Igavene küsimus: kuidas pikendada sülearvuti aku eluiga?

Foto: Shutterstock.

Tänasel päeval on inimesed väga liikuvad ning tööd tehakse pea kõikjal. See tähendab, et üha olulisem on, et sülearvuti aku peaks võimalikult kaua vastu. Ükski aku pole igavene, kuid millele tuleks pöörata tähelepanu, et sülearvuti aku peaks vastu võimalikult palju laadimistsükleid ning ei peaks muidu heas korras seadet või tema akut hakkama seetõttu varem välja vahetama?

Väldi liiga kõrget temperatuuri

Sülearvutite sobib kõige paremini keskmine toatemperatuur ehk kuskil 20-25 kraadi. Halvim asi, mida akuga teha, on jätta täislaetud aku pikaks ajaks liiga kõrge temperatuuri kätte. Näiteks suvisel ajal autosse, kus võib temperatuur päikese käes väga kiiresti tõusta. 

Kuigi veidi jahedamad tingimused sobivad sülearvuti akule paremini ning tasub veenduda, et arvuti ventilatsiooniavad oleksid vabad, et süsteem saaks end jahutada, siis tuleks ka vältida seadme kasutamist ekstreemselt külmades oludes. Kõiksugused väga suured temperatuuri muutused võivad akut siiski mingil määral kahjustada.

Aku ei saa ennast üle laadida

Sülearvuti aku maksimaalse kasutusea saavutamiseks soovitatakse hoida aku võimsus vahemikus 40-80%. Üks põhjus, miks ei soovitata akut väga tühjaks lasta on see, et pidev nullist täis laadimine nõuab palju energiat ning võib põhjustada sülearvuti ülekuumenemist. Ehk siis soovitav on sülearvuti laadimisjuhe välja otsida, kui aku täituvus hakkab langema kuskil 40% juurde.

Vanemate sülearvutite juures kehtis reegel, et kui aku saab täis, siis soovitati toitejuhe tagant ära võtta, kuna pidev laadimine võib põhjustada ülekuumenemist. Uuemate arvutite puhul ei tasu karta seda, et saaks aku ennast kuidagi üle laeb. Tänaseks on asi arenenud nii kaugele, et kui aku saab täiesti täis, siis katkeb ka laadimisahel, vaatamata sellele, kas toitejuhe on taga ning sülearvuti tarbib voolu otse võrgust.

Kuidas arvuti aku töötsüklist viimast võtta?

Selleks, et arvuti aku liiga kiiresti pidevalt ei tühjeneks, saad selle jaoks ka omalt poolt nii mõndagi ära teha.

Esiteks on alati soovitatav vähenda ekraani heledust, mis on muuhulgas üks suuremaid aku tarbijaid. Kuigi uuematel arvutitel on tunduvalt energiasäästlikum valgustus kasutusel, tasub siiski ekraani heledust vähendada, see võib aku tööaega pikendada enam kui pool tundi.

Teiseks, kui sa parasjagu ei kasuta WiFi või Bluetoothi võimalusi, siis tasub ka need välja lülitada.

Enamus arvuteid pakuvad ka niinimetatud säästliku kasutamise režiimi, mille sisselülitamisel optimeerib arvuti ise erinevate rakenduste kasutamist, et tagada võimalikult pikk aku kestvus. Seda saad ise arvuti seadetest vaadata ja sättida, milliste rakenduste töötamine on sinu jaoks vajalik ning millised võib säästurežiimis töötades välja lülitada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.