Kuidas e-hääletada ja mida sellest kindlasti teadma peaks?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Täna algas kohalike omavalituste valimiste raames e-hääletamine, mis annab kõikidele võimaluse anda enda hääl elektrooniliselt kodust lahkumata.

Kuidas seda aga teha ning mida tasub tähele panna? Siin on seitse küsimust ja vastust, mida sa e-hääletamise kohta teadma pead.

Kes saab hääletada?

E-hääletada saavad kõik inimesed, kes saavad hääletada jaoskonnas, seega muid piiranguid sellele ei ole.

Mida mul vaja läheb, et e-hääletada?

Hääletamiseks on tarvis arvutit, milles jookseb Windows, Mac OS või Linux. Nutitelefoni abil häält anda ei saa ning ainus viist hääle edastamiseks on arvuti kasutamine. Siiski on nutitelefonist abi teistel otstarvetel. Lisaks on tarvis ka ID-kaarti ja ID-kaardi lugejat või mobiil-IDd.

Kuidas ma tean, kas mu hääl kohale jõudis?

Selleks, et saada teada, kas hääl ikka ka päriselt kohale jõudis, on võimalik kasutada nutitelefoni rakendust, mis näitab, kas häälega on kõik korras või mitte. Androidile saad rakenduse alla laadida siit ning iOS-i jaoks siit.

Kuidas ma hääletada saan?

Selleks, et e-hääletamisega alustada, tuleb suunduda siia lehele. Lehelt tuleb valida hääletustarkvara alla laadimine ning see ka oma arvutisse paigaldada. Valikus on rakendused nii Windowsile, Macile kui ka Linuxile.

Pärast hääletustarkvara paigaldamist tuleb kas ID-kaardi või mobiil-ID abil sisse logida.

Kui sisselogimine on tehtud, saab sirvida valija ringkonnas kandideerivaid kandidaate. Kandidaadid on sorteeritud erakonna alusel. Kui leiad endale meelepärase kandidaadi, kliki ta nimele ning vali “Valin”.

Kui kandidaat on välja valitud, tuleb otsus taaskord ID-kaardi või mobiil-ID abil kinnitada. Ning ongi tehtud ja hääl teele saadetud.

Aga mis siis saab, kui ma ümber mõtlesin?

Kui oled juba hääletanud kuid otsustasid, et soovid tegelikult kedagi teist valida, siis tuleb lihtsalt uuesti hääletada. Korda eelmise küsimuse juures tutvustatud protsessi. Seda saad teha nii palju kui soovid ning arvesse läheb viimasena antud hääl. Kui otsustad minna hääletama ka jaoskonda, siis antud e-hääl kustub.

On see turvaline?

Valimised.ee lehe sõnul toimub e-hääletamine sisuliselt sarnase skeemi järgi, kui valimiskasti juures hääletamine. E-hääletamise käigus valija arvutisse laaditud rakendus salastab valija hääle. Salastatud häält võib tinglikult nimetada sisemiseks anonüümseks ümbrikuks. Seejärel annab valija digiallkirja oma valiku kinnitamiseks. Digiallkirja andmisega lisatakse salastatud häälele isikuandmed ehk välimine ümbrik.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.