Eesti .ee-domeeni uued reeglid saavad teravat kriitikat: kontroll jääb ühe ministri käe alla, soodustatakse domeenidega spekuleerimist

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
sibul.jpg

Eesti interneti sihtasutus (EIS) teavitas eile avalikkust Eesti maatähisega uutest domeeni uutest reeglitest, mille silmapaistvaim osa on soodsam hind. Selle kõrval kavandab EIS aga mitut uuendust, misdomeenide registreerimise teenust pakkuvateettevõtete sõnul teenivad spekulantide jaEIS-i enda huve, mitte Eesti interneti kogukonna omi.

"Uute poliitiliste tuulte või personali vahetumise poolt tingitud moraalse kompassi nõela nihkumine võib [muudatustest] aga teha tagaukse, mis viib internetikogukonna usalduse kuritarvitamiseni," hindas Zone.ee juhatuse liige Ardi Jürgensblogipostituses,kelle sõnul EIS turuosaliste tagasisidet ei kuulanud.

Elkdata OÜ juhatuse liikme Margus Merilai sõnul ei kaitse uuendused domeeniomanikke, vaid teenivad muid huve. Tema sõnul on näha innovatsiooni tegemist innovatsiooni pärast, mis tuleb kinni maksta kellegil teisel, rääkis Merilai intervjuus.

Kui EIS on sihtasutus, mille ülesanne on Eestis domeeninimede infosüsteemide ja registrite pidamine, siis lõpptarbija saab.ee domeeni teenust osta eraettevõttetelt nagu Zone, Elkdata, Telia Eesti, Almic ja nii edasi. Seega on ettevõtetel vahetu kokkupuude domeenide lõpptarbijate ja kasutajatega, mis teeb nende järgneva kriitika oluliseks.

EIS hakkab korraldama domeenide oksjoneid, pannes müüki ka seni blokeeritud domeenid

Kui praegu mõne .ee domeeni registreerimine läbi saab ja senine omanik seda ei pikenda, vabaneb domeen ja selle võib võtta järgmine soovija. EIS-i plaanide kohaselt hakkab sihtasutus aga korraldama oksjone, kus äsja vabanenud domeeni saab kõrgeima hinna pakkuja. Jutt pole ainult "tavalistest" domeenidest, sest oksjonile läheksid ka sellised, mida praegu keegi registreerida ei saagi:riikide nimed, numbrid, Eesti haldusüksused, 1-tähelised domeenid.

Äsja aegunud domeenide "ära napsamine" ja uuesti eelmisele omanikule või uuele ostjale müümine on Jürgensi sõnul levinud fenomen, mis viitab ennekõike spekulatsioonile. Jürgensi hinnangul on 25 000–30 000 keskmisest atraktiivsemat Eesti domeeni registreeritud välismaistele spekulantidele, kellest suurimad asuvad Hiinas. "Kui sealt peaks suurem ports domeene mulli lõhkemisel või registreerijate ära kukkumisel vabanema, siis ei pea sihtasutus neid kohe nominaalhinnaga turule tagasi laskma – need saab oksjonile panna ja teenitud koore endale riisuda," kirjeldab Jürgens planeeritava muudatuse jõustumist.Seejuures on silmakirjalik, et EIS asub oksjone korraldama justnimelt spekuleerimise vältimise sildi all.

Merilai sõnul ei kaitse domeenide oksjonil pakkumine samuti kuidagi domeeniomanikku jaoksjonite korraldamine pole EISi eesmärk.

Lühikeseks ajaks domeenide registreerimine on spekulantide huvides

Ühe uuendusena alustab EIS järgmisel aastal domeenide registreerimist kolmeks, kuueks ja üheksaks kuuks. Merilai ja Jürgens viitavad, et EIS pole seejuures avaldanud andmeid selle kohta, et turul selliste perioodide järele nõudlus oleks.

"Kellele on lühemad registreerimisperioodid kindlasti head? Kahjuks peamiselt spekuleerijatele, sest domeeni potentsiaalse müügiväärtuse väljaselgitamine muutub lihtsamaks," kommenteeris Jürgens. Tema sõnul saavad spekulandid väiksemate kuludega kontrollida, kas domeenile jõuab juhuslikku liiklust, odavam on seda ka oksjonile paisata.

Merilai sõnulsoodustaks uued reeglid domeenidemassilist broneerimist ilma kasutuselevõtuta. "Tänasel päeval peab registreerija ikka veidi mõtlema, et kas seda või teist ikka tasub igaks juhuks "riiulisse" registreerida," ütles ta.

Teine põhjus, miks domeeni lühikeseks ajaks registreerida, on otseselt kuritegelik. Küberkuritegevuses levitatakse ajutiste domeeninimedegapahavara või õngitsuskampaaniat. Kuna EIS aktsepteerib registritasu ka näiteksPayPali kaudu, on see küberkuritegevuse levimiseks soodus. Jürgensi sõnul tõstab see riski riikliku ja usaldusväärse internetitähise ärakasutamiseks kuritegelikus kampaanias. Merilai sõnul on ka pärast aegumist ehk vabanemist need domeenid "määritud" ehk jäävad erinevatesse nimekirjadesse kui küberkuritegevusega seotud domeenid.

EIS-i ainsaks suunanäitajaks jääb üks minister

Peale domeenireeglite uuendab EIS ka oma internetikogukonna kaasamise hea tava. Sellega saadetakse laiali sihtasutuse juurde loodud ekspertide kogu, samuti kustutatakse viited koostööle Eesti internetikogukonna töögrupile. Nende asemel jäävad kaasamiseks sotsiaalmeedia kontod ja EIS-i kodulehe foorum.

Ainsa sõltumatu ja püsiva huvigrupina jääb alles registripidajate töögrupp, mis koondab domeenide registreerimise teenust osutavaid ettevõtteid. Jürgens viitab, et selle töögrupi ettepanekuid saab aga trivialiseeridakui kommertseesmärkidel kallutatuid.

"Nii suunabki EIS-i ainult nõukogu, mille koosseis sõltubvalitsuses puhuvatest tuultest. Nõukogu liikmed nimetab kõik ametisse majandus- ja kommunikatsiooniminister (ühe küll rahandusministri ettepanekul), mis annabpoliitilise kontrolli tippdomeeni üle alati ühe erakonna kätte," võtab Jürgens kokku. Ta meenutab, et EIS-i juurest taandas end ka poliitiliste segaduste järel Eesti infotehnoloogia- ja telekommunikatsioonifirmasid ettevõtteid ühendav ITL.

"Eesti tippdomeeni registri üle puudub peale nende nõuandvate rühmade likvideerimist täielikult kogukonna kontroll," võtab Jürgens kokku.

Loe: EISi nõukogu esimees Aet Rahe sõnul on kõik uuendused läbi mõeldud, tema sõnul ei tohiks innovatsiooni karta.

Loe: EISi juht Heiki Sibulütles, et uued reeglid peaks looma kõigile domeeniomanikele võrdsemad võimalused.

Avafoto:paev.internet.ee/2016

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.