Proovisime järele uhiuut Android P opsüsteemi: palju toredat ja paar möödapanekut

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Android P operatsioonisüsteem Pixel 2 XL peal. Foto: Ronald Liive

Paar kuud tagasi tutvustas Google uut versiooni Androidist. Sel nädalal jõudis huvilisteni Android P beetaversioon, mida lisaks Google’i telefonidele saab proovida ka Nokia 7 plus, Sony Xperia XZ2 ja veel kuuel telefonil. Beetaversiooni saab installida iga huviline Google’i veebilehe kaudu.

Esmane pilk uuele Androidile on paljutõotav. Google’ile omaselt on rõhk tehisintellektil ja muudel nutikatel kasutaja harjumusi õppivatel funktsioonidel.

Värskendatud kasutajaliides

Tervet kasutajaliidest on värskendatud, kogu süsteem on veidi ümaram. Näiteks paistab see silma ikoonidelt ja isegi kiirvalikute menüüst.

Kõige rohkem on kasutajaliidese muutusi märgata aga avatud rakenduste vaatest, mis on saanud täiesti uue lähenemise. Kuigi avatud rakenduste vaade sarnaneb iPhone Xi pealt nähtut, siis Google’i sõnul oli see töös pikalt enne iPhone Xi esitlemist. Oli kuidas oli, kasutaja jaoks on uus lahendus tõesti mugavam.

Muide, kasutajaliidese värskendamise raames on tehtud ka üks väga kohmakas samm: kahe äpi kõrvuti kasutamine on varasemast veidi keerulisem.

Selleks peab esmalt minema avatud rakenduste vaatesse, sealt leidma õige äpi üles ning vajutama äpi ikoonile, mille alt peab veel omakorda vajutama äpi kõrvuti kasutamise valikule. Veidi kohmetum ja tüütum lahendus kui varasemalt, aga loodetavasti parandatakse enne Android P avalikustamist

Kodunupu kaotamine ja uued viiped

Kui lugeda Android P ülevaateid, siis räägitakse, et Google võttis Apple’ilt šnitti ning kaotas ära kodunupu. Päris nii ei ole. Äppide all kuvatavalt ribalt kaotati ära ikoon avatud rakenduste vaate avamiseks. Kodunupule viitav ikoonike on endiselt alles, küll on see aga veidi väiksem.

Muudetud on hoopis kodunupu kasutamist. Sellele vajutamine avab endiselt koduekraani, aga sellel sõrme üles lohistamine avab juba korduvalt mainitud avatud äppide vaate. Samal ikoonil sõrmega paremale lohistades saab avada äpi, mis oli viimati lahti.

Nutikad teavitused

Üks uusi funktsioone, mille üle olen mina Androidi kasutajana väga õnnelik, on nutikad teavitused. Võrreldes varasemaga saab neid nüüd veelgi rohkem vastavalt oma äranägemisele sättida.

Lisatud on ka veelgi rohkem lahendusi teavitustele otse kiirmenüüst vastamiseks. Loomulikult töötab see, vähemalt esialgu, vaid nende kasutajate puhul, kes saadavad sõnumeid ja meile inglise keeles.

Tehisintellekt on kõikjal

Nagu juba loo alguses sai öeldud on Google suutnud tehisintellekti kõikjale panna. Alustades kasvõi sellest, et kui kasutaja sätib ekraani eredust kindlatel kellaaegadel, siis süsteem õpib sellest ning teeb seda edaspidi kasutaja eest automaatselt.

Tehisintellekt (AI) säästab ka telefoni akut paremini kui varem. See ei ole enam midagi uut, et operatsioonisüsteem oskab äppe ise kinni panna, aga Google väidab, et just AI tõttu teeb Android P seda märgatavalt targemalt. AI on kasutusel ka ekraaniereduse automaatsel sättimisel. Vastavalt valgusele sätib telefon ereduse ise paika.

Vaikne režiim on tõeliselt vaikne

Mis on Androidi ja ka teiste mobiilsete operatsioonisüsteemide suurimaks veaks? See, et do not disturb režiimi kasutades tulevad mõned teavitused ikkagi läbi ja kiirvalikute menüüs ning avakuval näidatakse neid ikka.

Android P parandab selle vea ära. Do not disturbi puhul on kõik teavitused maha keeratud ning ühtegi visuaalset ega helilist viidet saabunud teavitusele ei tule. Pärast režiim välja lülitamist kuvatakse saabunud teavitusi.

Andorid P lahedad funktsioonid, mida veel kasutada ei saa

Foto: Google

Android P sisaldab veel mitut väga huvitavat funktsiooni, mis ei ole veel kahjuks piisavalt valmis, et neid võiks esimeselt beetalt leida. Näiteks on arendatud täiesti uus lahendus, mis annab kasutajale tema kasutusmaneerist täieliku ülevaate. Mitu korda ta erinevaid äppe avab, kui palju neid kasutab jne.

Äppidele saab seadistada ka aega, kui kaua saab neid järjest kasutada. Selleks, et oma telefonikasutust piirata, saab telefonis sättida aja, mil selle kasutamine ei ole enam mõistlik. See tähendab, et õhtuti näiteks kella 23 paiku annab telefon kasutajale märku, et tänane piir on käes ning telefoni peaks käest panema.

Kui inimene telefoni käest ei pane, siis muutub terve pilt mustvalgeks, mis teeb äppide kasutamise ebameeldivamaks. Nagu öeldud, siis neid funktsioone praeguses beetas veel ei ole.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.