Mida võiks enne akupanga soetamist kindlasti teada?

Foto: Shutterstock.

Nutitelefonid on küll iga aastaga muutunud järjest suuremaks, võimsamaks ja funktsioonikamaks, kuid paraku on nende näitajate kõrval pisut teistest maha jäänud akutehnoloogia. 

Isegi kõige kallima ja uhkema seadme aku võib intensiivse kasutuse juures päeva jooksul ootamatult tühjaks saada, eriti veel talvel väljas miinuskraadide käes. Kui aga pistikupesa parasjagu läheduses ei ole, siis saab sind hädast välja aidata akupank.

Milliste omadustega akupanka peaks üldsegi eelistama?

Peamine parameeter on mahutavus

Akupanga üheks kõige olulisemaks omaduseks on selle mahutavus, mida mõõdetakse sarnaselt telefoni akule milliamper-tundides (mAh). Põhimõte on lihtne ja loogiline: mida suurem on akupanga mahutavus, seda rohkem saad sa enda telefoni laadida. 

Akupankasid on saadaval küll mitmes erinevas suuruses, ent enamlevinud nendest on 5000, 10 000 ja 20 000 mAh mahutavusega seadmed. 

Näiteks kui sul on 5000 mAh akuga telefon, siis sisuliselt saab sama suure mahutavusega akupangaga telefoni ühe korra täis laadida. Siinkohal tulekski otsustamisel lähtuda ennekõike oma telefoni aku mahutavusest. 

Üldiselt jäävad tänapäevaste telefonide akude mahutavused juba 3000-5000 mAh juurde, mistõttu tasuks väiksemaid akupankasid pigem vältida. Mõistagi on akupangaga laadimisel ka väike kadu, millega tuleks arvestada, kuigi see on siiski minimaalne. 

Samuti tasub alati jälgida akupanga väljundvoolu tugevust, mis on tavaliselt kas 1 A või 2,1 A. 1 A on laadimine kahtlemata tunduvalt aeglasem, mistõttu tuleks igal juhul eelistada vähemalt 2,1 A.

Kiirlaadimise võimekus tuleb kindlasti kasuks

Kaasaegsemad akupangad pakuvad ka veel kiirlaadimise võimalust. Eriti kasulik on see pidevalt liikumises olevale inimesele, kel vaja päeva jooksul telefoniga palju toimetusi ära teha (kõnede tegemine, e-kirjade saatmine jne). 

Kui tavapärase akupanga väljundvoolu tugevus on 2,1 A, siis kiirlaadimise võimalust pakkuvate seadmete puhul on see number kõrgem – üldiselt 3 amprit (võib ka suurem olla!). Mõnikord tähistatakse kiirlaadimise võimsust ka vattides (W), sellisel juhul peaks laadija võimaldama vähemalt 15 W väljundvõimsust.

Elisa e-poest leiab näiteks Xiaomi Mi akupanga, mille mahutavus on 10 000 mAh ja lisaks pakub see ka kiirlaadimise võimalust (18 W). Akupanga korpus on valmistatud vastupidavast alumiiniumist, mis on veel lisaks kaetud erilise kriimuvastase kihiga. 

Seade kasutab tõhusa liitium-polümeer akut, mis võimaldab akupangal suure mahutavuse juures olla kompaktne ja kerge.

Juhtmevaba laadimine

Kuna turul on juba mõnda aega olnud telefonid, millel on juhtmevaba laadimise võimekus, siis sellest tulenevalt on ka õnneks akupangad sinnamaale jõudnud. 

Juhtmevaba akupangaga on telefoni laadida lihtne: lülitad akupanga sisse, paned mobiili peale ja laadimine algabki. Mõistagi saab ka traditsioonilise USB kaabliga samal ajal mõnda teist seadet laadida. 

Mugavat kaablivaba lahendust pakub näiteks Xiaomi 10 000 mAh juhtmevaba laadijaga akupank. Juhtmevaba laadimine toetab laadimisvõimsust kuni 10 vatti, kaabliga aga kuni 18 W. Akupanga standard on Qi, mis on kõige levinum juhtmevaba laadimise standard ja sobib kõigile tuntud telefonimarkidele. 

Juhtmevabalt kulub telefoni täislaadimiseks keskeltläbi 2-3 tundi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.