Starman hakkas pakkuma sümmeetrilist internetiühendust kiirusega kuni 10 Gbps

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Internetiteenuse pakkuja Starman käivitas täna Eestis koduse internetiühenduse võrgu kiirusega kuni 10 Gbps. Tegu on Euroopa esimese 10G optilise võrguga, mille ametlikult avanud majandus- ja taristuminister Kadri Simson ütles, et tal on väga hea meel, et Eesti ühiskond ja ettevõtted oma uuendusmeelsuses on Euroopas esirinnas. “Ajal, kui paljudes Euroopa riikides on internetiteenuse miinimumtaseme ootuseks seatud 30 Mbps, on see Eestis juba igapäevane ning me oleme valmis järgmiseks sammuks, pakkudes esimesena Euroopas kodukasutajatele internetikiirust kuni 10 Gbps.”

Starmani on seadnud järgmise viie aasta sihiks jõuda uue võrguga 40%-ni oma võrgus olevatest kodudest Eestis tervikuna ja 60%-ni Tallinnas. “Lähtume võrgu laiendamisel loomulikult kujunevast turusituatsioonist ning kliendivajadustest,” selgitas Starmani tehnoloogiadirektor Jaanus Erlemann. Kuigi firma ei hakka oma kodulehel pakkuma kindla hinnaga 10 Gbps kiirusega paketti, on eriti nõudlikel klientidel võimalus Starmanilt tellida ühendus kiirusega kuni 10 Gpbs.

Ülikiire ühenduse kasutamiseks on vaja tehnika viimast sõna

Esitluses demonstreeris oma Tallinna kodus 10 Gbps ühendust tehnikaajakirjanik Veiko Tamm, kes kasutas koduarvutis ühendust kiirusega üle 8000 megabiti sekundis.

Kiirusetestid kodudest. Foto: Ronald Liive

Tamme sõnul tuli nii kiire “toru” kasutusele võtmiseks tõsiselt uuendada oma arvutiparki. “Protsessoriks sai i7-7700K ehk kiireim Kaby Lake, mälu [uuendasin] DDR3 pealt DDR4 peale,” rääkis Tamm.

Lisaks oli vaja uut Asuse emaplaati Z270 ja mäluseadmeks eriti kiire ühendusega SSD-d M.2 NVMe Samsung 960. “See suudab andmeid salvestada/lugeda 1,5-2 GB/s, millest peaks piisama, kui internetiühendus on 10 Gbps ehk 1,25 GB/s.” Siiski möönis Tamm, et selliste kiiruste juures oli süsteem viimase piiri peal ehk protsessor sada protsenti koormatud.

Uue võrguga on testimiseks liitunud ka Geeniuse toimetus ja avaldame lähiajal selle kasutamisest ülevaateid.

Esimene nii kiire võrk Euroopas

Starmanil aitas Euroopa esimese nii kiire võrgu ehitada Nokia Networks. Firma alustas Erlemanni sõnul järgmise põlvkonna võrgu arendustöödega 1,5 aasta eest vaatega ennekõike Starmani eraklientidele, ent uus Nokia 10G EPON tehnoloogial põhinev võrk vastab nii era- kui äriklientide vajadustele järgnevaks 10-15 aastaks.

“Meie kogemus oma võrgu uuendamisel ning optikalahenduse väljaehitamisel kujuneb kindlasti väärtuslikuks õppetunniks ja suunanäitajaks ka teistele Euroopa turgudele ja sealsetele kaabeloperaatoritele,” lausus Erlemann.

Nokia Networks kaabelside suuna tegevjuhi Mark Klimeki sõnul on uue võrgu avamine märgiline samm ka Nokiale, kuna tegemist on USA ja Kanada kõrval esimese riigiga Euroopas, kus 10G EPON tehnoloogial põhinev võrk on kasutusele võetud. “Nokia Networksi 10G EPON võrk annab kiudoptika tehnoloogiale tuginedes suurima mahutavuse, mis vastab ka täna alles katsestaadiumis olevatele uutele teenustele, nagu näiteks asjade internet, 8K videoedastus või mitmesugused virtuaal- ja liitreaalsuse lahendused,” lausus Klimek. “Fiiberoptilise võrgu viimine lõppkasutajani on kogu maailma telekomiekspertide ühine seisukoht ja tulevikunägemus ning Starman valis kõige sobivama ja tulevikukindlama lahenduse.”

Jaanus Erlemanni sõnul näitab internetikasutamise statistika, et Starmani võrgu igas punktis täna klientidele Eestis pakutav kiirus kuni 500 Mbps vastab ka kõige nõudlikuma kasutaja vajadustele. Uue 10G EPON võrgu väljaarendamisel keskendub Starman esimeses järjekorras suurema tarbijatearvuga linnadele ehk Tallinnale ja Tartule. “Uusarendustena valmivates majades ehitame loomulikult välja 10G võrgu,” lisas ta.

Osa Elisa lahendustest

Hiljuti Starmani omandanud telekommunikatsiooniettevõte Elisa Eesti tahab uue võrgu oma lahendustesse integreerida. “Uus 10G võrk on nurgakiviks ka ühisettevõtte äriklienditeenuse kiirele ja plahvatuslikule laiendamisele Eestis ning seda koos valmisolekuga pakkuda sobivat baasi ka erinevatele 4G- ja 5G-lahendustele,” ütles Elisa juhatuse liige ja tehnoloogiaüksuse juht Toomas Polli.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.