Tellijad teavad rohkem. Liitu tuhandete teiste lugejatega alates 1 eurost kuus. Vali sobiv tellimus siit.
Eestlased hakkavad David Bowie loodud ärimudeli kaudu artistidele tulu tooma
Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Eesti startupFanvestory toob turule investeerimisplatvormi, mille kaudu saavad fännid soetada muusikateoste osakuid, teenides tulu autoritasudelt ning ühtlasi toetades muusiku loomingut.
“Iga teose intellektuaalsest omandist, mis platvormile tuleb, läheb fännide vahel jagamisele 30% ning korraga saab osta 0,2–2 protsendi suuruse osaluse. Kuna osakuid jagub vaid paarisajale inimesele, siis nende soetamine toimib põhimõttel kes ees, see mees,” selgitasid Fanvestory loojad Birgit Karus ja Juko-Mart Kõlar.
Sarnasel põhimõttel ostis Briti kultusmuusik David Bowie ennast välja kallist mänedžerilepingust, tuues 90ndatel turule “Bowie bonds’id“. Bowie teenis 10 aastaga oma loomingu osakute müügi kaudu kümneid miljoneid naelu ning Karuse sõnul näitab see, milliseid summasid on sel viisil võimalik muusikaga teenida.
Padari uus lugu on väärt 20 000 eurot
Samuti hakkab Fanvestory teenima tulu massi pealt. Platvorm tuleb turule koos Tanel Padari uue singliga “Parem veelgi” ning see hakkab tulu teenima iga avaliku esituse pealt, kas siis kontsertidel, televisioonis, raadios või internetis.
“Esiteks me hindame loo eeldatava väärtuse, mida see võib teenida. Seda hinnatakse muusiku varem laekunud autoritasude põhjal,” märkis Kõlar. Tanel Padari loo “Parem veelgi” koguväärtus on hinnatud 20 000 eurole ning 30% sellest on 6000 eurot. Sellest saab maksimaalselt 200 inimest osta 20 – 400 eurose osaluse. Kui sellest osta 1%, siis igalt 100 eurolt, mis see lugu teenib, saab investor ühe euro.
Investor hakkab tulu teenima autoritasude laekumise pealt ning sõltuvalt ühingutest laekuvad need 1-4 korda aastas, mis jõuavad platvormi kaudu kasutajate kontole. “Siis on see investori valik, kas ta võtab selle välja või investeerib teistesse teostesse,” märkis Kõlar. Kasutaja saab jälgida oma Fanvestory kontol loo vaatamiste ja mängimiste statistikat. Samuti saab jälgida investeeringu tulu teenimise statistikat.
“Me näeme kahesuguseid fanvestoreid: üks on teismeline, kes kõvasti promob, aga tal pole raha ja ostab väikese osaluse. Teine on investor, kes näeb autoritasudes potentsiaali, tahab osta võimalikult suure tüki ja teenida tulu,” lisas ta.
Tulu võib teenida 100 aastat
Esialgu pakub platvorm artistide üksiksingleid, kuid tulevikus on plaanis pakkuda ka lugude kogumikke ehk fonde, kus on näiteks sada teost koos. Edaspidi tahetakse investoritele pakkuda ka raamatute, videomängude, filmide intellektuaalomandit. Projekt kasvab tulevikus kindlasti rahvusvaheliseks ning nö muusikateoste börsile üritatakse tuua artistide loomingut, kes ennast ise finantseerivad.
“Investeerimise mõttes on projekt unikaalne, kuna võib sulle 100 aastat tulu teenida. Jah, risk on kõrgem kui tavalisel investeeringul, kuna me ei saa tagada 10% tootlust aastas. Võib-olla teenid esimesel aastal 200% ja edaspidi vaid 5%,” lausus Kõlar. Platvormi asutajate sõnul on see ka ainus investeerimisliik, mis ei sõltu poliitikast ega majandusest.
Fanvestory hakkab tulu teenima autorite vahendustasudelt, mis on 10%, pluss investorite ostu-müügi tehingutasudelt. Fänn katab maksekeskuse kulud, mis on 2,5% tehingutasust, pluss 0,30 eurosenti, pluss käibemaks ning sinna lisandub Fanvestory vahendustasu 1 eurot. Platvormil puudub konto haldustasu.
Idufirma meeskonda kuuluvad lisaks Birgit Karusele ja Juko-Mart Kõlarile muusik Uku Suviste ning programmeerija Kristjan Ulst.
Intellektuaalomandi investeerimisplatvorm Fanvestory lansseeritakse täna koostöös Tanel Padari uue singliga “Parem veelgi” Ringvaate saates.