Mida teha, kui telefon kukkus vette? Kas riisikotti asetamisest on abi?

Foto: Shutterstock.

Esimene soovitus telefonist ja niiskuskahjustusest mõeldes on lihtne ja loogiline: „Väldi“! See tähendab, et telefoni haarates tasub alati mõelda, kas ja kui väga on vaja mobiil võtta kaasa kohta, kus see võib sattuda vette? Kas näiteks WC-s või ujumistreeningul basseini veeres ikka peab see kaasas olema? 

Loe lihtsaid soovitusi, kuidas veekahju vältida ja mida teha, kui mobiil siiski märja kätte jäi.

Alusta sellest, et hoia telefoni alati samas kohas, näiteks samas taskus või sisseharjunud kotisahtlis. Kui paned seadme kasvõi korraks rinnataskusse, oled teoreetiliselt juba suurendanud riski, et kukkumine, mis pole ka hea, võib toimuda ja seda ka vette.

Tuleta meelde koolifüüsika põhitõed

Mida teha, kui telefon siiski märjaks on saanud? Hea on alustuseks tuletada meelde koolis õpitud füüsika põhitõed. Kui miski satub vee alla, siis ta saab märjaks! Mida sügavamale vette, seda suurem on ilmselgelt vee surve mistahes ühenduskohtadele ja seda suurem ka oht, et niiskus jõuab telefoni elektroonikani.

Teine faktor, mida saab veidi muuta on aeg. Seda, kui sügavasse vette telefon kukub, üldjuhul ei saa reguleerida, küll aga saab telefoni veest võimalikult kiiresti välja võtta ja siin võivad lugeda ka sekundid. Mida sügavam vesi ja mida kauem seade vee all on, seda suurem on tõenäosus pöördumatu veekahjustuse saamiseks.

Kui telefon on veest päästetud, tuleb jätkata selle “elustamist” kuival. Esimene hea võte on kasutada tsentrifugaaljõudu ning telefoni kõvasti raputada, et kõlari ja ka kuularite avadest vesi välja saada.

Veel koolifüüsikat meenutades tuleb ilmselt meelde, et mida soolasem on vesi, seda paremini see elektrit juhib ja et ta seda vales kohas ei juhiks, tuleks esimesel võimalusel kas aku eemaldada või telefon välja lülitada.

Mis veel? Eemalda kõik, mis telefonil eemaldada saab! Aku, ümbris, SIM, SD jne. Kui käepärast on suruõhk, on tark kõik avad suruõhuga veest võimalikult puhtaks teha. Seejärel kuivatada seade paberi või vett absorbeeriva materjaliga.

Vii seade kiiremas korras remonti

Kindlasti tuleks veekahjustusi saanud nutitelefon viia esimesel võimalusel remonti, et professionaal saaks selle lahti võtta ning seest kenasti puhtaks ja kuivaks teha. Sellisel juhul võib pääseda veel kergemalt ning ilma suuremate väljaminekuteta. 

Võrdlemisi levinud tegevus taolises olukorras on minna abi otsima ka kuivainete sahtlist. Jutt käib otseloomulikult riisist, millest räägitakse internetis kui mingist imerohust. 

Sellest hoolimata on esmane soovitus viia veekahjustuse saanud telefon ikkagi kõigepealt spetsialisti juurde. Kuigi riis võib mõnel juhul aidata, ei ole see kohe kindlasti 100% usaldusväärne meetod. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.