatuslikke kõigile teenistujatele suunatud ürituste korraldamist. 

Kaardistame regulaarselt töötajate rahulolu läbi pühendumusuuringute ning tulemustest lähtuvalt kohandame oma väärtuspakkumist. Meil on mõnusalt privaatsed ruumid töö tegemiseks ja oma kohvik lõõgastumiseks. Välisluureametis töötavad pühendunud tipptegijad, mis tähendab võimalusi põnevateks vestlusteks.  

Loe ka kahe Välisluureametis IT-valdkonnas töötava inimese arvamust.

#1

Välisluureametis töötamise teeb unikaalseks see, et siin on ikkagi väga range turvatase – rangem kui enamikes teistes Eesti riigiasutustes ja erafirmades. See tähendab IT-lahenduste loojatele põnevaid väljakutseid. Näiteks on siin majas mitu eraldi infosüsteemi ja tehnoloogiat, mis töötavad teineteisest sõltumatult. Nende haldamiseks pead sa neid läbi ja lõhki tundma, teadma nende eripärasid. 

Erinevate infosüsteemidega kaasneb palju väga spetsiifilisi ja vähelevinud turbelahendusi ning väljakutse on, kuidas üks ja sama liigutus mitmes süsteemis võimalikult lihtsalt ära teha. Teine asi on see, et meie maja süsteemid ei ole ühendatud internetti. Ei ole nii, et tõmbad netist uuenduse alla ja kõik töötabki. Kui me midagi uuendame, peame kõigepealt veenduma, et see uuendus on turvaline.

Turvanõuetest tuleneb ka see, et tööd ei saa endaga koju kaasa võtta. Mis on väga suur pluss – täna, kus IT-inimestelt eeldatakse sisuliselt valmidust ööpäevaringselt tööd teha, siis siin tuleb töö ära teha kontoris ja kindlatel kellaaegadel. Ühtki elektroonilist andmekandjat majast välja viia ei tohi. 

Põnev on ka see, et asutus laieneb ja taristut laiendatakse, mis tähendab uute võrkude ja riistvara ehitamist. Asutuse ja inimeste arengusse investeeritakse korralikult, arendusprojektid ja koolitused ei jää raha taha. Koolitusi ei pea ise nõudma, pigem innustatakse pidevalt koolitustel käima.

#2

See, mille poolest Välisluureamet kindlalt eristub, on väga laiapõhjaline ja loominguline lähenemine, ehk igav ei hakka garanteeritult, kui ise vähegi tegija ollakse. Kui mujal töötades kujunevad pikapeale väga kindlad raamid, programmid või struktuurid, siis meil on kogu aeg probleeme, mida lahendada seinast seina ja kastist välja. Ei ole vaja ega saagi kinnistuda mingi kindla platvormi, toote või lahenduse külge, pead pidevalt arenema, ennast täiendama ja väljakutseid vastu võtma.

Järgmine märksõna on turvalisus. Üheltpoolt see riigitöö turvalisus, mis ei sõltu klientidest ja eksportturgudest või bosside tujudest ja uutest autoostusoovidest. Teisalt on töö tegemise turvalisus, et õpid selles avatud maailmas käituma palju turvalisemalt: oled kursis leitavate haavatavustega, testid neid, või otsid ise uusi, ning siis oskad oma kogemuse ja ka vigade kaudu parandada nii asutuse, enda kui ka lähedaste käitumist. Ühesõnaga, siin pakutakse reaalset toimivat võimalust maailma paremaks muuta.

Kuna töö on meil loominguline, siis üldjuhul kellast kellani paigal istumist ei nõuta; hommikuinimene saab tulla varem ja pealelõuna perega veeta; õhtuinimene kauem magada ja õhtuti probleeme lahendada. Ühesõnaga meie püüame olla paindlikud, koos tööd koju mitte kaasa vedamisega annab see päris hea eelise, mis eristab teistest tööandjatest.

Välisluureametis saab teha asju, mida kusagil mujal teha ei saa – unikaalseid asju, millest ka kasu sünnib. Samuti saab siin teha koostööd väga unikaalsete asutuste ja inimestega.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.