Jaburad videod ning üle 500 miljoni kasutaja ehk mis on TikTok?

Foto: Scanpix/Reuters/Dado Ruvic.

Sotsiaalmeediamaastikul on vaieldamatult juba aastaid kõige tuntumateks tegijateks Instagram, Facebook ja YouTube, kuid üha enam saab selgeks, et silma tuleks peal hoida ka TikTok nimelisel keskkonnal.

Suure tõenäosusega ei ole sa selle sotsiaalmeediaplatvormiga üldse kokku puutunud, või kui oled, siis vaid põgusalt. Ometi on tegu noorte seas üha enam populaarsust koguva äpiga, milles jagatakse maailmaga enda tehtud lühivideoid ning kasutajaid on platvormil kokku üle 500 miljoni.

Kõige populaarsem on rakendus just noorte seas, ka statistika näitab, et 41% kasutajatest on vanuses 16-24 ning koguni 66% kasutajatest on nooremad kui 30-aastased.

TikTok keskkond sai alguse 2016. aastal, mil Hiina tarkvarafirma ByteDance lõi Hiina turu jaoks Douyini nimelise rakenduse ning välisturu jaoks TikToki. Ettevõte ostis 2017. aastal ära eelnevalt sarnase ülesehituse poolest tuntud olnud Musical.ly platvormi, jättes suures osas alles selle olemuse ning samas saades tänu sellele koheselt enda alla kõik eelnevad kasutajad.

Rakenduse idee seisneb lühikeste videote loomises, nende tegemiseks on äpis välja pakutud suurel hulgal erinevaid laule, häälklippe, filtreid ning eriefekte. Videote loomise juures ollakse väga loomingulised, kasutatakse erinevaid võimalusi ning väga palju tehakse ka tobedaid ja naljakaid klippe.

Luuakse tantsukavasid, naljavideoid ja võetakse vastu erinevaid väljakutseid. Videote loomine on väga lihtne ning antud platvormil saab igaüks sisu loomisega hakkama, mis on kindlasti ka suureks teguriks selle populaarsuse juures.

Kuidas Getter Jaani eurolugu USA telesaadetesse jõudis?

Meie meedias kajastati TikToki rohkem selle aasta algul, kui antud rakenduses hakkas ootamatult väga laialdaselt levima Getter Jaani euroloole ’’Rockerfeller Street’’ loodud tantsukava, mille originaali vaadati üle 15 miljoni korra ning mille järgi tehti ka üle miljoni uue klipi. See kogus nii palju populaarsust, et isegi menukas USA telesaates ’’The Tonight Show starring Jimmy Fallon’’ tegi saatejuht Jimmy Fallon koos Priyanka Chopra Jonasega kava järgi.

https://www.youtube.com/watch?v=1JmZ85NB1Z0

See võtab osaliselt kokku ka platvormi olemuse – keegi loob mingisuguse video ning teised hakkavad tema eeskujul uuesti samalaadset videot looma, populaarseimad videod ’’paljunevad’’ ja levivad väga kiirelt.

Samuti on võimalik teha klippe teistele vastamiseks või lisada enda video varasemalt tehtu kõrvale, luues justkui dueti. Platvormi siseselt levivad erinevad väljakutsed ning võistlused, millest samuti väga aktiivselt osa võetakse. Äpi siseselt mängivad suurt rolli hashtag’id, sest läbi nende levivad videod väga kiirelt. Näiteks hiljuti oli trendiks video #spookyscaryskeletons, mida samuti väga laialdaselt järgi tehti.

https://www.youtube.com/watch?v=i-i-xnBQJqs

Platvormi võlu peitub selle sotsiaalsuses, sisu jõuab väga paljudeni ning omavahel on väga kerge suhelda. Uudisvoog täitub videotega, ilma et sa peaksid ise selle jaoks midagi tegema.

Rakendus põhineb algoritmidel, mis esimesest kasutushetkest peale püüavad aru saada, mida sa soovid näha ning hakkab selle läbi sinu voogu ise täitma. See erineb näiteks Instagramist või Facebookist, kus sisu saamiseks on suures osas siiski vajalik sõprade või jälgijate olemasolu. Rakenduses vaadatakse päevas kokku üle miljardi video ning aktiivsete postitajate osakaal ulatub kuni 55%-ni.

Huvi korral saab TikToki kohta juurde lugeda siit.

The New York Times – How TikTok is Rewriting the World 

ERR – Getter Jaani euroloost sai Aasias ülipopulaarne veebihullus

Oberlo – 10 TikTok Statistics That You Need to Know in 2019 

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.