Sülearvuti on jäänud aeglaseks? 4 soovitust, kuidas see uuesti kiiremaks muuta

Foto: Shutterstock.

Kui oled juba pikemat aega sülearvutit kasutanud, siis paratamatult jääb see järk-järgult üha aeglasemaks. Seadme käivitamine pole enam nii kiire ja isegi tavapärased lihtsad toimingud võtavad tunduvalt rohkem aega kui varem.

Siiski on olemas mõned nipid, mis võiksid aidata sülearvuti taas kiiremaks muuta. 

Puhasta arvutit üleliigsetest programmidest ja tolmust

Üks klassikaline ja lihtne viis sülearvuti võimekuse parandamiseks on ebavajalike programmide eemaldamine. 

Sageli laetakse arvutisse igasugu erinevaid programme, mida kasutatakse ainult korra ja tihtipeale nad seisma jäävadki. Kui kõvakettale koguneb lõpuks liiga palju faile ja programme, hakkab see mõjutama arvuti jõudlust. Seega tasub vahel üle vaadata enda seadme programmimajandus ja nendest mittevajalikud ära kustutada.

Oluline on arvutit ka füüsiliselt puhastada, sest ajapikku tekib selle sisemusse tolm, mis võib seadme aeglaseks muuta. Puhastamine tolmust aitab lisaks arvuti jõudluse taastamisele ka pikendada märgatavalt selle eluiga. 

Arvutit võiks puhastada vähemalt iga aasta tagant. Puhastamise juures tasub veel silmas pidada seda, et sülearvutid on võrreldes lauaarvutitega tunduvalt keerulisema ehitusega, mistõttu on soovitav viia see puhastuseks spetsialisti juurde.

Ent mitte ainult tolm ei pruugi olla mureallikas. Olulist rolli mängib ka termopasta. Elektroonikaseadmetes kasutatakse termopastat soojuse hajutamiseks ning mida kõrgem on seadme töötemperatuur, seda kiiremini see kuivab. 

Termopasta vahetamiseks peab ligi pääsema arvuti protsessorile. Pea aga meeles, et termopasta vahetus omal käel tasub ette võtta ainult siis, kui oled kindel enda oskustes ja teadmistes.

Lisa SSD-ketas

Kui sinu arvutis on endiselt veel kasutusel HHD kõvaketas, siis on soovitatav sinna esimesel võimalusel paigaldada SSD-ketas, sest tegemist on ühe kõige tõhusama viisiga arvuti kiiruse tõstmiseks.

Enamikel uutel sülearvutitel on tänaseks SSD-ketas juba tootja poolt sisse pandud, ent vanematel mudelitel ei pruugi seda olla. Igal juhul on SSD näol tegu väärt investeeringuga. Hea uudis on veel see, et SSD-ketaste hinnad on nüüdseks vägagi mõistlikud ja kõigile kättesaadavad. 

Kui palju kiirem on ikkagi SSD? Vaata alljärgnevast videost järele. 

Vaata üle programmid, mis käivitamisel automaatselt avanevad

Kui laed arvutisse mõne uue programmi, siis sageli kasutab see vaikimisi sätet, mis avab arvuti käivitamisel automaatselt ka programmi. See aga omakorda võtab jällegi rohkem aega. Kui on programme, mis avanevad käivitumisel automaatselt, kuid mida kohe vaja ei lähe, siis on mõistlik käivitamisel nende avamine keelata.

Kuidas seda teha? Vajuta samaaegselt klahve Control, Alt ja Delete ning võta lahti tegumihaldur ehk Task Manager. Seejärel liikuda lahtrisse “Startup” ning keelata seal programmid, mille avanemist sa ei soovi. 

Tänu sellele peaks järgmine arvuti käivitus olema märksa kiirem.

Viirusetõrje on endiselt oluline

Viirusetõrje on tõenäoliselt enamikel juba arvutis olemas, ent igaks juhuks tasub üle rääkida. Pahavara ja viirused mõjutavad suurel määral arvuti jõudlust, mistõttu veendu, et seadmes oleks asjalik viirusetõrje. 

Täiesti kenasti saab selle tööga hakkama näiteks tasuta Windows Defender tarkvara, mille on juba Microsoft algselt arvutisse laadinud.

Tasub veel mainida, et pahavara mitte ainult ei aeglusta arvutit, vaid kujutab ohtu ka sinu isiklikele andmetele.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.