Kas Samsung suutis telerid taas ägedaks teha? Uus teler on täpselt nagu pildiraam

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Teler nagu raamitud kunstiteos, jalg nagu molbert. Foto: Hans Lõugas

Uudised telerite maailmast on tavalise televaataja ilmselt ammu ära tüüdanud, sest jutt on käinud selliste lühendite ümber LCD, 3D, LED, 4K, UHD, SUHD, OLED, HDR jne, mille tähtsust on raske praktilises elus mõista.

Nüüd aga tundub, et Samsung on teinud õige käigu ja suutnud appi meelitada tootedisaineri Yves Behari, kelle abiga on valminud uus teler, mis on pea eristamatu raamitud kunstiteosest. Ja tulemus on väga muljetavaldav.

Täpselt nagu pildiraam, täpselt nagu paberil kunstiteos

Uus teler nimega The Frame (ingl raam) ei ole eriti silmatorkav toode, see võib lausa märkamatuks jääda. Esiteks on teler välimuselt justkui pildiraami sees, sest ekraani ääristav valge, pähklipuust või tumedast puidust korpus on just sellise välimusega. Teiseks on teler mõeldud töötama nii-öelda kunstirežiimis, kus ekraanil on mõni foto, joonistus või maal, mis mõjub justkui päriselt paberil olev töö.

“Me alustasime selle teleri puhul mitte tehnoloogiaga, vaid inimestega. Tegime turu-uuringut, kuidas inimesed tegelikult telerit vaatavad ja mida neil vaja on,” rääkis Behar teisipäeval Pariisis toimunud kohtumisel Geeniusele. Tuli välja, et üle maailma vaatab keskmine pere telerit 4–5 tundi päevas, mis on küll üsna palju, ent ülejäänud ajal on inimeste jaoks tegu lihtsalt suure musta ristkülikuga elutoas.

Idee, et teler võiks aktiivse vaatamise aja kõrval olla pildiraam, polegi niivõrd revolutsiooniline. Behari sõnul on aga alles nüüd tehnoloogia jõudnud nii kaugele, et see idee teoks teha.

Pilt sulandub toa valguskeskkonda

Esiteks on The Frame’i ekraan üliterava UHD pildiga, mis jätab kunstiteosest väga loomutruu mulje. Teiseks on teler varustatud mitmete sensoriga. Valgussensor mõõdab nii ümbritsetav valguse tugevust kui temperatuuri ja reguleerib kunstirežiimis pilti vastavalt sellele, kas teler asub näiteks päikese- või kunstlikku valgust täis ruumis.

Igal juhul on ekraan kunstiteosega timmitud suhteliselt hämaraks, nii et seda on küll võimalik häirimatult vaadata, kuid see ei kiirga silma nagu tavaline teler.

Ja see pole ainult Samsungi müügimeeste jutt. Pariisis Louvre’i muuseumi esitlusruumi ehitatud näidisseinal olid kõrvuti paar n-ö tavalist pilti näitavat telerit ja siis läbisegi mõnda maali või joonistust näitavad The Frame telerid, võrdluseks rippused kõrval veel reaalsed kunstiteosed. Kunstirežiimis telereid ja päris kunstiteoseid eristada oli pea võimatu.

Samsungi uued telerid The Frame. Ülal näitab teler tavalist videopilti, keskmises ja alumises reas on telerid kunstirežiimis. Foto: Hans Lõugas

Kui telekas näitab 24 tundi ööpäevas ühte pilti, ega see ekraani läbi ei põleta? Samsungi teatel ei põleta. Esiteks on ekraanitehnoloogia nii robustseks muutunud, et madala intensiivsusega kunstirežriim ekraani elutsükli pikkust ei mõjuta. Teiseks ei töötagi ekraan 24 tundi, sest teleri sees on ka liikumissensor ja kui see pikemat aega ümbritsevas ruumis liikumist ei taju, lülitab teler pildi täiesti välja.

Telerikinnitus nagu molbert

Samsungi elustiilitoodete disaini asepresidendi Eena Kimi sõnul peaks The Frame olema justkui kunstiteos elutoa seinal, mida saab vajadusel telerina kasutada. Asi pole ainult teleri korpuse disainis ja pildi elutruuduses, sest kogu üldmuljet toetavad ka sellised detailid nagu seinakinnitus ja nn nähtamatu kaabel.

The Frame tuleb mitut tüüpi kinnituste ja jalgadega. Esiteks saab teleri panna kapi peale klassikalise jalaga, teiseks on hirmsal kombel molbertit meenutav kolmjalg. Kui teler selle peal seisab ja mõnda kunstiteost kuvab, on pettemulje eriti võimas.

Kolmas võimalus on pea vahetult vastu seinal olev kinnitus, kuhu saab teleri riputada nagu konksu otsa. Kimi sõnul leidis nende uuring, et 80% teleriostjatest tahaks selle seinale panna, aga vaid 20% teleritest on reaalselt seinal. Põhjuseks liiga kohmakad ja koledad seinakinnitused. The Frame’i seinakinnitus on aga pea täiesti vastu seina.

Juhe, mis likvideerib kõik juhtmed

Et mitte muljet teleri küljest tolknevate juhtmetega rikkuda, on komplektis 5–15 meetrine nn nähtamatu kaabel, mis ühendab teleri jaotuskarbiga One Connect Box, kuhu saab eraldi vedada kõik videosignaali allikad. Tegu on optilise kaabliga, mis suudab Kimi sõnul andmeid edastada 75 gigabitti sekundis, on 1,8 mm jäme ja tehtud läbipaistvast plastikust.

Näide optilisest kaablist, mis viib signaali telekani. Voolujuhet on teleril siiski lisaks vaja. Foto: Hans Lõugas

See kõlab liiga hästi, et tõsi olla: selline väga hästi sisekujundusse peidetav üksik kaabel aitaks tõesti teleri juurest kaablipuntra ära kaotada. Kahjuks ongi see liiga hea, et tõsi olla. Mida Samsungi esindajad ise ütlema ei tule ja ühegi näidisteleri puhul silmata pole, on fakt, et selline seinal olev teler vajab lisaks ikkagi ka voolu. Elekter üle optilise kaabli telerisse ei jõua. Piltidel olevate näidete puhul on voolukaabel lihtsalt seina sisse peidetud.

Teleri saab kinnitada ka väikse nurga all seina äärde. See jätab mulje, nagu tegu oleks vastu seina toetatud maaliga. Foto: Hans Lõugas

Samsungil on The Frame’iga palju plaane. Kui esialgu on teleris sadakond kunstiteost, mis esindavad valikut muuseume ja galeriisid üle maailma, siis edasi tahab Samsung selle sisu avada justkui platvormina kõigile huvilistele. Idee on, et eri riikides saaks inimesed telerisse ka kohalike kunstnike töid. Teine suund on laiendada teleri raamivalikuid, nii et näiteks sisekujundajad saaks The Frame’ile panna sobiva välimuse ja materjaliga raami.

Need kõik on aga lubadused tulevikuks. Praeguse seisuga pole teadagi veel seda, millal ja mis hinnaga 55- ja 65-tolline The Frame müügile tuleb. Ainus Samsungi esindajate vastus sellekohasele küsimusele on “TBD” – to be determined ehk “varsti selgub”.

Ajakirjaniku reisikulud Pariisi kattis Samsung.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.