1970ndate tehnika täiesti töötab! Bang & Olufsen näitas, et koduelektroonika võib tõesti kesta terve inimpõlvkonna

Mobiile kiputakse välja vahetama iga paari aasta tagant, sülearvutid antakse ära peale kolmeaastase liisinguperioodi lõppu. Aga kas ikka on nii tihti vaja? Bang & Olufsen otsustas välja anda täienduskomplekti oma 1975. aasta plaadimängijale ja tõestas, et kvaliteetne koduelektroonika võib tõesti kesta nii-öelda isalt pojale ehk terve põlvkonna. Pealegi on vinüülid nüüd jälle moes.

Milano disaininädalal 2021 esitles Bang & Olufsen näitust, kus on üleval… ei, mitte uusimad tehnika viimase sõna järgi audioseadmed, vaid hoopis päris vanad asjad. Taani elektroonikatootja on alati pannud rõhku seadmete kestvusele ja ajatule disainile, nüüd on sellel taaskasutust hindavas maailmas veel teinegi oluline tähtsus – ka tehnika peab kaua kestma ja olema taaskasutatav.

Eesmärk on eelmisest sajandist pärit koduelektroonikat näidates muuta tööstuses kasvav e-jäätmete probleem lahenduseks, mis aitab innustada tarbijaid oma auditehnikat hooldama, parandama ja täiendama. Muusika kvaliteet on endiselt väga hea vanade tippklassi seadmetega ka praegu kuulates ning nüüd saab ka vajalikke varuosi, et lihtsa vaevaga mõni vanem mudel ära värskendada.

Milaano näitusel tutvustatakse Bang & Olufseni lähenemist mooduldisainile, mille heaks näiteks on 1970ndate Beogram 4000 seeria plaadimängija. Mooduldisain aitab toote eluiga pikendada praktiliselt lõpmatuseni ja vahetada vaid mooduleid, kui need juhtuvad kunagi üles ütlema.

Bang & Olufsen on kasutanud modulaarset disaini ka näiteks kõlariga Beosound Level, mis on esimene audioseade maailmas, mis on sai Cradle to Cradle® Bronze sertifikaadi.

Näitusel avaldatakse Bang & Olufseni tulevikunägemus toodete ühilduvusest läbi aja, näidates juhtmevabalt ühendavat võimsate Beolab 28 kõlarite komplekti aastast 2021, mille saab tööle Beogram 4002 mudeliga aastast 1975. See võimaldab kogu muusikasüsteemil olla ajakohane aastakümneid ja nautida kvaliteetset muusikat seadmetega, mida ei pea iga paari aasta tagant välja vahetama.

“Tahame vähendada e-jäätmeid ja aidata tööstust positiivselt muuta üks samm korraga,” ütles näituse eesmärkide selgituseks Mads Kogsgaard Hansen, kes juhib Bang & Olufseni toodete ringlust ja taaskasutust. “See ei tähenda ainult tehnoloogiliste võimaluste leidmist elektroonikatoodete eluea pikendamiseks ja nende asjakohaseks hoidmiseks aastakümneid, vaid pikaealisus on tulemus, mis saavutatakse koostöös tarbijatega. Selleks, et meil see õnnestuks, peame disainiprotsessis tegelema ka nii-öelda emotsionaalse vastupidavusega, et klientide jaoks oleks toode värske väga kaua.”

1970. aastate Beogrami plaadimängijad said täienduskomplekti

2020. aastal kogus Bang & Olufsen kokku 95 originaalset Beogram 4000 seeria plaadimängijat ja tõi need tagasi Taani Strueri tehasesse, kus need seitsmekümnendatel algselt loodigi. Originaalide sarnased alumiiniumkomponendid toodeti uuesti ja anodeeriti, uued puitpaneelid koos uue kangast katte ja taastatud elektrooniliste komponentidega lisati Bang & Olufseni esialgse spetsifikatsiooni järgi valmistatud vastuvõtjale ning sama hea kui uus plaadimängija võiski muusikat mängima hakata.

Bang & Olufseni insenerid kasutasid ära kunagise disainimeeskonna ettenägelikkust, ühendades RIAA eelvõimendi kaudu plaadimängija kaasaegsete kõlaritega. Seega võib 1970ndate audioseadme nüüd probleemideta ühendada moodsate Bang & Olufseni kodukõlaritega.

Alates septembrist aga saavad kõik, kellel on veel kodus Beogram 4000 seeria plaadimängija (4000/4002/6000/4004 mudelid), osta selle jaoks jaoks täienduskomplekti. See sisaldab uut alumiiniumribaga tolmukaant, stiilseid kangast kattega signaalikaableid, käsitsi valmistatud puitpaneele tammepuidust viimistlusega, kohandatud RIAA eelvõimendit, mis võimaldab ühendust kaasaegse kõlaritehnoloogiaga ning hooldusvahendeid.

Algatus aitab klientidel oma plaadimängijad tulevikukindlaks teha ja võtta neid kui investeeringut tulevastele põlvkondadele.

Esimene põlvest põlve kestev sertifitseeritud kõlar

Arendades Beogram 4000 seeria plaadimängijate disainifilosoofiat edasi, on Bang & Olufsen loonud uue kõlari Beosound Level, milles kasutatakse samuti mooduldisaini, et parandada seadme pikaealisust. Beosound Level on kõigi aegade esimene nn Cradle to Cradle Certified Bronze kõlar olmeelektroonika valdkonnas. Cradle to Cradle ehk “hällist hällini” tähendabki terve inimpõlvkonna kestvat vastupidavat seadet.

Uut kõlarit on lihtne hooldada ja parandada, et pikendada selle tööiga oluliselt tööstusharu keskmisest pikemaks. Kliendid saavad ise vahetada akusid, teeninduspartneritel on vajadusel väga lihtne juurdepääs kõigile olulistele komponentidele. Kui Beosound Level on pärast paljude aastate pikkust kasutust siiski jõudnud oma eluea lõppu, toetavad kasutatud materjalid ringlussevõtmist, mis aitab komponendid toormaterjalina ümber töödelda ja uuesti kasutusse võtta. Selle tagavad lihtsasti lahtivõetavad detailid ja polümeermaterjalid, mida saab taaskasutada.

Esimest sertifitseeritud põlvest põlve kestvat kõlarit Beosound Level saab osta Bang & Olufseni salongist Endla tänav 4 või Miterassa e-poest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.