Unikaalse töökorraldusega tarkvaraarendusfirma Codeborne otsib oma meeskonda võimekaid arendajad

Codeborne’is on töökorralduse üles ehitatud paarisprogrammeerimise põhimõttel. Ka töölaudadel on üks arvutikast kahe ekraani ja klaviatuuriga, mille taga töötavad korraga kaks arendajat. Üks inimene kirjutab koodi ja teine jälgib ning pidevalt vahetatakse ka positsioone.Foto: Codeborne

Kui oskad vähemalt ühte programmeerimiskeelt väga heal tasemel ning sul on soov areneda ja proovida ka teisi keeli, tasub pöörata pilgud Codeborne’i poole, mille ridadesse otsitakse kogenud arendajaid.

Ettevõtte töökorralduse unikaalsuse üks nurgakivisid peitub paarisprogrammeerimises, sest kaks pead on ikkagi kaks pead.

Ekstreemprogrammeerimine – kas Sulle?

Codeborne’i unikaalse töökorralduse alus on ekstreemprogrammeerimise filosoofia. Rõhk koodi kvaliteedil, väga agiilne töötamine lühikestes arendustsüklites, koodi läbi ja lõhki testimine ning ka testjuhitud arendus. Lisaks palju erinevaid projekte, mis annab võimaluse õppida, areneda ning erinevaid valdkondi tundma õppida. Väga kvaliteetne, hästi organiseeritud ja kiirete tulemustega töö.

“Codeborne’i alustatav uus projekt ei võta kuid enne, kui on tulemust näha. Arendajad ning kliendid töötavad lähestikku ning igal nädalal toimuval iteratsioonikoosolekul näidatakse tehtud tööd ning saadakse kliendilt kohe tagasisidet,” räägib Codeborne’i tegevjuht Toomas Talts.

Projekte on Codeborne’il väga erinevaid. Finantssüsteemidest kuni COVIDi testimise mobiiliäpini. Päikesepaneelide paigaldamise planeerimise tarkvarast kuni Jaapani suurettevõtete töötajatele anonüümse tagasiside andmise lahenduseni. Palju huvitavat ja vaheldusrikast.

Codeborne’i tarkvaraarendaja Mikk Tamme võtab Codeborne’is töötamise kogemuse kokku järgnevalt: “Kui soovid arendajana areneda ning töötada koos teiste tugevate arendajatega. Tunned uhkust oma töö üle ning soovid mõista, kuidas Sinu töö mõjutab inimesi. Sa tahad bürokraatiavabalt asju ära teha ning samas töötada rahuliku ning stabiilse kultuuriga ettevõttes, siis sobib Codeborne’s töötamine Sulle tõenäoliselt suurepäraselt.”

Paarisprogrammeerimine esimesest päevast peale

Igal hommikul kell 10 toimub Codeborne’is 7minutiline kogu ettevõte stand-up.Foto: Codeborne

Codeborne on tarkvaraarendusfirma, mis on ehitanud oma töökorralduse üles paarisprogrammeerimise põhimõttel. “Me oleme teinud seda ettevõtte esimesest päevast alates,” räägib Talts.

Kui Codeborne’i kontorisse tööle minna, siis näeb, et töölauad ongi nii, et on üks arvutikast kahe ekraani ja klaviatuuriga, mille taga töötavad korraga kaks arendajat. “Üks inimene on see, kes kirjutab koodi ning teine siis parasjagu jälgib,” selgitab Talts töökorraldust. Päris üheaegselt mõlemad koodi kirjutamisega siiski ei tegele. Muidugi vahetavad inimesed pidevalt oma positsioone.

“Kaks pead on ikka kaks pead. Kui on kellegagi arutada, tulevad ideed ja lahendused lihtsamini ning tulemus saab kvaliteetsem,” selgitab Talts paarisprogrammeerimise plusse.

Codeborne’i arendaja Mikk Tamme ütleb, et paaristegemine on konstantne koodi ülevaatamine teise arendaja poolt, mis on väga väärtuslik ja kasulik. “Sul on kogu aeg teine silmapaar, mis jälgib,” lisab ta.

Lisasilmapaariga harjutakse ruttu

Muidugi ei saa öelda, et kõigile selline töökorraldus sobib. Toomas Taltsi sõnul on aja jooksul 2-3 inimest käinud ning saanud aru, et selline paaristegevus ei ole nende jaoks. “Kuid ega tegelikult ei ole sellist kogemust varasemast väga kellelgi võtta,” selgitab Talts ning lisab, et paljudele on see väga meeldinud. “Alguses on muidugi uus, kui kogu aeg on lisa silmapaar kõrval, kuid sellega harjutakse ruttu,” räägib ta.

Mikk Tamme toob välja, et sageli räägitakse arendajatest kui väga introvertsetest inimestest, kellele teistega koos töötamine ei pruugi üldse sobida. “Uurisin paari kolleegi käest, kellest üks tõi ka välja, et esimesed kuud olidki väga hirmutavad, kuid võimalus areneda kiiremini ja rohkem tehtud saada, mida paaristöö annab, on väga väärtuslik,” selgitab ta.

