Sellest, et Facebooki mobiilirakendus on kohutav akuvampiir, on räägitud juba pikemat aega. Viimasel ajal on internetifoorumites hakanud levima kuuldused, et Facebooki rakenduse eemaldamine võib aidata akul märkimisväärselt kauem vastu pidada. Kaks Geeniuse autorit otsustasid teooriat eksperimendi korras proovida. Tulemus: ilma Facebookita kestab akutõesti kauem.
Kaks telefoni, neli päeva
Viisime katsetuse läbi nelja päeva jooksul kahel erineval telefonil. Esimesel kahel päeval vaatasime, kui palju akumahtu päeva lõpuks alles oli ning märkisime hinnanguliselt ka üles, kui intensiivse kasutusega päev olnud oli. Kolmanda päeva hommikul eemaldasime Facebooki rakenduse telefonidest ning asusime huviga jälgima kui palju rohkem akut päeva lõpuks järgi jääb.
Algselt internetis levinud info kohaselt mõjutas Facebooki äpp eriti just Androidiga nutitelefone, kuid võrdluseks oli meie eksperimendis nii Sony Xperia Z3 (Android 5.1.1) kui ka Apple iPhone 6S (iOS 9.2.1). Mõlemasse telefoni jätsime siiski alles Facebook Messengeri rakenduse.
Tulemused on selgelt näha
Sony puhul oli näha, et esimese paari päeva jooksul,mil akuvampiir veel telefonis ringi toimetas, lõpetas telefon päeva keskmiselt50% akuga. Varasematkasutuskogemust hinnates onhommikul täis laetud akuga kerge kaks päeva üle elada, seega aku jäämine poole laetuse juurde tundus loomulik.
Ilma Facebooki rakenduseta olid lood aga teised. Tulemus ei pannud küll telefoniekraani suu ammuli jõllitama, kuid märkimisväärne oli see siiski. Vaatlusperioodi käigus oli selgelt näha, et päeva lõpuks oli akut järgi jäänud keskmiselt 10-15% rohkem. Loomulikult võib siinkohal vaielda, et kasutuse intensiivsus erines päevast-päeva, kuid katsetuse huvides kasutasime telefoni nii palju kui võimalik eelnevate päevadega identselt.
Sarnaseid tulemusi näitas ka iPhone. iOSi akustatistika andmeil kulutas Facebook ööpäevas lausa 30-35% akut, ehkki reaalne äpi kasutusaeg oli ühes päevas poole tunni tähise lähedal. Jahmatama pani see, et iPhone'i väitel tegeles Facebook enamiku ajast audio edastamise või vastuvõtuga, ehkki ühtegi heliga videot poldud äpisttükk aega vaadatud. Peale tavapäraseid 16-17 tunniseid tööpäevi oli telefoni õhtul laadima pannes akunäidik jõudnud alla 40% tähise, langedes kohati isegi 30% ligi.
Peale Facebooki rakenduse eemaldamist oli õhtune aku taseme protsent iPhone 6S-il aga kaugelt üle 50. Lõviosa sellest erinevusest tuleb kindlasti Facebooki rakenduse eemaldamisest, kuigi ilmselt tuleb arvestada mõningase varieeruvusega telefoni muude funktsioonide ja rakenduste kasutuses.
Veebiversioon päästab
Millest siis säärane erinevus? Telefoni enda akukasutuse statistikat vaadates tundub, et Facebook kasutab vaevu mõned protsendid kogu akumahust. Kust tulevad sellised 20 protsendipunktilised erinevused?
Facebook töötab taustal alati. Iga mõneaja tagant uurib see, kas ehk on keegi sind nüüd sõbraks lisanud või on keegi sinu praepildile püstise pöidla kinkinud. Kõik see „sööb“ akut ning telefonide operatsioonisüsteemid sedaoma akukasutusstatistikas eriti täpselt ei kuva.
Seega kui soovid päeva lõpuks mõned protsendid akut säilitada, peaksid kaaluma Facebooki rakendusest loobumist.
Alternatiiviks on kasutada Facebooki veebiversiooni, mille puhul kulub telefoni aku ainult siis,kui lehekülg on otseselt lahti. Võimalik on kasutada kamõnda kolmanda osapoole poolt loodud Facebooki lahendust, mida me siiski ei soovita. Lisaks on telefonide operatsioonisüsteemides võimalik takistada rakendustel taustal töötamast, näiteks iOSis on võimalik keelata rakendusel taustal informatsiooni uuendamine, kuid katse tõestas ka, et Facebooki puhul pole sellest suuremat kasu.
Foto:Eduardo Woo