Eesti ärimeeste tüli ajas riigilt ligi pool miljonit toetust saanud idufirma pankrotti

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
1mm14dec10o10.jpg

Täna hommikul peeti Harju maakohtus esimene koosolek, kus arutati võlausaldajate miljonitesse eurodesse ulatuvaid nõudeid aktsiaseltsi Yoga vastu. Kaheksa aastat tagasi alustanud üks Eesti startup-maailma eredamaid tähti Yoga, mis lõi targa maja juhtimise IT-süsteeme, on pankrotis.

“Eks see vist oli valik, et kas õudne lõpp või lõputu õudus,” nentis Yoga asutaja ja lõpuni juhatuse liige olnud Priit Vimberg.

Yogat võib pidada edukaks mitmel põhjusel. Erinevalt nii mõnestki idufirmast ei piirdunud Yoga lihtsalt idee või prototüübiga, vaid selle lahendused võeti reaalselt kasutusse nii ärihooneteskui ka tavaliste inimeste kodudes. Kolm aastat tagasi hakkas toonane Elion oma klientidele pakkuma kodujuhtimise teenust – alates valvekaameratest kuni nutipistikuteni – mis toimis Yoga süsteemil.

Yoga on hea näide ka visadusest. Firma asutajate Vimbergi ja Raivo Raestiku esimene energiatõhusatele majadele keskendunud äri läks pankrotti 2008, ent siis tõusis Yoga tuhast, kui investeeringu tegid Tartu ärimehed Juhan Kolk ja Urmas Past. Firma nõukokku võeti Indrek Neivelt ja seati suured sihid: viie aastaga käibeks miljard dollarit.

Iga aasta rahvusvahelistel messidel

Edasi Yoga tegi aktiivselt arendus- ja müügitööd. Näiteks võis aastaid järjest Yoga esindajaid tabada veebruari lõpus Barcelonas, kuhu tohutusuurele Mobile World Congress messile koondub ligi 100 000 telekomimaailma globaalselt liidrit ja tegijat. Nutikas maja on aastaid olnud kuum sõna ja Yoga esindajad on seal alati innukalt oma lahendust tutvustanud. Mullu jõuti ka teisele tehnoloogiamaailma tippsündmusele, CES messile Las Vegases, kus Yoga esindajad tutvustasid oma toodet koostööpartneri Inteli boksis.

Foto: Mihkel Maripuu (PM/Scanpix)

Yoga on aastate jooksul saanud märkimisväärseid summasid toetust ettevõtluse arendamise sihtasutusest (EAS). 2009. aastal kandis EAS firmale teadus-ja arendustegevuse programmist 340 542 eurot, 2010 eksporditoetuseks 96 507 eurot ja 2011 ekspordi arendamiseks 5577 eurot.

Kokku on Yoga saanud EAS-ilt 442 624,67 eurot. EAS-i ostetud boksis Barcelona mobiilimessil on firma olnud aastatel 2013–2015. Pankrotiga seoses ühtegi nõuet praegu EAS-il siiski Yoga vastu ei ole, kinnitas sihtasutuse esindaja.

Suured rahvusvahelised investorid

Yoga edulugu hakkas viltu minema umbes aasta aega tagasi, meenutas Vimberg, kui ettevõte pidas läbirääkimisi rahvusvaheliste investoritega uue investeeringuringi kaasamiseks. “Kõik oleks võinud lukku panna ja kahel investoril oli arusaam, et kuu või pooleteisega peab see olema tehtud,” rääkis Vimberg.

Ent Yoga senised investorid ei tulnud kaasa, täpsemalt viitab Vimberg Juhan Kolgile ja Urmas Pastile. Kahe Tartu ettevõtja Renum Invest oli pikalt Yoga suurim aktsionär, ent 2014. aasta märtsis ostis Yogas 2,3 miljoni euro eest 25-protsendilise osaluse Skandinaavia telekommunikatsioonigrupp TeliaSonera.

“Ühel hetkel ütlesid Past ja Kolk, et ei soovi [investeeringu kaasamisega] edasi minna. TeliaSonera jällegi ütles, et soovib väga kindlalt,” selgitas Vimberg. Siis soostusid Past ja Kolk tema sõnul jällegi jätkama, kuni muutsid meelt ja osapooled pöördusid tülli.

Samal ajal jahtus kahe rahvusvahelise investori, kelle nimesid Vimberg ei nimetanud, huvi. “Üks neist kukkus alt ära, mille peale ütles ka teine, et ilma kaasinvestorita me ei investeeri,” rääkis Vimberg. Esialgsest kuu-paari asemel oli veninud seitse-kaheksa kuud ja eelmise aasta sügiseks oli selge, et uut investorit Yoga ei saa. “Meie senised investorid ütlesid kõik! ja enam edasiminekuteed polnud. Juhatusel ei jäänud muud üle, kui seaduse järgi taotleda pankroti väljakuulutamist."

"Kahjuks me ei saa juhtumit detailselt kommenteerida," ütles Telia Company AB kommunikatsioonijuht ja juhtkonna liige Peter Borsos. "Uutesse äridesse investeerides ja neid ehitades kohtab alati erinevaid väljakutseid nagu ajastamine, turule minek ja rahastamine," lisas Borsos.

Foto: kaader videost

Nõudeid üle kahe miljoni euro

Märtsis koondati firma töötajad, 19. aprillil kuulutas Harju maakohus välja Yoga AS-i pankroti. Pankrotihalduri Andres Tootsmani sõnul on võlausaldajatel firma vastu nõudeid summas kokku 2 045 809 eurot. Suurimad nõuded firma vastu on maksu- ja tolliametil ja ZeroGroup OÜ-l.

Viimane on sisuliselt Yoga sõsarettevõte, mõlemad kuuluvad samadele omanikele. ZeroGroup OÜ-s on Vimbergi sõnul umbes pool Yoga intellektuaalomandist, kuid viimastel aastatel tehtud töö jäi Yogasse. Kuigi see läheb pankrotimenetluses ilmselt võlausaldajate nõuete rahuldamiseks, eiusu Vimberg, et sellele suure väärtuse võiks omistada. “Koodil (tarkvaral – toim) on väärtus koos tiimiga, kes selle lõi,” ütles Vimberg. “Võib-olla on kuskil mingi meeskond, kes selle koodi saab kasutusele võtta,” pakkus ta, kuid pidas seda ebatõenäoliseks.

Yoga tarkvaral töötavat Telia Eesti nutikodu teenust ei tohiks pankrot mõjutada, kuna selleks oli firma ostnud Yogalt litsentsid teatud koguse klientide teenindamiseks. Kas ja kuidas seda teenust edasi ilma tehnilise toeta pakutakse, ei osanud Vimberg öelda ja arvas, et seda peaks kommenteerima Telia Eesti.

"Kui keegi meie loost õpib, on vähemalt seegi hea," sõnas Vimberg lõpetuseks.

Urmas Past ja Juhan Kolk polnud nende ettevõtte kaudu kommentaariks kättesaadavad.

Ronald Liive panustas selle artikli valmimisse.

Täiendatud 10:10 5.05.2016: lisatud Telia kommentaar.

Avafoto: Priit Vimberg näitab Yoga targa maja juhtsüsteemi (Mihkel Maripuu/PM/Scanpix).

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.