RMK-st rääkides tulevad silme ette metsarajad, puhkepaigad ja kõik muu loodusega seonduv. Tegelikult peitub selle lühendi taga veel palju muud, sest põhitegevus, metsa majandamine, nõuab näiteks ka toimivaid IT-lahendusi. Selleks otsib RMK oma meeskonda andmeanalüüsi tiimijuhti ja metsamajandustarkvara tootejuhti.
“Andmeanalüüsi tiimijuht peaks kokku panema meeskonna, kes tegeleb põhitööna andmetega – nende kogumisega, transformeerimise ja analüüsiga. Praegu teeme valdkonniti aruandlust ad hoc ja ühtne platform on puudu. Mõte on pakkuda tulevikus andmeanalüüsi proaktiivselt meie sisu poolele ehk metsamajandusele, looduskaitsele ja külastuskorraldusele. Ühtlasi soovin tehnilisi uuendusi,” kirjeldab RMK IT-juht Jaanus Suvi lühidalt esimest töökohta.
Samal ajal otsitakse meeskonda ka metsamajandustarkvara tootejuhti. Suvi sõnul oodatakse sellele kohale inimest, keda huvitab, kuidas puidutarneahelat efektiivselt juhtida. “See algab sellest, kuidas planeerime, millised metsatükid valime raieks ja selle järgi ennustame, kui palju saame lõigata ja kuhu seda materjali on kõige kasulikum tarnida ja see läheb kuni kliendi mõõtmisliinideni välja. Selline optimeerimisülesanne siis, mida me igapäevaselt lahendame ja tahame järjest paremini teha,” täpsustab ta.
13 aastat RMK-s töötanud ERP spetsialist Kairi Kessler ütleb, et neil on hästi mitmekülgne töö ja nende erinevus seisneb selles, et neil ei ole kindlaid rolle nagu tarkvaraarendusettevõtetes tavaliselt. “Meil peavad kõik tegema natukene kõike, sest meil on hästi tihe suhtlus just äripoolega ja seda selleks, et mõista metsanduse protsesse,” kirjeldab Kessler.
RMK IT osakonna üks värskemaid töötajaid on IT tootejuht Kevin Kaarma. Tema peamisteks ülesanneteks on sisemised ja avalikkusele suunatud rakendused. Kaarma julgustab huvilisi kandideerima ja toob esimese plussina välja nende osakonna juhi, kes on tugevate tehniliste teadmistega ja saab tehtavatest asjadest väga hästi aru. Seetõttu laieneb juhi tugi rohkemaks kui lihtsalt helikoptervaateks. “Meil on palju suhtlemist lõppkasutajaga, mida igal pool ei ole. Informatsioon on vahetu ja kiire,” lisab Kaarma boonuseid, mida tema RMK-s töötamise juures hindab.
RMK IT osakonnas on sel aastal olnud nii-öelda uute töötajate laine, mistõttu on praegu väga hea aeg liitumiseks, et saaks koos teiste uute tulijatega ühiselt sisse elada.
Eelnev metsamajanduse taust ei ole oluline
Kuna Suvi sõnul on väga raske leida eelneva metsamajandustaustaga inimest, siis ei ole selle puudumine kandideerimisel takistuseks. “Pigem ma näen, et on hea, kui andmeanalüüsi tiimijuhil on olemas kompetents, kuidas andmetest midagi avastada, ja eks metsandustarkvarade tiimijuhil peaks olema kompetents, kuidas arendajaid juhtida, vajalikku tulemust saavutada ja sisend kätte saada,” selgitab Suvi.
Ta lisab, et kindlasti ei oota nad, et uus tulija saab metsamajanduse teema selgeks ühe-kahe kuuga, see võib võtta aega ka pool aastat.
Kessler, kes on Tartu Ülikoolis õppinud matemaatikat ja Maaülikoolis maastikuarhitektuuri, tõdeb, et metsandusalased teadmised on kasuks tulnud just siis, kui on vaja rääkida metsainimestega nende enda keeles.
RMK metsamajandamise alla käib ka puuistikute kasvatus, metsa ülestöötamine, vedu ja kogu logistiline protsess, mistõttu on RMK Kessleri sõnul 80 protsenti tootmisettevõte, mis toimetab innovaatilise tehnoloogiaga.
“Kõik meie koostööpartnerid toimetavad metsas erinevate digitaalsete lahendustega. Raietöölisel on oma nutitelefon või tahvelarvuti ja igale poole on kirjutatud meie rakendused. Väga paljude nende rakenduste autor on meie IT-juht Jaanus Suvi. Ma arvan, et metsandussektoris oleme me Euroopas number üks või vähemalt esikolmes oma tehniliste lahendustega,” kirjeldab Kessler seda, mis muudab nende töö põnevaks.
Suvi hinnangul teevad nende pakutavad ametikohad kindlasti apetiitsemaks ka konkurentsivõimeline töötasu ja 35-päevane puhkus. Suured eelised on veel paindlik töögraafik ja võimalus valida, kus parasjagu tööd teha.
“Meil on hästi toredad ühisüritused – me käime vähemalt neli korda aastas koos kuskil väljas. Viimasel ajal on need koosviibimised olnud sportlikud, kuna meie otsene ülemus on kõva sportlane,” toob Kessler välja ka ühised vaba aja veetmised.
Elukoht valikul takistuseks ei saa
RMK üks eeliseid on kindlasti see, et IT osakonnas toetatakse hübriidtööd, mida saab teha ka ajutiselt välismaal olles. Kui on aga vajadus tulla kontorisse, siis on võimalik valida, millisesse Eestis asuvasse kontorisse minna soovitakse.
“Meil on mitukümmend kontorit üle Eesti, seega valikut jagub. Minu jaoks on kõige tähtsam see, et ma saan tööd teha otse sellele inimesele, kes metsas töötab. RMK-s on neid inimesi, kes arvuti taga töötavad, umbes 500 ja metsades töötab peaaegu 6000 inimest. Ei ole palju ameteid, kus sa saad mõjutada Eestis miljoni hektari metsa majandamist, aga meil on see võimalik. Minul endal on täitsa uhke tunne oma lastele öelda, et ma siin töötan,” sõnab Suvi.
Kessler ja Kaarma julgustavad huvilisi ka selles mõttes, et nende juurde on oodatud nii ekstraverdid kui introverdid. “80 protsenti on sellised sõbralikud ja soojad nohikud ehk introverdid. Aga ühisüritustel muidugi inimesed avanevad,” sõnab Kessler.
Kaarma täiendab teda kohe, lisades muiates, et tema on sattunud RMK IT osakonnas just “ekstravertide tuppa”, mis kinnitab, et oma õige koha leiab nende juures igaüks.