Andmekaitse inspektsioon: eestlased Facebooki viimase skandaali tõttu hirmu tundma ei pea

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Turvalisuse suurendamiseks mõeldud funktsioon riivab samal ajal Facebooki kasutajate privaatsust.

Viimased nädalad on Facebooki kummitanud skandaal, kus poliituuringutefirma kasutas ära miljonite kasutajate andmeid. Andmekaitse inspektsiooni sõnul Eesti kasutajad oma andmete pärast muret tundma ei pea.

Ameti avalike suhete nõunik Maire Iro sõnas, et konkreetne juhtum puudutab teadaolevalt Ameerika Ühendriikide kasutajaid ning sellega seoses Eesti kasutajad hirmu tundma ei pea.

Ettevaatlik tasub siiski olla

“Küll aga tasub siiski kõigi sotsiaalmeediateenuste puhul alati ettevaatlik olla ja enda jaoks selgeks mõelda, kas ja milliseid andmeid ühe või teise teenuse kasutamiseks vaja on ning millised riskid sellega kaasneda võivad,” lisas ta.

Amet soovitab üle kontrollida privaatsussätted nii Facebookis kui ka teistes sotsiaalmeediavõrgustikes. Samuti tasuks oma kontolt eemaldada liigne isiklik info või piirata inimeste hulka, kes seda näevad.

Võimaluse korral tasub piirata eri rakenduste ligipääsu oma kontole. Seda eriti nende rakenduste puhul, mille andmetöötlusprotsessid ja eesmärgid ähmaseks jäävad.

“Näiteks kõikvõimalikud testid, mis nõuavad ligipääsu Su kontaktide loetelule ja profiiliandmetele. Sel moel on võimalik vähendada riski, et näiteks pealtnäha süütu testi tegemise kaudu, võidakse sinu või su sõprade-tuttavate andmeid kurjasti ära kasutada,” sõnas Iro.

Ka Eestis on sarnaseid juhtumeid olnud

Facebookiga seotud andmekaitseprobleeme on esinenud ka Eestis. Iro sõnas, et näiteks peegeldati Eesti kasutajate andmeid nende endi teadmata peoportaalis, mis koondas Facebookist kokku erinevatel üritustel osalejate info.

“Tol ajal lahenes probleem õnneks kiiresti – lasime Facebookil sellistele andmetele ligipääsu ära piirata. Privaatsuseküsimus sotsiaalmeediavõrgustikes on aga oluline teema ka praegu,” märkis ta.

Andmetöötlus vajab läbipaistvust

Igasuguse isikuandmete töötlemise eelduseks on Iro sõnul reeglina alati protsessi läbipaistvus – inimene peab aru saama, mille jaoks ja kuidas tema andmeid kasutatakse ning kellega neid jagatakse. Kui andmetöötlusprotsessid ei ole neis küsimustes piisavalt läbipaistvad, siis reeglina andmeid kasutada ei tohi.

“Seetõttu on Cambridge Analytica juhtumi puhul tegemist väga tõsiste väidetega, millel on kaugeleulatuvad tagajärjed nii inimeste privaatsusele kui ka demokraatlikele protsessidele,” sõnas ta.

Suurbritannia andmekaitseasutus (ICO) on alustanud selle juhtumi menetlemist ning uurimist toetavad vajadusel ka teised Euroopa andmekaitseasutused, sealhulgas Eesti andmekaitse inspektsioon.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.