Eesti startup VitalFields sai põllumajandusgigandilt Monsanto olulise investeeringu

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
monsanto_farmers.jpg

Eesti põllumajandustehnoloogia startup VitalFields sai suurelt USA põllumajandusfirmalt Monsantolt investeeringuks 600 000 dollarit ehk üle 550 000 euro, mis aitab Eesti firmal Euroopas läbi lüüa ja tunnustust leida.

Tehing toimus tegelikult juba mullu maikuus, kuiVitalFields kogus nn A-seeria investeeringuga 1,2 miljonit dollarit. Toona avalikustati, et poole investeeringust tegi Arengufondi investeerimisharu SmartCap, teise osa rahast pani tundmatuks jääv Silicon Valley investor.

Nüüd kinnitas VitalFieldsi asutaja ja tegevjuht Martin Rand, et kaalukaks investoriks oli ligi 15-miljardi eurose aastakäibega põllumajandusgigantMonsanto.

"Nende investeeringuharuMonsanto Growth Ventures on selles vallas üsna uus tegija ja nad pole seni oma investeeringuportfelli avalikustanud,"rääkis Rand.

Tegu oli 50-50 osakaaluga investeeringuga, kus Monsanto ja SmartCap panid firmasse võrdse hulga raha ja said kumbki vähemusosaluse. Kui suur investorite osalus ja VitalFieldsi väärtus on, ei saanud Rand avalikustada. “Saan öelda, et investorite osalus pole suur," lisas ta.

Vastuoluline investor

Monsanto on börsifirma, mis tegeleb põllumajandustehnoloogia ja agrokeemiaga. Firma on põhjustanud palju avalikku vastuolu nii geneetiliselt muundatud taimede kui agrokeemiaga.

Ranna sõnul olid nad Monsanto keerulisest mainest teadlikud. "Pean rõhutama, et Monsanto on meile finantsinvestor. Neil pole kaasarääkimisõigust meie toote osas ja kindlasti ka ligipääsu meie kliendiandmetele,"rõhutas Rand. Monsanto saab VitalFieldsi nõukogus ühe koha.

Ranna sõnul on suurfirma muutumas põllumajandusele sisendi andjast rohkem andme-ettevõtteks ja üks viis selle valdkonna innovatsiooniga kaasas käia on läbi investeeringute. Seepärast tekkiski Monsantos huvi Eesti ettevõtte vastu.

Vitalfields pakub veebi- ja äpipõhistteenust talupidajatele, Ranna sõnul on see sisuliselttalumajandustarkvara. Praegu on firma jaoks kõige kiiremini kasvav turg Saksamaa, teine oluline turg on Poola. Samuti laienes firma Ukrainasse, kuid seal lahvatanud sõjategevus on pannud kasvule Ranna sõnul piiri. "Sõja puhkedes ei tahtnud keegi enam IT-tooteid osta,"rääkis ta.

Ranna sõnul on VitalFieldsil globaalsed ambitsioonid. "Agtech (põllumajandustehnoloogia – toim) valdkonnas pole palju tugevaid investoreid. Valisime välja Monsanto sellepärast, et nad ei ole ainult USAle fokusseeritud, vaid on globaalne ettevõte ja on võimelised kasvu finantseerima,” selgitas Rand ühiseid huvisid. Lisaks on Monsanto taoline investor startupile ka teatud kvaliteedigarantii.

Ranna kohtumine Monsanto investoritega on õpetlik lugu sellest, kuidas õigeid kontakte otsida. “Osaleme palju oma valdkonna üritustel, kus kohtuvad investorid ja startupid. Investoreid pole palju, suhtleme nende kõigiga.”

Eestlased leidsid Monsanto Ukrainast

Ent investeeringuni jõuti hoopis teistpidi.“Läksin Ukrainasse ühele Garage 48 üritusele mentoriks, et alustavatele firmadele nõu anda. Seal oli kohtunikuks üks naisterahvas, kelle abikaasa oli suure põllumajandusettevõtte juht. Tema alluvuses töötas ameeriklane, kellele mind tutvustati. Tema tutvustas mind teisele ameeriklasele, kes töötas Climate Corporationis (talunikele ilmaennustust pakkuv firma, mille Monsanto 2013. aastalostis – toim). Tema omakorda tutvustas mind Monsantos töötavale inimesele,” kirjeldas Rand kontaktide ahelat. “See näitab isiklike kontaktide olulisust ja et investeeringuni võib jõuda isegi sellistel üritustel nagu Garage 48."

Ranna sõnul on ta väga uhke selle üle, et USA firma investeeris just Eesti äriühingusse. “Tihti teevad startupid n-ö flipi: firma kolitakse Suurbritanniasse või USA-sse Delaware’i tehtud äriühingusse.” See on riskikapitalistide jaoks tuttavam õiguskeskkond kui Eesti või Saksa õigusruum.

“Meie aga suutsime neid veenda selles, et me peame oma klientidele Euroopas lähemal olema. USA on selles valdkonnas väga konkurentsitihe turg, aga Euroopas pole peaaegu ükski ettevõte suutnud oma äriga üle riigipiiride minna. Kui arvestada lisaks ka Ukraina ja Venemaa, siis on siin rohkem maad ja põllumajandusettevõtteid, kasutatakse rohkem kemikaale ja tulemusena on põllumajandus keerulisem.” See kõik on VitalFieldsi taolisele teenusepakkujale viljakam turg, kus oma tarkvara müüa.

Ranna sõnul näeb ta laiemalt Eesti startup-valdkonda vaadates, et vaja on rohkem end ülejäänud maailmale atraktiivsemaks teha.

“Ameerika investorid ütlevad ikka Eesti kohta, et too small, too far – liiga väike ja liiga kaugel. Aga täpselt samas ajatsoonis ja sama kaugel on Iisrael, kuhu pole mingi probleem investeerida! Seepärast peame rohkem suunama oma noori reaalteadusi ja programmeerimist õppima, siis suunama neid startupe tegema. See on meie kõigi ühine ülesanne,” oli Rand veendunud.

Avafoto: Scanpix

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.