Aku tühi? 10 nippi, kuidas iPhone’i akust enamat välja pigistada

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Mõni aeg tagasi kirjutasime sellest, et Facebooki rakendus paneb nutitelefoni akule päris korraliku põntsu. Aga mida teha siis, kui Facebooki äpi kasutamise vajadus on möödapääsmatu või aku saab sellegipoolest liiga vara tühjaks? Siin on paar võtet, kuidas iOSiga seadmetel akut säästa.

1. Energiasäästu režiim

iOS sisaldab nutikat energiasäästurežiimi, mis peaks Apple’i lubaduste kohaselt aku tööaega pikendama kuni kolm tundi. Energiasäästu režiimi pakutakse sulle automaatselt siis, kui telefoni aku langeb allapoole 20%. Kuid selle saab sisse lülitada ka menüüst Settings > Battery.

Selles režiimis vähendab telefon ekraani eredust, optimeerib seadme tööd, vähendab telefonis animatsioone ja ei lase äppidel taustal andmeid laadida või iCloudi varukoopiaid teha.

Põhimõtteliselt on see hea ja mugav esimene võimalus, mis sisaldab kombona mõnda, aga mitte kõiki järgmistest nippidest.

2. Kasuta wifit

Kui oled 3G või 4G levialas, otsib su telefon või tahvelarvuti pidevalt paremat levi. Wifisse ühendumine seda päriselt ei lõpeta, kuid telefon lõpetab 4G levi pideva parandamise, kuna internetiühendus saadakse läbi wifi.

3. Lülita välja ebavajalikud teavitused

Pea iga äpp, mille sa oma telefoni installeerid, küsib õigust kuvada teavitusi. Kuid olgu see reklaam Candy Crushi uute boonuste kohta või sõnum parimalt sõbralt, siis iga teavitus lülitab sisse telefoni ekraani ja võib-olla ka kõlarid kulutades selleks energiat.

Sestap tuleks sul üle vaadata oma rakenduste nimekiri ja lubada teavitusi saata ainult rakendustel, mida pead hädavajalikuks. Selleks mine Settings > Notification center. Eemalda märge kõigilt rakendustelt, millelt sa teavitusi saada ei soovi, ning telefon ei tülita sind pidevalt piiksudega.

Peale aku võid säästa ka oma närve.

4. Vähenda ekraani animatsioone

iOSi operatsioonisüsteemi animatsioonid on küll kenad, aga nende näitamine on protsessorile suurem koormus kui mittenäitamine. Õnneks saab animatsioonid lihtsasti välja lülitada. Esiteks otsi paigalseisev taustapilt valikust Settings > Wallpaper menüüst. Seejärel mine Settings > General > Accessibility ja lülita sisse “Reduce motion” režiim, mis vähendab animatsioonide hulka iOSis.

5. Ära luba äppidel infot taustal laadida

Äppidel on võimalus loa korral internetist infot küsida ja saada ka siis, kui need otseselt ekraanil avatud pole. Näiteks võib Facebook laadida alla uusimaid postitusi samal ajal, kui sa hoopis meile loed.

Sestap tasub visata pilk peale Settings > General > Backround app refresh loetelule ja eemaldada märge kõigilt rakendustelt, mille taustal uuendamist sa ei soovi.

Paha ei teeks ka funktsiooni täielik välja lülitamine, praktikas tähendab see ehk mõne sekundilist ooteaega rakenduse avamisel, et rakendus enda sisu uuendada saaks.

6. Ära killi äppe ehk lülita neid pärast kasutamist välja

See on nüüd oluline.

Kui vajutad kaks korda kodunupule, avanevad reas hiljuti lahti olnud äppide ekraanid – see on App Switcher. Paljud inimesed arvavad, et siit minema “pühkimine” ehk kill-imine ehk välja lülitamine tundub hea viis telefoni aku säästmiseks. Tegelikult on asi vastupidi.

Kui äpp kaob ekraanilt (kui vajutad näiteks kodunuppu), paneb iOS nimelt äpi taustal külmutatud seisu, mis akut ei raiska. Kui äpp uuesti esile tuuakse, saab äpp jätkata sealt samast, kust eelmine kord pooleli jäädi. See on umbes nagu arvuti “talveunne” ehk hibernationisse panek.

Kui aga rakendus vahetajast sulgeda, kustutatakse äpiga seotud vahepealne seis. Asja tulemus on, et äppi uuesti avades tuleb see jälle nullist üles käivitada ja kogu info uuesti laadida. Praktikas tähendab see seda, et telefon kulutab selleks rohkem energiat kui “külmutatud” äpi tööle panemisele.

7. Kontrolli, millised rakendused energiat tarbivad

Kui avad menüü Settings > Battery, näitab iOS sulle täpselt, millised rakendused kõige rohkem energiat tarbivad. Niiviisi on võimalik eemaldada üleliigselt akut kulutavad rakendused või nende kasutamist vähendada. Ei tasu ka unustada, et kõik voogedastusteenused nagu Spotify, Apple Music, Youtube ja Netflix kasutavad samuti akut suurel määral.

8. Ära luba Siril pidevalt valvel olla

iPhone omanikel on võimalus Siriga suhelda ilma, et peaks telefoni puudutama. Selleks tasub telefonile hõigata vaid “Hey siri” ja seade annab piiksuga märku, et on kuuldel.

See võimalus tähendab ka, et telefon kuulab pidevalt ümbritsevat, et teada saada, kas temaga räägitakse või mitte. Ja otse loomulikult kasutab see akut. Et “Hey Siri” välja lülitada, tuleb avada Settings > General > Siri ja lülitada “Hey Siri” funktsioon välja.

9. Lükka energiasääst kõige viimse piirini

Kui akut on tõesti järgi vaid mõni protsent, aga sa ei saa lubada telefoni väljalülitumist, tee nii:

  • lülita välja wifi
  • lülita välja andemside
  • lülita välja Bluetooth
  • lülita välja Airdrop
  • keera ekraani heledus nii madalale kui võimalik
  • lülita välja igasugused asukohateenused menüüst Settings > Privacy > Location Services (halvimal juhul võivad need sinu teadmata GPS-i signaali otsida, mis akut eriti innukalt tühjendab)
  • kui sa ei pea tegema kõnesid ega saatma sõnumeid, lülita sisse lennurežiim

10. Kui asi muutub krooniliseks

Kui sa jõuad iga päev koju vaid viie protsendi akuga, võib olla sinu jaoks toimiv lahendus veel üks lisaaku.

Tehnikapoodidest võib leida mitmeid USB pesadega akupankasid. Need algavad pisikesest, huulepulga suurusest laadijast, mis suurendavad aku mahutavust kaks korda, kuni suurte akupankadeni, millega saab laadida iPhone’i akut täis üle 20 korra.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.