Pärnu haigla bitcoini-kaevandused võisid elektrit tarbida mitme tuhande euro eest

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
bitcoin-2007912_1920.jpg

PARANDATUD KELL 11:15. Tegelikud summad on veelgi suuremad. Algses artiklis toodud tulemus 2000 eurot on ühe aasta kohta, aga periood oli kaks aastat. Samuti ei ole börsihinnas kajastatud aktsiis,ja käibemaks, mis laiemas mõttes on küll tulu riigile, kuid haigla elektriarvel kajastusid nad kindlasti. Samuti on küsimärgiks müüja marginaal. Kui sellisel juhul arvestada ühe kWh hinnaks 10 senti, siis võib ürituse kogukuluks tulla umbes 10 000 eurot.

Pärnu haiglasse üles seatud kuus bitcoinide kaevandmiseks mõeldud arvutit võisid elektrit tarbida kokku paari tuhande euroeest.

Bitcoinide “kaevandamine” tähendab suure hulga keeruliste matemaatiliste ülesannete lahendamist ehk bitcoinide leidmiseks on arvutil vaja pikka aega täiel võimsusel arvutustehteid teha. See tähendab aga, et täisvõimsusel töötav arvuti tarbib palju energiat ehk lihtsustatult öeldes polegi bitcoinide kaevandamine muud kui elektrienergia muutmine rahaks.

Ühe bitcoini leidmiseks kulutatud elektrienergia hulk moodustab olulise osa kaevandaja kuludest, nii et kui ta saab selle kirjutada kellegi teise, näiteks oma tööandja elektriarvele, suurendab see tema kasumlikkust tuntavalt.

Kuna pole teada, milliseid ja kui võimsaid arvuteid bitcoini-kaevandajad selleks Pärnus kasutasid, saame selleks kulunud võimalikku elektrienergia hulka ja maksumust arvutada vaid teoreetiliselt, kuid seegi annab tulemuseks tõenäoliselt tuhandete eurode suuruse elektriarve.

Teada on, et Pärnu haiglas oli kasutusel kokku kuus bitcoinide kaevandamise arvutit ning et bictoinide kaevandamisega tegelesid nad kaks aastat. Selleks kulutatud elektrienergia hulk sõltub sellest, kui võimsad arvutid ja kui pikka aega sellega tegelesid.

Bitcoine saab kaevandada nii tavaliste arvutite kui spetsiaalselt selleks mõeldud arvutitega. Nõrgemate bitcoini-arvutite võimsused on kusagil 500-600 W juures (kõige nõrgemadmudelid on ka 300-400 W), kuid paremad mudelid onka kaugelt rohkem kui 1000 W võimsusega.

Kui näiteks oletada, et kõik kuus arvutit olid keskmise võimsusega 1000 W ning tegelesid kaevandamisega kaks aastat järjest ööpäevaringselt, siis viimase 12 kuu keskmise elektri börsihinna 3.82 senti kWh eestjärgi oleks Pärnus kaevandamisele kulunud kokku umbes 2000 eurot.

Kui arvutid olid nõrgemad või kui kõik arvutid polnud korraga ööpäevaringselt kõik kaks aastat kaevandamisega ametis, siis on summa väiksem. Samuti ei ole teada, millise hinnaga Pärnu haigla kui suurklient elektrienergiat sel perioodil ostis.

Geenius on palunud ka spetsialistide kommentaare selle kohta, kui suure summa eest bitcoine Pärnus selle aja jooksul tõenäoliselt võidi kaevandada, need toome teieni esimesel võimaluse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.