Elisa üksuse juht: Riik rikub IT-turgu, kuupalgad on kasvanud 5000 euro suuruseks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Vahepala "Juustukuningate" juhina õpetas Margus Vainole, kuidas pääseda pildile ka siis, kui üldse raha ei ole. Nüüd rakendab ta väike-ettevõtlusest saadud teadmisi sellest suvest Elisas.Foto: Elisa

Elisa uus ärikliendisektori juht Margus Vaino ütleb, et riik painutab IT-sektori palgaturgu, kus tippspetsialistide kuutasud on kerkinud juba 5000 euro piirimaile. Kui noor koolist tööle tuleb, tahab ta kohe 2000 eurot saada, ehkki ise ei oska veel suurt midagi.

USA Today kirjutas just, et ihaldusväärseimate Ameerika töökohtade edetabelis 6. kohal on Eesti start-up. Kas Eestis asuv IT-töökoht on üldse ihaldusväärne?

Ma arvan, et on. IT-sektoris on globaalne tööturg. Konkurentsivõime tekib sellest, kui konkurentsivõimeline on Eesti globaalsel turul. Ja see positsioon on Eestil praegu hea. Ma arvan, et Cleveronil pole probleemi värvata inimesi või Transferwise’il.

Mis teie siis lubate, kui inimesi värbate?

Meie tööturg on Eesti. Kui räägime tehnoloogiainimestega, siis me pakume head töökeskkonda, võimalust teha suuri ägedaid projekte, mängida uuemate tehnoloogiatega, proovida uusi asju. Kui tuled meile tööle, on sul hea võimalus areneda. Palka maksame ka.

Kas on lihtne töötajaid leida?

Ei ole. Täna on tööturg väga kuumaks läinud. Head spetsialistid on kõik leidnud oma kohad ja tööd on palju ja kergelt töökohta ei vahetata.

Mis teete siis?

Tuleb katsuda värvata ja vaadata, kas mõned inimesed liiguvad või ei liigu.

Lähete üle ostma?

Üleostmine on väga keerukas tee. See ei lõppe kunagi hästi. Ostad inimese hinda, mitte tema lojaalsust. Praegu on aeg enne majanduslangust. Varem või hiljem peaks asjad jälle normaalseks minema.

Kui siis läheb normaalseks, kuidas sa siis praegust aega nimetad?

Selgelt ülekuumenenud. Turg on selgelt ülekuumenenud. Riik investeerib palju, Euroopa Liidu rahad on mängus. Riik teeb palju asju ja pingestab tööturgu sellega. Tõstab pead riigikapitalism. Arvatakse, et riik võiks olla tootja ja isetegija, mitte teenuse tellija. Sellega aetakse palgatase väga üles. Riigisektori palk on läinud nii kõrgeks, et võistleb väga erasektoriga. See on väga valus teema.

Kus siis kõrgem palk on IT-sektoris, kas riigis või erafirmas?

Riik pakub täna erasektoriga võrreldes kõrgemat palka. Sõnumid, mida poliitikud ütlevad on, et tõstame IT-inimeste palka. Ma näen, et päris palju on liikumist erasektorist riigisektorisse. Aga see tegelikult pole IT-inimestele põnev töö.

Riigifirmas on oht muutuda kapitaguseks kangelaseks. Riik pole innovaatiline, et ta arendaks asju edasi. Rõhk on haldusel. Erasektoris on kliente rohkem, erinevaid projekte rohkem ja õpid sellest rohkem. Riigis piirdub see sageli ühe organisatsiooniga.

Mis keskmine IT-inimese palk on?

1500-2000 brutoeurot, juuniortase.

Tipptegijad üle 4000-4500 ja isegi kõrgemad.

Süsteemiadministraatorid ja turvavaldkonnas võivad need veelgi kõrgemad olla.

6000 kanti?

Väga hea süsteemiadministraator päris 6000 ei teeni, aga ikkagi väga palju. Palgad liiguvad praegu selgelt üles.

Sa ütled, et uusi IT-töötajaid on raske leida. Mis siin saaks ette võtta, et koolist ikkagi järelkasvu IT-sektorisse edaspidi tuleks?

Kui ma vaatan täna noori tööturul, siis nad on uljad. Nende ootused on väga kõrged ja praktilised teadmised on väga piiratud.

Aga tööturg täna nõuab praktilisemaid oskuseid. Meie haridussüsteem seda ei paku. Kindlasti saab siin parandada koostööd erasektoriga. Kuidas seda täpselt teha? Mina pole õige inimene ütlema.

Kui noored tulevad koolist, kas nad küsivad siis kohe 2000 eurot?

Oo-jaa! Isegi rohkem! Leidub pärleid, aga reeglina on neil ainult baasteadmised.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.