Smart-ID võrdsustamine omakäelise allkirjaga tuli Eesti riigile üllatusena

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Riigi infosüsteemi ameti (RIA) peadirektori asetäitja Margus Arm.Foto: Hans Lõugas

Uudis, et Smart-IDga antud digiallkiri sai äsja võrdseks omakäelise allkirjaga, tuli riigi elektroonilise identiteedi juhtidele üllatusena. “Isegi veel eile nendega suheldes ja selle kohta üle küsides ei saanud me seda infot,” ütles riigi infosüsteemi ameti (RIA) elektroonilise identiteedi osakonna juhataja Margus Arm.

Smart-ID toetamine e-teenustes oleks riigile kordi kallim kui senised võimalused, aga lõpliku otsuse Smart-ID toe kohta peavad tegema siiski erinevate e-teenuste pakkujad.

“Smart-ID on ligi viis korda kallim kui ID-kaart ja kaks korda kallim kui mobiil-ID,” kirjeldas Arm neid hindu, mida e-teenuse pakkuja peab maksma selle eest, et inimene saaks vastava vahendiga sisse logida.

Digiallkiri pole sama mis autentimine

Tema sõnul on värske uudise valguses väga oluline vahet teha allkirjastamisel ja autentimisel ehk sisse logimisel. Just autentimises on igal e-teenuse pakkujal vabad käed, milliseid võimalusi pakkuda ja selles mängibki hind olulist rolli.

“Majanduslikult mõeldes peaksime vaatama, kuidas riigis asju soodsamalt teha, mitte kallimalt,” möönis ta.

Valikut ei tee RIA, vaid erinevate e-teenuste pakkujad – näiteks äriregistri puhul registrite ja infosüsteemide keskus. “Püüame siiski keskselt RIAs anda erinevatele autentimisteenustele ühese hinnangu selle tehnilise usaldusväärsuse osas, et kõik riigiasutused ei peaks omaette hakkama sama asjaga tegelema.”

Riik peab vastu võtma Smart-IDga allkirjastud dokumente

Digiallkiri on aga autentimisest eraldiseisev. “Kui uudis Smart-ID auditeerimisest vastab tõesti tõele ja praegu pole põhjust sellest kahelda, siis saab Eesti riigile saata dokumente, mis on allkirjastatud Smart-IDga. Me peame neid aktsepteerima, siin ei ole mingit valikukohta,” ütles Arm, kelle sõnul tuleb nõue eIDASe määrusest.

“Ma pole veel ühtegi selliselt allkirjastatud faili näinud, aga eeldan, et DigiDoc tarkvaraga saab Smart-IDga allkirjastatud faile avada.” Arm rõhutas siiski, et kõrgeimal tasemel aktsepteeritakse ainult alates tänasest ehk 8. novembrist registreeritud Smart-IDga antud allkirjad.

Digidoc tarkvaras Smart-IDga digiallkirja andmine on Armi sõnul tootearenduse plaanides sees. “Meie esmane prioriteet on uueneva ID-kaardi toetamine ja selle arenduste ära tegemine, aga seejärel tahame Smart-IDga allkirjastamise toe ka lisada.” Tema sõnul võiks seda kõige varem oodata järgmise aasta esimeses kvartalis.

Märksõnad:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.