Riik asus tegutsema: kinnistusraamatust inimeste andmete otsimisele seatakse piirangud

Kinnisturaamatu otsing
Kinnisturaamatust ei saa varsti enam isikukoodi ja nime alusel päringut teha.Foto: Kuvatõmmis

Märtsis kirjutasime sellest, kuidas üks inimene on kinnistusraamatust vaadanud massilistelt Eesti elanike kinnistute andmeid, seejuures olid päringud tehtud inimeste isikukoode kasutades.

Selline ilmselt pahatahtlik avalike andmete ärakasutamine tekitas rohkelt pahameelt ja paljud pöördusid nii andmekaitse inspektsiooni kui justiitsministeeriumi poole küsimusega, miks on selline massiline andmete päring nii lihtsaks tehtud.

Nüüd on probleemi leevendamiseks otsustatud kehtivat korda muuta. Justiitsminister Madis Timpson saatis kooskõlastusele eelnõu, mille eesmärk on muuta kinnistusraamatus olevad eraelulised andmed paremini kaitstuks.

„Kui inimene omab vaid ühte kinnisasja, siis on suure tõenäosusega see ta elukoht ning uudishimulik või pahatahtlik inimene võib ta lihtsa vaevaga üles leida. Kõiki andmeid ei ole muidugi võimalik pahatahtlike inimeste eest varjata, aga me saame kitsendada päringu tegemise võimalusi,“ selgitas justiitsminister.

Muudatuse jõustumisel ei ole enam võimalik füüsilise isiku nime ja isikukoodi järgi kinnistusraamatust päringut teha. Alles jääb aga objektipõhise ehk aadressi, katastrinumbri või registriosa numbri järgi otsimise võimalus. Erand tehakse ka ajakirjanikele, avalikule sektorile ja teistele, kes vajavad kinnistusraamatu andmeid avalik-õiguslike ülesannete või kohustuste täitmiseks.

Justiitsminister Timpsoni sõnul on kodu privaatne ja puutumatu ning igaüks ei tohiks saada sinna sisse vaadata. Minister lisas, et praegu on võimalik avalikest andmetest kokku panna inimese profiil ning oluliselt häirida tema eraelu. Lisaks on sellise profileerimise juures ka laiem julgeolekuaspekt, mida ei tohi samuti alahinnata.

Ministeerium kogub praegu eelnõule tagasisidet ja arvamusi. See periood kestab kuni 23. maini. Seejärel minnakse eelnõu menetlemisega edasi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.