Sellise töökorralduse puhul on oluline välja tuua ka sisseelamise kiirus. “Kui tihti räägitakse, et uute töökohta minnes läheb kuni pool aastat, enne kui hakkab tulemusi nägema, siis meie sellist asja ei tunne,” räägib Talts. Tema sõnul hakkavad uued inimesed tänu paaristööle juba esimesel päeval ehitama töötavaid süsteeme. “See näitab, et meie on-boarding on väga kiire,” lisab Codeborne’i tegevjuht.

Paarilised roteeruvad

Codeborne’is töötamise üheks osaks on ka roteerumine ehk paariliste vahetamine. “Meie jaoks on oluline tagada teadmiste edasikandumine inimeste vahel,” räägib Toomas Talts. Ta selgitab, et ettevõtte jaoks on oluline, et ei tekiks olukorda, kus on ainult üks naine või mees, kes teab kõike. Paariliste vahetamine aitab saada ka värsket pilgu projektile. 

Mikk Tamme sõnul on arendaja perspektiivist täiesti normaalne, et enamus projektide juures toimuvad paariliste vahetused iga nädal, kui mitte isegi kaks korda nädalas. “Nii tunnevad kõik osapooled projekti ning toimub pidev liikumine,” selgitab ta. Mõistlik ootus on ka see, et iga poole aasta kuni aasta jooksul vahetub projekt, mille kallal töötatakse.

Kasutusel on kümneid programmeerimiskeeli

Programmeerimiskeeltest rääkides toob Toomas Talts välja, et statistika näitab, et viimase paari aasta jooksul oli ettevõttes kasutusel 10-20 erinevat keelt ja tehnoloogiat

“Me otsime inimest, kes oskab ühte keelt väga heal tasemel,” ütleb Mikk Tamme. Ta selgitab, et kui on huvi, siis suudab töötaja sealt väga kiiresti teiste keelte peale liikuda, sest tal on oskus mõelda, kuidas luua süsteemi, mis on potentsiaalsed probleemid ja tähtsamad küsimused.

“Kuna sul on alati paariline kõrval, siis saab alati üheskoos mõtteid ja kogemusi vahetada,” toob Tamme välja taaskord ühe plussi paaristöötamise kohta ning lisab, et meeskonda oodatakse inimest, keda muuhulgas motiveerib ka soov õppida.

Otsesuhtlus kliendiga

Arendajad suhtlevad otse klientidega peamiselt seetõttu, et info ei läheks erinevate vahelülide tõttu kaduma. “Nii saavad arendajad aru, mida klient soovib ehitada, mida saavutada ning arendajad saavad selle koos kliendiga läbi arutada,” selgitab Talts tööprotsessi. 

Selline lähenemine nõuab Taltsi sõnul arendajalt selgelt huvi mõista, mida tuleb teha. “Kui oodatakse käsku, et teha roheline nupp soovita aru saada, miks seda vaja on, siis on keeruline Codeborne’s tööd teha,” selgitab ta. Samas toonitab Talts, et kui inimesele pakub huvi, mis on tema töö eesmärgiks, siis on Codeborne’s tegelikult väga põnev. “Meie arendajad on sündmuste epitsentrile niivõrd lähedal,” lisab ta.

Mikk Tamme toob välja, et arendaja suhtleb kliendiga reaalselt arendusteemadest kuid administreerimise ja muude läbirääkimistega on siiski olemas abiks ka teised inimesed. “Kellele meeldib mõte, et tahaks otse suhelda ja kliendiga kaasa rääkida, siis on Codeborne suurepärane koht, kus töötada,” lisab ta. 

Võimalused õppimiseks

Ettevõttes toimub pea iganädalaselt TEX – technology exchange, mis on tunni pikkune kogemuste vahetamine, kus inimesed räägivad, mida nad on vahepeal õppinud, millest ka teistel võiks kasu olla.Foto: Codeborne

Codeborne’i tegevjuht räägib, et kui ettevõte soovib, et inimesed õpiks ja areneks, siis tuleb luua selleks võimalused. “Meil on lubatud regulaarselt võtta töökohustustest vaba päev, mis on mõeldud õppimiseks,” selgitab Toomas Talts. Tema sõnul saab vaadata siis mõnd uut programmeerimiskeelt või midagi muud, mis ettevõte valdkonnaga kokku käib. 

“Kuskil peab tekkima moment, millal õppida midagi uut, muidu ainult töötad hommikust õhtuni tehes üht ja sama asja,” lisab Talts.

“Meil on ka komme, et kui keegi midagi õpib ja leiab, siis jagatakse seda teistega,” toob Talts välja Codeborne’le iseloomulikku teadmiste vahetust. Ettevõttes toimub pea iganädalaselt TEX – technology exchange, mis on tunni pikkune kogemuste vahetamine, kus inimesed räägivad, mida nad on vahepeal õppinud, millest ka teistel võiks kasu olla. “Seda traditsiooni oleme hoidnud esimesest nädalast alates,” lisab Talts.

Tamme sõnul on Codeborne’s töötamise väärtus seltskondi, kellega vahetada mõtteid ning rääkida sisulistest teemadest ning seeläbi õppida. “Meil on väga palju suure kogemustepagasiga inimesi. Vähemalt kaks kolmandikku meie töötajatest on seenior arendajad,” räägib Tamme töökollektiivist, kellega koos Codeborne’s suuri tegusid teha.

Kui tahaksid kuulda lähemalt Codeborne’s töötamisest, siis kirjuta palun jobs@codeborne.com.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.